Brno je opět na špici. Kdo mu navrací kavárenskou slávu z dob první republiky?

Brno bylo za první republiky vyhlášené svými kavárnami stejně jako vynikající funkcionalistickou architekturou. Všechno ale přeťala druhá světová válka a následná komunistická nadvláda. Mnoho kaváren z tehdejší doby zaniklo a zdálo se, že jejich zlatý věk ve zlaté lodi je definitivně pryč. V posledních letech se ale objevuje spousta nových kaváren, které tak navazují na brněnskou kavárenskou tradici, ale zároveň jdou také s dobou. Představme si tedy alespoň některé z nich!

SKØG Urban Hub

Místo na Dominikánském náměstí, které zdá se vzniklo i z toho důvodu, abyste mohli být cool na instagramu, je nepochybně výrazně fotogenické. Industriální interiér patřící kavárně, baru a pražírně je, jak už napovídá název, inspirovaný skandinávským stylem. Čerstvé kytky, praskající dřevěné parkety, nahrubo natřené bílé cihlové zdi a visící žárovky..., vytváří přirozeně útulný prostor, který je zároveň velmi prostý. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost.

Skog znamená ve švédštině les. Snoubí se tu tedy i jistá drsnost severského lesa vyjádřená dřevem a neotesanými zdmi s jemností světla a květin. 

V odpoledních hodinách slunko krásně prosvětluje prostor, který je celý orientovaný na západ.

Interiér Skogu. Zdroj: Skog.Interiér Skogu. Zdroj: Skog.

Majitelé René Kralovič a Peter Kollár se podle svých slov inspirovali podobnými podniky severského typu, se kterými se setkali v Berlíně. Interiér svého podniku nakonec svěřili do rukou barcelonského studia BLAU. V Brně tehdy podobný podnik chyběl a z toho důvodu zřejmě slavil takový úspěch. A i když je celkový koncept v tomto berlínském stylu dnes už trochu všude, musí se přiznat, že Skog v něm funguje opravdu kvalitně.

Skog. Zdroj: Skog.Skog. Zdroj: Skog.

Kafe Friedrich

Malebná kavárnička, zastrčená na Smetanově 45, je místem, kam si zalezete v ospalém bezčasí pomalu vychutnávat přítomný okamžik. Místo má v sobě jakousi středomořskou atmosféru. Jako bychom se ocitli v nějakém městečku na jihu Francie. Možná to bude tím, že se zde velmi vkusně kombinuje staré s novým. Vysoké dveře a okna pocházejí přibližně z přelomu 19. a 20. století, zatímco  židle značky Vitra od Jaspera Morrisona jsou velmi moderní.

Kafe Friedrich. Foto: Ester Kyselková.Kafe Friedrich. Foto: Ester Kyselková.

Podnik se otevřel teprve asi před měsícem, předtím tu býval Theo&Co, který navrhovali architekti z KOGAA. Z původního prostoru se tam ponechala lavice, tapeta na zdi a osvětlení. Bar pokrývají ručně malované modrobílé kachličky z Maroka.

Prostor je celkově velmi světlý. Není tu nic nic navíc. Vše působí celistvě a v souladu. Určitý minimalismus doplňují malé obrázky pověšené na provázku a květiny pocházející od holek z Květeny.

Interiér Kafe Friedrich. Foto: Ester Kyselková.Interiér Kafe Friedrich. Foto: Ester Kyselková.

Monogram espresso bar

Když vejdete poprvé do Monogramu, získáte možná dojem, že jste se ocitli v nějakém designovém dřevěném domečku pro panenky.

Kavárna se nachází na Kapucínském náměstí v památkově chráněném domě. Interiér, navržený studiem AEIOU, je rozdělen na dvě přibližně stejně velké části: posezení pro návštěvníky a bar, který funguje i jako prostor pro přípravu kávy.

Monogram. Foto: Martin Zeman.Monogram. Foto: Martin Zeman.

Stěny v části pro návštěvníky jsou z velké části obloženy světlým dřevem. Podlaha je také dřevěná. Jediný podlouhlý stůl v kavárně i bar jsou ze stejného dřeva jako podlaha a obložení. Oproti tomu kontrastují šedou stěrkou stěny v barové části.

Židle jsou natřeny jasnými barvami. Žlutou, červenou, modrou a bílou. Evokuje to jakousi dětskou hravost, celý prostor má v sobě takovou pozitivní atmosféru. Přitom je velmi jednoduchý, zaměřený na funkci, nejsou tu žádné tvary navíc a působí proto velmi bytelně a kvalitně.

