„Je škoda, že jsou zahraniční architekti tak protežovaní, protože ti naši jsou skvělí. Myslím si, že by se na českých zakázkách měli podílet čeští architekti. Situace je ale taková, že libereckého architekta přeskočí často ten pražský a pražského zase ten zahraniční,“ říká architekt Petr Stolín, kterého jsme si společně s jeho bratrem Janem pozvali do našeho podcastu Design do uší.
„Od studentů bych očekával určitou míru drzosti. Oponovat, nebát se. Mám pocit, že se někdy zbytečně bojí vystoupit z kolektivu,“ popisuje své dojmy ze současné generace studentů Jan Stolín, současný děkan Fakulty umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci.
Natáčení podcastu Design do uší | Foto: Michal Hančovský
Jak důležitá je role architekta města? Nabízí Technická univerzita v Liberci studentům opravdu kvalitní alternativu? Jak se bratrům Stolínům spolupracuje a je mezi nimi určitá soutěživost? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte v dalším díle podcastu Design do uší.
Jan Stolín & Petr Stolín
Jan Stolín je konceptuální umělec a kurátor, který působí ve funkci děkana na Fakultě umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Dlouhodobě spolupracuje se svým bratrem, architektem Petrem Stolínem, jenž vede na fakultě Katedru architektury. Společně vytvořili mj. Památník bojovníkům a obětem za svobodu vlasti v Liberci, výstavu 5866 v Galerii Jaroslava Fragnera nebo instalaci Index 2, která byla k vidění v Oblastní galerii Lázně. Tvorba Stolínových je inspirována minimalistickým hnutím. Vycházejí z elementárních atributů a jednoduché geometrie, čímž dosahují maximálního účinku.
Bratři Jan a Petr Stolínovi byli hosty podcastu Design do uší | Foto: Michal Hančovský
O hudbu k našemu podcastu se postaral hudební skladatel, klavírista a producent David Solař, který složil muziku například k oceňovaným filmům Fair Play či Budiž světlo. Za technickým zpracováním stojí Kryštof Čížek.