Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Venkovní set Inter Milán 2019/20 | Zdroj: soccerbible.com Venkovní set Inter Milán 2019/20 | Zdroj: soccerbible.com

Branky, body, vkus. Fotbalové kluby a jejich cesta za kvalitním a nápaditým dresem

Fotbalová sezóna je v plném proudu, zápasy okupují televize a pozornosti neuniká ani to, co nosí hráči na sobě a jak jsou na tom týmy z hlediska designu. Povedené kolekce ze zahraničí dokazují, že dnes už nestačí hrát fotbal dobře, musíte u toho i dobře vypadat.

Tradice i lukrativní business. Dvě slova, která se prolínají světem fotbalu a definují to, co při zápase hráči obléknou. Barvy a symboly na dresech vycházejí z historie klubu, do hry vstupují i sportovní značky a jejich designéři a hlavní sponzoři, kterým klub garantuje umístění loga na dresu.

Týmy mají na každou sezónu několik sad dresů. Ty primární jsou určené pro domácí zápasy a nejvíce se drží historie a klubových barev. Jsou i citlivou záležitostí pro fanoušky. