Bulb rozsvítil české interiéry designem. Martin Vít hodnotí dvě dekády v byznyse i přístup Čechů k navrhování interiérů

S některými značkami, jako například holandský brand Moooi, má Bulb nadstandardní vztahy a zastupuje je na českém trhu exkluzivně. | Zdroj: Archiv firem S některými značkami, jako například holandský brand Moooi, má Bulb nadstandardní vztahy a zastupuje je na českém trhu exkluzivně. | Zdroj: Archiv firem

Manželé Irena a Martin Vítovi patří mezi první, kterým se na čerstvě zreformovaný český trh povedlo přilákat etablované a prémiové zahraniční producenty svítidel. Dnes se portfolio jejich firmy Bulb může pochlubit tím nejlepším z evropské designérské scény, vedle prodeje a konzultací, pak také návrhem krásných interiérů. S Martinem jsme si na sklonku karantény povídali o tom, proč je důležité obklopit se nadčasovými kousky, o designem nepolíbených devadesátkách i o té nepoučitelné české nátuře, která má i po dvaceti letech pocit, že se obejde bez architekta či interiérového designéra.

Martine, nedá mi to nezeptat se, co pro vás znamená světlo?

MARTIN: Někdy relax, občas stres. Světlo je příležitost, výzva, funkce a asi bych mohl jmenovat dál do nekonečna. Sbaleno do jednoho slova – radost!

Bulb jste zakládali před dvaceti lety, jaký byl zdejší trh a co jste za ta léta museli Čechy naučit? Povedlo se vám to?

MARTIN: Na trhu se stále ještě odrážel minulý režim, lidé neměli zkušenosti konzultovat s architekty, projektanty či dozorem stavby a nechtělo se jim investovat do dnes už nepostradatelných profesí, na trhu navíc chyběla generace mladých odvážných architektů. Koupit si hezké drahé auto bylo normální, ale pořídit kvalitní design, to se Češi učili o poznání pomaleji. Jestli se nám to povedlo? Velmi dobře.

Martin Vít v ilustraci Elišky Podzimkové | Zdroj: BulbMartin Vít v ilustraci Elišky Podzimkové | Zdroj: Bulb

Na co si však místní trh stále zvyká a jaké má rezervy? 

MARTIN: Stále cítím velkou rezervu v tom nebát se zaplatit za odborníky, ať už jde o návrh od architekta nebo samotnou realizaci. Pořád tu máme dost nedůvěřivců, kteří si myslí, že když si pomůžou sami nebo s kamarády, tak ušetří. Je to samozřejmě přesně naopak, ale zpočátku to nikdo nechce slyšet.

Patřili jste mezi první firmy, které se rozhodli dovážet prémiový design. Musely jste zahraniční značky přesvědčovat, že to má v Česku smysl?

MARTIN: Trh byl otevřený a poměrně nenasytný. Začali jsme s belgickou značkou Modular, která byla pro svůj perfektní design a kvalitní provedení to nejlepší pro naše zakázkové interiéry a výstavní expozice. A protože jsme tu práci dělali dobře, začali nás výrobci světel oslovovat sami – chtěli expandovat na nepolíbený český trh. Některé značky nám doporučili také architekti a najednou to nabralo takový spád, že jsme začali soustředit primárně na světlo. Když jsme značkám dokázali, že to má smysl, přišlo mnoho dalších.

Showroom Bulb najdete v pražských Holešovicích na adrese Jankovcova 1037/49 | Foto: BulbShowroom Bulb najdete v pražských Holešovicích na adrese Jankovcova 1037/49 | Foto: Bulb

Co pro vás osobně znamenají dvě dekády s Bulbem? 

MARTIN: S kolegy, kteří jsou v Bulbu od začátku často vzpomínáme a dost se u toho nasmějeme. Některé instalace byly zábavné, jindy přišla nějaká hláška a občas nám taky něco spadlo… Jedeme dál a baví nás to stále víc a víc. Výzvou jsou pro nás nové projekty nebo ty technicky složitější, ale když před námi stojí výsledek, nastartuje nás to do další práce.

Tým Bulb | Zdroj: BulbTým Bulb | Zdroj: Bulb

Jaké značky zastupujete exkluzivně a podle jakého klíče vybíráte nové značky do svého portfolia? 

MARTIN: S exkluzivitou to dnes na trhu není jako před dvaceti lety, stále si ale držíme značky Louis Poulsen, Modular, MoooiBocci, se kterými máme za ta léta nadstandardní vztahy. Jinak samozřejmě nabízíme celou řadu dalších značek, a to od velkých firem, po úplně malé brandy individuálních designérů. Vlastně se neustále rozhlížíme a hledáme něco nového a neokoukaného, i to si trh žádá.

Neprodáváte ale jen svítidla a interiérový design, jaké další služby nabízíte?

MARTIN: Samozřejmostí je montáž, plánování, výkresy, výpočty osvětlení a dnes také konzultace designu. Využít našich služeb může kdokoli, ať už jde o zákazníka, který staví dům a nemá architekta nebo právě interiérový designéři a architekti. Ti, kteří už nás znají, často nastaví pouze směr, ale samotné řešení už nechají na nás.

Realizace osvětlení do interiéru podle návrhu studia Formafatal | Zdroj: BulbRealizace osvětlení do interiéru podle návrhu studia Formafatal | Zdroj: Bulb

Marketing i komunikaci značky pojímáte poměrně netradičně – co vás vede k tomu jít proti proudu tradičních prodejců interiérového designu a kde se bere motivace spolupracovat s lokálními umělci?