V obložení je několik výklopných dvířek, která slouží jako místa pro vystavení předmětů. Zajímavě řešená jsou také světla, která jsou zavěšená na síti z ocelových lan.

Monogram. Foto: Martin Zeman.Monogram. Foto: Martin Zeman.

Café Pilát

Kavárna a vinárna Pilát, kterou najdeme také na Kapucínském náměstí, se nese v duchu starověkého Říma. Celý interiér i nabídka jsou jím inspirováni. Tím antickým i tím křesťanským. I když asi trochu víc tím antickým. Náhodou asi nebude, že se majitel příjmením jmenuje Pilát. Na stěnách jsou fresky a mozaiky středomořské fauny a flory, které jsou dílem ateliéru Malujeme jinak.

Café Pilát. Foto: Ester Kyselková.Café Pilát. Foto: Ester Kyselková.

Vše je tedy laděno do nazelenalých tónů, což má uklidňující účinek. Mozaiky jsou zajímavé tím, že jsou jakoby rozpixelované a tím pádem nepříliš ostré. Místo hudby si zde můžete poslechnout štěbetání ptáčků, kteří jsou umístěni v klecích, které jsou zakomponované do interiéru.

Jsou zde i zelené sametové pohovky, které přímo vybízejí k rozvalení na římský způsob.

Ale je tu i ten křesťanský svět. Lampy na stěnách jsou orámovány jako monstrance v kostelech. A ze zahrádky je také výhled na nedalekou katedrálu sv. Petra a Pavla. Petr, Pavel a Pilát v jednom.

Café Pilát. Foto: Ester Kyselková.Café Pilát. Foto: Ester Kyselková.

4 pokoje

Non-stop bar ve Vachově ulici je zajímavý svou variabilitou. Je jako živý organismus, který se neustále mění. Hudba, osvětlení, ceny i jídelníčky se obměňují podle denní doby. Ráno funguje jako kavárna, přes den jako bistro, večer jako bar a nakonec jako party klub. Za podnikem stojí provozovatelé vyhlášeného Baru, který neexistuje a Super Panda Circus.

4 pokoje. Foto: Ester Kyselková.4 pokoje. Foto: Ester Kyselková.

Jestliže je Brno proslavené funkcionalismem, 4 pokoje se tomu rozhodně staví do opozice. Najdeme tu hlavně organické tvary a různost barev, forem a materiálů. Barový pult se tu vlní jako had a neonové nápisy hlásají lásku. Architekti pokojů Michal a Lea Mačudovi svůj styl koneckonců pojmenovali nová bohatost. More is more! 

4 pokoje. Foto: Ester Kyselková.4 pokoje. Foto: Ester Kyselková.

Era

Brněnská funkcionalistická klasika na Zemědělské ulici, postavená za První republiky podle návrhu Josefa Kranze jako obytný dům s kavárnou, byla za komunismu zdevastovaná, ale posléze se ji v roce 2011 podařilo obnovit.

Kavárna Era. Foto: Ester Kyselková.Kavárna Era. Foto: Ester Kyselková.

Dominantu zde tvoří točité schodiště vedoucí z přízemí do prvního patra. Dále je Era charakteristická svým minimalismem, volným průčelím, pásovými okny a výraznou barevností. Podlaha je v červené, schodiště v modré a stoly a židle v černé barvě.

Interiér momentálně doplňují expresivní obrazy a grafiky, které sem stylem poměrně zapadají. 

Kavárna leží mimo centrum v klidné čtvrti. Sympatické tu je, že se v létě může vyjít na zahrádku, která jakoby ležela na zahradě rodinného domku. A tak je tam klid.

Kavárna Era. Foto: Ester Kyselková.Kavárna Era. Foto: Ester Kyselková.

Punkt.

Na Bayerově 7 v nedávné době vyrostla Kavárna Punkt., která sídlí v přízemí činžáků z 30. let.

Autoři interiéru jsou sami provozovatelé Klára Švandová a Martin Dutkiewič, kteří se nadchli pro berlínský urban style.

Nesmí zde tedy chybět žárovky bez stínidla visící ze stropu, hodně dřeva a oprýskané zdi.  

Punkt. Foto: Ester Kyselková.Punkt. Foto: Ester Kyselková.

Všechno je ale velmi vkusně sladěno do příjemných zelenohnědých odstínů. Robustní jednolitý bar je vyrobený z mořeného a opalovaného borového dřeva. Židličky zase pocházejí původně ze základní školy. V oknech vynikají rostliny se zelenými listy, kaktusy a sukulenty.

