Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Budoucnost designu a vítězové mezinárodní soutěže Young Package

Jak vidí budoucnost obalového a grafického designu zahraniční host Lars Wallentin nebo české ikony těchto disciplín Petr Babák, Jan Činčera a Fiala&Šebek? Kdo je letošním vítězem soutěže Mladý obal? To a ještě mnohem víc se dozvíte v jeden čas na jednom místě! 29. května v kině Aero.

Mezinárodní soutěž obalového designu Young Package se blíží do finále. Už na konci května budeme znát vítěze! Letošní jubilejní 20. ročník si žádá velkou událost. Zároveň vybízí k malému pozastavení nad současnými i budoucími výzvami oboru design obalů a s ním velmi úzce souvisejícího grafického designu. U této příležitosti jsme vyzvali odborníky českého i světového formátu, aby se podělili o své názory na současný vývoj i budoucnost těchto disciplín.

Pozvánka na přednášku, Projekt Budoucnost designu, grafika: Markéta SteinertPozvánka na přednášku, Projekt Budoucnost designu, grafika: Markéta Steinert

LARS WALLENTIN
Proslulý obalový designér pocházející ze Švédska, kde získal vzdělání na the Graphic Institute ve Stockholmu. V roce 1964 se přemístil do Švýcarska, odkud již více než 40 let rozvíjí kreativních řešení v oblasti obalů pro značky jako je Nestlé, Nescafé, Maggi, Buitoni, Nesquik nebo KitKat. Do Prahy přijede představit svoji vizi obalu jako prostředku komunikace z pozice grafického designéra a experta v oblasti obalů. 

JAN ČINČERA
Známý český obalový designér se podělí o své know-how. Na jakém nejkurióznější zadání pracoval? Jak vypadá realizace obalu i pronejnáročnější zakázky? Co by měl grafik a obalový designér vědět, když potřebuje navrhnout obal, ať už jde o zabalení luxusního dárku nebo třeba "jen" pouzdro na knihu?

PETR BABÁK
Obal není jen konstrukce z papíru, ale i grafický design. Petr Babák je synonymem nápaditých a experimentálních projektů, se kterými slaví úspěchy i u komerčních zadavatelů. Jak taková spolupráce vypadá? Jak si prosadit svůj názor a pohled na věc v konfrontaci se světem marketingu?

FIALA&ŠEBEK
Nejúspěšnější česká firma specializující se na vývoj značek a obalový design pro komerční trh představí proces vzniku obalů ve spolupráci s klientem. Jak v tak náročném procesu dojít k uspokojivému výsledku a jakou roli v něm hraje designér?

SLAVNOSTNÍ VEČER VÍTĚZŮ SOUTĚŽE YOUNG PACKAGE

Po přednáškovém odpoledni bude následovat slavnostní vyhlášení vítězů mezinárodní soutěže Young Package. Kteří účastníci se v konkurenci více než 700 prací z celého světa stanou vítězi. Kdo si odnese ceny v celkové hodnotě přes 70 000 Kč. Narozeninové téma s sebou přineslo také výjimečnější věcné odměny pro vítěze. Napovíme, že odměna bude sladká a je tedy nutné si také trochu zasportovat. 

Pozvánka na vyhlášení Mladého obalu, grafika: Yveta KroupováPozvánka na vyhlášení Mladého obalu, grafika: Yveta Kroupová

Tradičně bude udělena cena porotycena CZECHDESIGN. Vůbec poprvé bude udělena speciální cena vyhlašovatele soutěže společnosti Model Obaly. O jednom z oceněných letos rozhoduje také široká veřejnost, která může nyní hlasovat na našich facebookových stránkách. Obal, který do 20. května 2015 obdrží největší počet tzv. „lajků“, získá cenu veřejnosti.

Tento rok slavíme, tak si nezapomeňte veselý barevný narozeninový outfit! Jako každý rok na vás také čeká jednorázová výstava nejlepších prací navržena designérem Romanem Kvitou.

Tématem jubilejního ročníku soutěže bylo Happy Birthday. Hledali jsme obaly, které budou spojeny nejen s narozeninami, ale i výroční edice nebo limitované jubilejní kolekce. Soutěžní práce, které porota tento rok hodnotila, byly ve většině případů součástí jakési akce, která se váže k oslavám. Obecně se více pohnuly od konstrukce obalů ke konstruování samotného dárku. Bylo možné pozorovat, že soutěžící spíše vytvářeli objekt, než obal. Mnoho ze zaslaných prací mělo také sekundární použití. Porota preferovala konstrukčně zvládnuté obalů s dotaženou grafikou. Právě u oceněných prací můžeme říct, že grafika plně koresponduje s formou a myšlenkou zadání. 

Těšíme se na vás 29. května v Kině Aero, Biskupcova 1733/31, Praha 3.

Od 16:30 - Přednáškové odpoledne Budoucnost designu: Lars Wallentin, Jan Činčera, Petr Babák a Fiala&Šebek

Od 19:00 - Slavnostní vyhlášení vítězů soutěže Young Package

Vstup zdarma

BUDOUCNOST DESIGNU je roční cyklus přednášek a workshopů předních zahraničních designérů a teoretiků, který CZECHDESIGN ve spolupráci se zahraničními institucemi pořádá.

Projekt je podpořen Fondem EHP grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. 

Partneři projektu: MODEL OBALY, UMPRUM, UTB Zlín a Asten hotels.

Galerie

Další články