MARTIN: To má na starosti moje skvělá žena, zeptejte se jí…

Ireno?

IRENA: Zjednodušeně se dá říct, že si hledáme jakékoli zpestření, jak to pracovní snažení okořenit. Marketingem se spíš bavíme, než abychom tlačili na pilu. Je až moc jednoduché dělat věci dvacet let stejně, ale ruku na srdce, koho by to bavilo? Když to jen trošku jde a máme prostor, oslovíme mladé designéry i umělce, jejichž práci maximálně respektujeme. Navíc mají příjemnou energii a entuziazmus, který nám taky trochu dobíjí baterky.

Bulb hojně spolupracuje s českými designéry. V showroomu najdete například limitovanou kolekci čokolády od značky Rozbíjím se či šálky s originální ilustrací od Kateřiny Kynclové. | Zdroj: BulbBulb hojně spolupracuje s českými designéry. V showroomu najdete například limitovanou kolekci čokolády od značky Rozbíjím se či šálky s originální ilustrací od Kateřiny Kynclové. | Zdroj: Bulb

Kdybyste si mohl doma rozsvítit pouze jediné svítidlo, jaké by to bylo?

MARTIN: Artichoke od dánské značky Louis Poulsen. Původní design pochází z roku 1958 a až na rozšířenou nabídku barevného provedení je stále stejný. Je to absolutně nadčasový klenot každé domácnosti a jsem přesvědčený, že ikonou bude taky za padesát let.

Ikonické svítidlo Artichoke od značky Louis Poulsen | Zdroj: Archiv firmyIkonické svítidlo Artichoke od značky Louis Poulsen | Zdroj: Archiv firmy

Proč je důležité obklopovat se doma kvalitním designem?

MARTIN: Kvalitní design? Kvalitní znamená věčný – je to skvělý sluha i dokonalý bankéř – slouží i šetří. A co se týče konkrétně světla, tak to navozuje atmosféru, dělá dobrou náladu, má svou nepostradatelnou funkci a svým způsobem také léčí.

Domov prozradí o člověku mnohé – jaké oblíbené kousky svítí ve vaší domácnosti?

MARTIN: Máme rádi Dánsko, jejich mentalitu, kulturu, energii a design. Pro mě osobně neznamená severský chladný, ale spíš domácí a nepomíjivý. Jinak řečeno, vévodí u nás Louis Poulsen.

Svítidla dánské značky Louis Poulsen | Zdroj: Archiv firmySvítidla dánské značky Louis Poulsen | Zdroj: Archiv firmy

Obligátní otázka posledních týdnů – co pro vás znamenal režim posledních měsíců?

MARTIN: Osobně jsem měl trochu víc času na koníčky a sport. V práci jsme první dva týdny vyřizovali resty za několik měsíců nazpět a pak se vše poměrně rychle vrátilo do starých kolejí. Výhodou je, že jsme si zase všichni začali uvědomovat, jak máme naší práci rádi a těšíme se na kolegy.

V jakém světle vidíte Bulb za dalších dvacet let?

MARTIN: Určitě ho povede někdo mladší, s novou energií, doufám, že se brzy někdo takový najde, ale naše filozofie by měla zůstat stejná – firma musí dělat radost lidem okolo, mně i celému týmu.

Značky Modular a Moooi zastupuje Bulb na českém trhu exkluzivně. | Zdroj: Archiv firemZnačky Modular a Moooi zastupuje Bulb na českém trhu exkluzivně. | Zdroj: Archiv firem

Článek vznikl v rámci placené spolupráce.

Související

Do přírody s komfortem. Egoé přináší obytnou vestavbu do auta pro milovníky zážitků pod širým nebem
Produktový design

Do přírody s komfortem. Egoé přináší obytnou vestavbu do auta pro milovníky zážitků pod širým nebem

Veronika Pařízková - 9. 4. 2020 - 4 min.

Stůl, který s vámi prožije celý život. Firma Lugi vypráví příběh neobyčejného stolu s ocelovými motýlky
Interiér a architektura

Stůl, který s vámi prožije celý život. Firma Lugi vypráví příběh neobyčejného stolu s ocelovými motýlky

Nikol Galé - 10. 12. 2019 - 7 min.

České lyže od Egoé. Firma ze Zlína představila kompletní sérii na hory, která vyniká zpracováním i designem
Produktový design

České lyže od Egoé. Firma ze Zlína představila kompletní sérii na hory, která vyniká zpracováním i designem

Nikol Galé - 21. 11. 2019 - 4 min.

Víc než jen plot. Česká firma AITAA přišla s nápadem, jak udělat prostor kolem nás lepší
Produktový design

Víc než jen plot. Česká firma AITAA přišla s nápadem, jak udělat prostor kolem nás lepší

Veronika Pařízková - 5. 11. 2019 - 4 min.

České rodinné firmy, které vyrábějí světový design. Představujeme Beldovy
Móda a šperk

České rodinné firmy, které vyrábějí světový design. Představujeme Beldovy

Barbora Formánková - 7. 11. 2018 - 6 min.

České rodinné firmy, které vyrabějí světový design. Představujeme rodinu Valnerových
Produktový design

České rodinné firmy, které vyrabějí světový design. Představujeme rodinu Valnerových

Barbora Formánková - 19. 9. 2018 - 6 min.

jelínek
SHOP BANNER UNOR 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení