Kreativní hub KUMST, spojující ve svém názvu německé slovo „Kunst“ (umění) a zlidovělé české slovo „kumšt“, byl otevřen před více jak dvěma lety pod záštitou Jihomoravského inovačního centra, organizace podporující podnikání v Jihomoravském kraji. V samém centru Brna na adrese Údolní 19 se pro něj podařilo najít prostory v bývalé budově Fakulty výtvarných umění VUT, která se po citlivých rekonstrukcích stala ideálním místem pro kreativce všeho druhu.
Možnosti prostor
Vítá nás vystudovaný návrhář a současný principál KUMSTu David Severa a produkční Tamara Pavlechová. Nejprve nás vedou do prostoru showroomu, fungujícího také jako výstavní prostor, který se po architektonických úpravách od studia KOGAA a designu interiérů od Denisa Strmisková Studio krásně otevřel a prosvětlil. „Historie samotné budovy ve funkcionalistickém stylu se začíná psát v roce 1929. Původně plnila funkci administrativní a sloužila také jako akademická menza,“ přibližuje nám historii budovy David, mezitímco se přesouváme do hlavního přednáškového sálu, kde se dříve promítaly alternativní filmy o trendech ve stavebnictví.
„V 30. letech se tady nacházel studentský spolek i vědecké kino. Později tento prostor fungoval i jako menza. Moji prarodiče měli například v živé paměti, že se tu podával docela dobrý guláš (smích). Později v 90. letechsy se sem nastěhovala právě Fakulta výtvarných umění VUT a přímo tento prostor se využíval pro galerijní účely,“ doplňuje David, který v KUMSTu dříve působil jako komunitní kurátor.
Co se týče prostor, nabízí KUMST k pronájmu již zmíněný přednáškový sál, kanceláře či ateliéry k dlouhodobému pronájmu nebo jen pracovní místa v rámci coworkingu včetně možnosti využívat jednu ze zasedaček pojmenovaných po osobnostech brněnských kulturních průmyslů. V současné době se obsazuje poslední volná místnost, která připadne herním vývojářům. Jak nám vysvětluje David: „První rok jsme na obsazování ateliérů vypisovali open cally. Sešlo se nám dohromady okolo 70 žádostí, které jsme třídili ve spolupráci s odbornou komisí. Snažili jsme se totiž, aby tady byl z každého kreativního odvětví alespoň jeden člověk. Samozřejmě zde funguje určitá fluktuace lidí. Na nově uvolněné kanceláře ale již open cally neděláme, spíše již vybíráme nové členy na doporučení. Nejvíce se sem hlásí grafických designérů, těch je přetlak.“
FabLab v KUMSTu je digitální dílna, kam budete mít dva měsíce vstup zdarma. | Foto: Josef Kubíček
Prohlídka KUMSTu s Davidem Severou | Foto: Adam Mráček
Důraz na komunitu
KUMST nabízí k pronájmu tři kategorie kanceláří. Některé jsou připravené k nastěhování v moment, co prostor dostanete, jiné jsou, jak je popisuje David při prohlídce posledního patra KUMSTU, punkovější, a musíte si je jednoduše trochu více „vypiplat“. „Na tomhle patře jsme se usídlili před více jak dvěma lety, jako úplně první. Tři měsíce jsme to tu dávali dohromady, jelikož tyto prostory spadaly právě do céčkové kategorie,“ vzpomíná Ondřej Šašek z podcastového studia Vokál, které pomáhá tvůrcům s produkcí, editací i marketingem. Na KUMSTu, jak se později dozvídáme, oceňuje společně s Lukášem Brázdou, spoluzakladatelem studia, hlavně možnost blízké spolupráce s ostatními rezidenty. „Na chodbě nebo ve frontě na záchod (smích) máte možnost narazit na další kreativce obývající zdejší kanceláře. Příležitost vyměnit si nápady tu tedy určitě je,“ říká Lukáš.
Stejně dlouho, tedy od samotného otevření KUMSTu, jsou členy i Radek Nožička a Aleš Pospíšil, zakladatelé kávového průvodce a magazínu European Coffee Trip, kteří sídlí v prvním patře budovy. „Jsme tu moc spokojeni, předtím jsme měli zázemí v jiném brněnském coworkingu, zde jsme si ale mohli prostor zařídit zcela podle sebe. Je tu velmi inspirativní prostředí,“ zmiňuje Aleš jeden z hlavních důvodů, který uvádí většina místních rezidentů.
