Budou hledat nejlepší obaly. Seznamte se s porotou Model Young Package 2019

Porota 2019, foto: Lenka Šulcová
Porota 2019, foto: Lenka Šulcová

Letos se v soutěži Model Young Package hledají plně funkční obaly, které přináší Zážitek z rozbalování. Téma naráží na trend unboxingu, letící světem internetu. K hodnocení prací zasedla pětičlenná porota v čele s předsedou a odborníkem na obalový design Janem Činčerou. V porotě také neodmyslitelně zasedla Kateřina Švarcová, zastupující společnost Model obaly, a dále ji doplnili Vítek Škop, mladý designér z UMPRUM, Václav Mlynář, který se zabývá především produktem a Vojtěch Vosecký z Institutu cirkulární ekonomiky.

Do soutěže Model Young Package poslali soutěžící své návrhy z 66 zemí světa. Pro všechny zúčastněné tak vzniká prostředí s celosvětovou konkurencí, kterou poskytuje málo která soutěž. Soutěž vrcholí a my finalizujeme s přípravami na závěrečné Vyhlášení vítězů, které proběhne 23. září v pražském CAMPu. Zároveň bude během září probíhat v galerii CZECHDESIGN výstava nejlepších prací. Nepředbíhejme ale a pojďme si představit porotu.

Jan Činčera

předseda poroty, přední obalový designér a zakladatel Studia Činčera

Jan Činčera, nejvýraznější obalový designér u nás, absolvoval Střední průmyslovou školu grafickou, obor Zpracování papíru a obalová technika. Po shledání s J. H. Kocmanem v roce 1983 začal na papír pohlížet nejen jako na průmyslový, ale i poetický materiál. V období mezi roky 1984 a 1989 pracoval ve Středisku obalového inženýrství Pražských papíren, po roce 1989 pak pedagogicky působil na Akademii výtvarných umění jako asistent profesora Miloše Šejna v ateliéru konceptuální tvorby. V té době se zajímal především o autorský papír a knihu. V roce 1994 založil s manželkou Zorou Studio Činčera, které společně provozují dodnes. Studio se zabývá klasickým obalovým designem, zároveň ale řeší například prostorové práce s papírem a fólií.


Jan Činčera, Foto: Tomáš SoučekJan Činčera, Foto: Tomáš Souček

Kateřina Švarcová

vedoucí marketingu ve společnosti Model obaly

Společnost Model Obaly je zakladatelem soutěže Model Young Package a patří k předním evropským výrobcům obalů se specializací na inovativní řešení. V rozsáhlém portfoliu této společnosti nalezneme jak obaly z hladkých a vlnitých lepenek nebo prostých přepravních krabic, tak prémiové obaly se špičkovými povrchovými úpravami. Firma se také již dlouhou dobu věnuje podpoře mladých talentovaných tvůrců, kterým od roku 1996 dává příležitost nejen v mezinárodní designérské soutěži Model Young Package, ale rovněž tyto nadané kreativce v posledních letech sdružuje ve svém Inovačním centru. Kateřina Švarcová pracuje na pozici vedoucí marketingu ve společnosti Model Obaly.

Kateřina Švarcová, Foto: Lenka ŠulcováKateřina Švarcová, Foto: Lenka Šulcová

Vítek Škop

grafický designér

Vítek Škop je čerstvým absolventem pražské UMPRUM, kde studoval v ateliéru Grafický design a nová média pod vedením prof. Mgr. A. Petra Babáka. Studoval ale i v zahraničí, v NYC na SVA u Pauly Scher v Pentagramu. Jeho tvorba je inovativní a bez zábran. Je spoluautorem výstavy Českých center - Czech Innovation Expo. Tento projekt získal třetí místo v soutěži Czech Grand design 2018 v kategorii Grafický designér roku. Kromě oceněného projektu Vítek zpracoval například vizuál města Plzeň, grafiku lyží značky Sporten, aplikaci provádějící historií města Prahy nebo vizuál festivalu Dvořákova Praha. V rámci diplomového projektu se věnoval tématu vzdělávání a vytvořil učebnici fyziky, která využívá možností augmentované reality.

Vítek Škop, Zdroj: archiv autoraVítek Škop, Zdroj: archiv autora

Václav Mlynář

produktový designér, člen studia deFORM a MONUMENT Office, creative director BOMMA

Václav Mlynář studoval produktový design na UMPRUM, ale i v Londýně na Royal College of Art nebo v Dánsku na KADK. Od roku 2011 tvoří spolu s Jakubem Pollágem studio deFORM, které se zabývá produktovým designem, zejména sklářskými objekty. Vedle lustrů, váz a lahví navrhují i nábytek nebo dokonce celé interiéry, například obchod Freshlabels, pod nově založenou značkou MONUMENT Office. V roce 2016 byli oceněni cenou Grand designér roku za svou interaktivní hru KOSKI, která vznikla jako diplomová práce Václava Mlynáře na Royal College of Art v Londýně. Zároveň působí jako creative director společnosti BOMMA, která řeší tradiční české sklářství.

Václav Mlynář, Zdroj: archiv autoraVáclav Mlynář, Zdroj: archiv autora

Vojtěch Vosecký

spoluzakladatel institutu cirkulární ekonomiky

Institut vznikl za účelem šířit a realizovat myšlenku cirkulární ekonomiky. Tým institutu prosazuje myšlenku vytvářet produkty včetně jejich designového zpracování tak, aby se prodloužila jejich životnost skrze recyklaci a použití správných obalových řešení. Vojtěch Vosecký jako jeden ze zakládajících členů Institutu cirkulární ekonomiky hodnotil soutěžní návrhy právě s ohledem na jejich recyklovatelnost a znovupoužitelnost.

Vojtěch Vosecký, zdroj: https://incien.org/Vojtěch Vosecký, zdroj: https://incien.org/

Zajímá vás, kdo vytvořil nejlepší obal a vyhrál celou soutěž? Všechny aktuality o soutěži se dočtete na stránkách Model Young Package a na našem Facebooku. Nebo přijďte 23. září 2019 do pražského CAMPu, kde proběhne slavnostní vyhlášení vítězů. Během září zároveň bude probíhat výstava výběru nejlepších prací v galerii CZECHDESIGN.

Související

Výstava Model Young Package 2019: Unboxing Experience
 

Výstava Model Young Package 2019: Unboxing Experience

Výstava
2. 9. 2019 - 4. 10. 2019

Model Young Package 2019 Awards Ceremony
 

Model Young Package 2019 Awards Ceremony

Vyhlášení výsledků soutěže
23. 9. 2019, 19:00

Nový ročník Model Young Package hledá nejlepší zážitek z rozbalování. Přihlásit se může každý
Produktový design

Nový ročník Model Young Package hledá nejlepší zážitek z rozbalování. Přihlásit se může každý

Magdaléna Rosůlková - 15. 4. 2019 - 6 min.

Konec hliníkovým obalům na kávu. Soutěž Model Young Package vyhrála Češka s přelomovým nápadem, jak ekologicky uchovat kávu
Produktový design

Konec hliníkovým obalům na kávu. Soutěž Model Young Package vyhrála Češka s přelomovým nápadem, jak ekologicky uchovat kávu

Olga Fraitová - 24. 9. 2018 - 6 min.

Od Sibiře po Jižní Afriku. Odborníci budou hodnotit obaly ze všech koutů světa
Produktový design

Od Sibiře po Jižní Afriku. Odborníci budou hodnotit obaly ze všech koutů světa

Kateřina Cagalová - 20. 3. 2018 - 5 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení