Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Brno je opět na špici. Kdo mu navrací kavárenskou slávu z dob první republiky?

Brno bylo za první republiky vyhlášené svými kavárnami stejně jako vynikající funkcionalistickou architekturou. Všechno ale přeťala druhá světová válka a následná komunistická nadvláda. Mnoho kaváren z tehdejší doby zaniklo a zdálo se, že jejich zlatý věk ve zlaté lodi je definitivně pryč. V posledních letech se ale objevuje spousta nových kaváren, které tak navazují na brněnskou kavárenskou tradici, ale zároveň jdou také s dobou. Představme si tedy alespoň některé z nich!

SKØG Urban Hub

Místo na Dominikánském náměstí, které zdá se vzniklo i z toho důvodu, abyste mohli být cool na instagramu, je nepochybně výrazně fotogenické. Industriální interiér patřící kavárně, baru a pražírně je, jak už napovídá název, inspirovaný skandinávským stylem. Čerstvé kytky, praskající dřevěné parkety, nahrubo natřené bílé cihlové zdi a visící žárovky..., vytváří přirozeně útulný prostor, který je zároveň velmi prostý. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost.

Skog znamená ve švédštině les. Snoubí se tu tedy i jistá drsnost severského lesa vyjádřená dřevem a neotesanými zdmi s jemností světla a květin. 

V odpoledních hodinách slunko krásně prosvětluje prostor, který je celý orientovaný na západ.

Interiér Skogu. Zdroj: Skog.Interiér Skogu. Zdroj: Skog.

Majitelé René Kralovič a Peter Kollár se podle svých slov inspirovali podobnými podniky severského typu, se kterými se setkali v Berlíně. Interiér svého podniku nakonec svěřili do rukou barcelonského studia BLAU. V Brně tehdy podobný podnik chyběl a z toho důvodu zřejmě slavil takový úspěch. A i když je celkový koncept v tomto berlínském stylu dnes už trochu všude, musí se přiznat, že Skog v něm funguje opravdu kvalitně.

Skog. Zdroj: Skog.Skog. Zdroj: Skog.

Kafe Friedrich

Malebná kavárnička, zastrčená na Smetanově 45, je místem, kam si zalezete v ospalém bezčasí pomalu vychutnávat přítomný okamžik. Místo má v sobě jakousi středomořskou atmosféru. Jako bychom se ocitli v nějakém městečku na jihu Francie. Možná to bude tím, že se zde velmi vkusně kombinuje staré s novým. Vysoké dveře a okna pocházejí přibližně z přelomu 19. a 20. století, zatímco  židle značky Vitra od Jaspera Morrisona jsou velmi moderní.

Kafe Friedrich. Foto: Ester Kyselková.Kafe Friedrich. Foto: Ester Kyselková.

Podnik se otevřel teprve asi před měsícem, předtím tu býval Theo&Co, který navrhovali architekti z KOGAA. Z původního prostoru se tam ponechala lavice, tapeta na zdi a osvětlení. Bar pokrývají ručně malované modrobílé kachličky z Maroka.

Prostor je celkově velmi světlý. Není tu nic nic navíc. Vše působí celistvě a v souladu. Určitý minimalismus doplňují malé obrázky pověšené na provázku a květiny pocházející od holek z Květeny.

Interiér Kafe Friedrich. Foto: Ester Kyselková.Interiér Kafe Friedrich. Foto: Ester Kyselková.

Monogram espresso bar

Když vejdete poprvé do Monogramu, získáte možná dojem, že jste se ocitli v nějakém designovém dřevěném domečku pro panenky.

Kavárna se nachází na Kapucínském náměstí v památkově chráněném domě. Interiér, navržený studiem AEIOU, je rozdělen na dvě přibližně stejně velké části: posezení pro návštěvníky a bar, který funguje i jako prostor pro přípravu kávy.

Monogram. Foto: Martin Zeman.Monogram. Foto: Martin Zeman.

Stěny v části pro návštěvníky jsou z velké části obloženy světlým dřevem. Podlaha je také dřevěná. Jediný podlouhlý stůl v kavárně i bar jsou ze stejného dřeva jako podlaha a obložení. Oproti tomu kontrastují šedou stěrkou stěny v barové části.

Židle jsou natřeny jasnými barvami. Žlutou, červenou, modrou a bílou. Evokuje to jakousi dětskou hravost, celý prostor má v sobě takovou pozitivní atmosféru. Přitom je velmi jednoduchý, zaměřený na funkci, nejsou tu žádné tvary navíc a působí proto velmi bytelně a kvalitně.

V obložení je několik výklopných dvířek, která slouží jako místa pro vystavení předmětů. Zajímavě řešená jsou také světla, která jsou zavěšená na síti z ocelových lan.

Monogram. Foto: Martin Zeman.Monogram. Foto: Martin Zeman.

Café Pilát

Kavárna a vinárna Pilát, kterou najdeme také na Kapucínském náměstí, se nese v duchu starověkého Říma. Celý interiér i nabídka jsou jím inspirováni. Tím antickým i tím křesťanským. I když asi trochu víc tím antickým. Náhodou asi nebude, že se majitel příjmením jmenuje Pilát. Na stěnách jsou fresky a mozaiky středomořské fauny a flory, které jsou dílem ateliéru Malujeme jinak.

Café Pilát. Foto: Ester Kyselková.Café Pilát. Foto: Ester Kyselková.

Vše je tedy laděno do nazelenalých tónů, což má uklidňující účinek. Mozaiky jsou zajímavé tím, že jsou jakoby rozpixelované a tím pádem nepříliš ostré. Místo hudby si zde můžete poslechnout štěbetání ptáčků, kteří jsou umístěni v klecích, které jsou zakomponované do interiéru.