Velmi povedená je také khaki barva "oprýskané" stěny, která v kombinaci se dřevem působí jako mech. Celý prostor je spíš menší a díky svým tmavším stěnám a dřevu není ani tolik světlý. O to je ale útulnější.

A co je zde také unikátní, jsou původní rámy oken a dveří, pocházející ze třicátých let.

Punkt. Foto: Ester Kyselková.Punkt. Foto: Ester Kyselková.

Zemanova kavárna a cukrárna

Pokud jste už někdy unavení ze všeho toho designu, výběrové filtrované kávy a raw zákusků a rádi byste vyzkoušeli léty osvědčenou klasiku, neměla by vám uniknout Zemanova kavárna a cukrárna na Josefské 4, která vás přenese tak minimálně o dvacet let zpátky.

Interiér i nabídka jako by snad zamrzly v časech socialismu. Přes mírně odrbané stolky, staré akvárium a nálepky na zrcadlech ale toto místo dýchá krásou zašlých časů, toho nejlepšího, co může nabídnout brněnský funkcionalismus.

Kavárna a cukrárna totiž funguje už od roku 1936. A interiér podle návrhu Karla Růžičky dodnes prakticky nezměnil svou podobu.

Interiér Zemanovy kavárny. Foto: Ester Kyselková.Interiér Zemanovy kavárny. Foto: Ester Kyselková.

Vyjděte z přízemí do prvního patra a naskytne se vám pohled do nádherného prvorepublikového interiéru s velkými pásovými okny s výhledem na protější kostel sv. Josefa. Pomyslíte si, že to je přesně to místo, kam by vás vaše starosvětská babička vzala po nedělním obědě. Dejte si vídeňskou nebo alžírskou kávu a zajezte to klasickým větrníkem, věnečkem, trubičkou nebo indiánkem, které chutnají tak, jak to všichni známe z dětství.

Není asi překvapením, že tu na žádné cool mladé lidi nebo na mladé lidi vůbec nejspíš nenarazíte. Na kafíčko si sem nejčastěji chodívají popovídat starší dámy.

Exteriér Zemanovy kavárny. Foto: Ester Kyselková.Exteriér Zemanovy kavárny. Foto: Ester Kyselková.

Související

Volmanova vila otevírá stálou výstavní expozici, podílelo se na ní kreativní studio OKOLO
Umění

Volmanova vila otevírá stálou výstavní expozici, podílelo se na ní kreativní studio OKOLO

Redakce Czechdesign - 26. 6. 2024 - 3 min.

Kopeček na radničním dvoře. Studující FA ČVUT navrhli a postavili výstavní pavilon ve Vimperku
Interiér a architektura

Kopeček na radničním dvoře. Studující FA ČVUT navrhli a postavili výstavní pavilon ve Vimperku

Redakce Czechdesign - 5. 7. 2024 - 2 min.

Jednou okusili vzájemnou spolupráci a neměnili by. Jak balancují mezi architekturou a rodinou partneři ze studia No Architects?
Interiér a architektura

Jednou okusili vzájemnou spolupráci a neměnili by. Jak balancují mezi architekturou a rodinou partneři ze studia No Architects?

Sára Prostějovská - 16. 7. 2024 - 6 min.

Probudí ve vás kreativitu. Vybíráme 4 povedené interiéry kanceláří, kde je radost pracovat
Interiér a architektura

Probudí ve vás kreativitu. Vybíráme 4 povedené interiéry kanceláří, kde je radost pracovat

Jolana Mandíková - 11. 7. 2024 - 7 min.

Roubenka jako z pohádky. Pár zrekonstruoval 160 let staré stavení v Bohdašíně a doplnil jej o moderní stodolu s přilehlou saunou
Interiér a architektura

Roubenka jako z pohádky. Pár zrekonstruoval 160 let staré stavení v Bohdašíně a doplnil jej o moderní stodolu s přilehlou saunou

Adéla Zahálková - 15. 7. 2024 - 6 min.

Posouváme suvenýry na novou úroveň, říkají manželé Skokanovi, kteří založili znojemský Kabinet ilustrace a fotografie
Interiér a architektura

Posouváme suvenýry na novou úroveň, říkají manželé Skokanovi, kteří založili znojemský Kabinet ilustrace a fotografie

Magdaléna Sikorová - 10. 7. 2024 - 9 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024