Do sálu se vejde až 120 lidí, ideální pro přednášky nebo promítání. | Foto: Josef Kubíček
V jedné z dalších kanceláří sedí i grafičtí designéři Alina Matějová a Pavel Holomek alias Pájináč, který v KUMSTu bude zanedlouho druhým rokem. „Přihlásil jsem se sem mimo termín vyhlášení open callu. Zprvu mě tady nechtěli a místo jsem si musel nakonec trochu vybulet,“ říká se smíchem Pavel, který rovněž oceňuje místní komunitu a zasedačky, jež využívají i ti, kteří mají svoji vlastní kancelář. „Lidé, kteří v KUMSTu působí, se věnují podobným tématům, mají společné zájmy a mezi sebou si pomáhají. Zároveň, jelikož jsem už tady, mohu případná volná místa doporučit svým známým nebo přátelům,“ popisuje Alina. Své místo zde mají i další profesionálové z různorodých oborů, kteří se skrze interakci posouvají dál.
KUMST je kreativní hub uprostřed Brna. | Foto: Josef Kubíček
Nově nabízí KUMST možnost využít bohatě vybavenou digitální dílnu FabLab. Jak mi vysvětluje Tamara: „Zatím ji nabízíme jen pro členy, kteří zde mohou využívat 3D tiskárnu, laserovou řezačku, řezací plotter nebo programovatelný šicí a vyšívací stroj. Tato místnost je součástí našeho konceptu růstu, kdy mají naši členové možnost posunout své podnikání i třeba skrze přístup ke kvalitně vybavené dílně.“ Pokud daný stroj členové neovládají, nevadí, KUMST nabízí školení, jak se stroji správně pracovat.
Systematická podpora
Zázemí pro práci je ale jen jednou z aktivit, kterým se KUMST věnuje. Díky jeho aktivitám začínající podnikatelé, i ti, kteří se snaží posunout dál, získávají potřebné znalosti a možnosti k tomu, aby byli schopni expandovat, často i mimo Českou republiku. „Lidem, kteří projdou branami KUMSTu a chtějí s námi spolupracovat, se věnujeme velmi intenzivně. Zvolíme jim styčnou osobu, se kterou se na pravidelné bázi potkávají nebo si volají. Tato osoba jim doporučuje, na jakou z našich akcí by si měli zajít, aby rozšířili své vědomosti v oblasti, která je zajímá, nebo jim rovnou najdeme experta, se kterým budou mít konzultace. Ty nabízíme pro začínající podnikatele, ale i velké firmy. Prvně zveme na skupinové konzultace, následně, až nám podnikatelé zase trochu povyrostou, jim domlouváme konzultace individuální. Poslední úrovní jsou pak konzultace s externími specialisty, kterých máme v současnosti více než 80,“ vysvětluje David.
Systémem této konzultační podpory prošli v minulosti například architektonická studia KOGAA, Chybik + Kristof Architects & Urban Designers, designéři Plastic Guys nebo firma Bastl Instruments. Umělecké školy často nepředávají dostatečné byznys „know how“, které ale každý designér, architekt, profesionál z hudebního průmyslu či herní vývojář k práci nutně potřebuje. Konzultace od KUMSTu nejsou sice zcela zdarma, ale jsou do výše 80 % podporovány městem a krajem. Nad rámec této služby pak KUMST pořádá také přednášky, na něž se může přihlásit široká veřejnost. Probíhají zhruba třikrát do měsíce a tematicky pokrývají vše, co by měli podnikatelé v kulturních odvětvích vědět. Velmi oblíbené jsou například ty s tématem „Daně a jak na ně“ nebo „Kde vzít prachy“, ne všechny se však zaměřují striktně na téma byznysu, ale snaží se pokrývat i obecnější témata, jako je třeba boj se stresem.
KUMST zkrátka velmi dobře a efektivně supluje chybějící byznysové vzdělání a doplňuje základní povědomí o tom, co vše podnikání obnáší. V České republice ale stále zůstává solitérem, který nemá obdoby, což je škoda. Z jeho aktivit by si totiž mohla vzít příklad jiná města. Kulturním a kreativním průmyslům by se tak u nás určitě dařilo daleko lépe.
Současný principál KUMSTu David Severa nás brněnskými prostory provedl. | Foto: Adam Mráček
Článek vznikl v rámci placené spolupráce.