Jsou zde i zelené sametové pohovky, které přímo vybízejí k rozvalení na římský způsob.

Ale je tu i ten křesťanský svět. Lampy na stěnách jsou orámovány jako monstrance v kostelech. A ze zahrádky je také výhled na nedalekou katedrálu sv. Petra a Pavla. Petr, Pavel a Pilát v jednom.

Café Pilát. Foto: Ester Kyselková.Café Pilát. Foto: Ester Kyselková.

4 pokoje

Non-stop bar ve Vachově ulici je zajímavý svou variabilitou. Je jako živý organismus, který se neustále mění. Hudba, osvětlení, ceny i jídelníčky se obměňují podle denní doby. Ráno funguje jako kavárna, přes den jako bistro, večer jako bar a nakonec jako party klub. Za podnikem stojí provozovatelé vyhlášeného Baru, který neexistuje a Super Panda Circus.

4 pokoje. Foto: Ester Kyselková.4 pokoje. Foto: Ester Kyselková.

Jestliže je Brno proslavené funkcionalismem, 4 pokoje se tomu rozhodně staví do opozice. Najdeme tu hlavně organické tvary a různost barev, forem a materiálů. Barový pult se tu vlní jako had a neonové nápisy hlásají lásku. Architekti pokojů Michal a Lea Mačudovi svůj styl koneckonců pojmenovali nová bohatost. More is more! 

4 pokoje. Foto: Ester Kyselková.4 pokoje. Foto: Ester Kyselková.

Era

Brněnská funkcionalistická klasika na Zemědělské ulici, postavená za První republiky podle návrhu Josefa Kranze jako obytný dům s kavárnou, byla za komunismu zdevastovaná, ale posléze se ji v roce 2011 podařilo obnovit.

Kavárna Era. Foto: Ester Kyselková.Kavárna Era. Foto: Ester Kyselková.

Dominantu zde tvoří točité schodiště vedoucí z přízemí do prvního patra. Dále je Era charakteristická svým minimalismem, volným průčelím, pásovými okny a výraznou barevností. Podlaha je v červené, schodiště v modré a stoly a židle v černé barvě.

Interiér momentálně doplňují expresivní obrazy a grafiky, které sem stylem poměrně zapadají. 

Kavárna leží mimo centrum v klidné čtvrti. Sympatické tu je, že se v létě může vyjít na zahrádku, která jakoby ležela na zahradě rodinného domku. A tak je tam klid.

Kavárna Era. Foto: Ester Kyselková.Kavárna Era. Foto: Ester Kyselková.

Punkt.

Na Bayerově 7 v nedávné době vyrostla Kavárna Punkt., která sídlí v přízemí činžáků z 30. let.

Autoři interiéru jsou sami provozovatelé Klára Švandová a Martin Dutkiewič, kteří se nadchli pro berlínský urban style.

Nesmí zde tedy chybět žárovky bez stínidla visící ze stropu, hodně dřeva a oprýskané zdi.  

Punkt. Foto: Ester Kyselková.Punkt. Foto: Ester Kyselková.

Všechno je ale velmi vkusně sladěno do příjemných zelenohnědých odstínů. Robustní jednolitý bar je vyrobený z mořeného a opalovaného borového dřeva. Židličky zase pocházejí původně ze základní školy. V oknech vynikají rostliny se zelenými listy, kaktusy a sukulenty.

Velmi povedená je také khaki barva "oprýskané" stěny, která v kombinaci se dřevem působí jako mech. Celý prostor je spíš menší a díky svým tmavším stěnám a dřevu není ani tolik světlý. O to je ale útulnější.

A co je zde také unikátní, jsou původní rámy oken a dveří, pocházející ze třicátých let.

Punkt. Foto: Ester Kyselková.Punkt. Foto: Ester Kyselková.

Zemanova kavárna a cukrárna

Pokud jste už někdy unavení ze všeho toho designu, výběrové filtrované kávy a raw zákusků a rádi byste vyzkoušeli léty osvědčenou klasiku, neměla by vám uniknout Zemanova kavárna a cukrárna na Josefské 4, která vás přenese tak minimálně o dvacet let zpátky.

Interiér i nabídka jako by snad zamrzly v časech socialismu. Přes mírně odrbané stolky, staré akvárium a nálepky na zrcadlech ale toto místo dýchá krásou zašlých časů, toho nejlepšího, co může nabídnout brněnský funkcionalismus.

Kavárna a cukrárna totiž funguje už od roku 1936. A interiér podle návrhu Karla Růžičky dodnes prakticky nezměnil svou podobu.

Interiér Zemanovy kavárny. Foto: Ester Kyselková.Interiér Zemanovy kavárny. Foto: Ester Kyselková.

Vyjděte z přízemí do prvního patra a naskytne se vám pohled do nádherného prvorepublikového interiéru s velkými pásovými okny s výhledem na protější kostel sv. Josefa. Pomyslíte si, že to je přesně to místo, kam by vás vaše starosvětská babička vzala po nedělním obědě. Dejte si vídeňskou nebo alžírskou kávu a zajezte to klasickým větrníkem, věnečkem, trubičkou nebo indiánkem, které chutnají tak, jak to všichni známe z dětství.

Není asi překvapením, že tu na žádné cool mladé lidi nebo na mladé lidi vůbec nejspíš nenarazíte. Na kafíčko si sem nejčastěji chodívají popovídat starší dámy.

Exteriér Zemanovy kavárny. Foto: Ester Kyselková.Exteriér Zemanovy kavárny. Foto: Ester Kyselková.

Další články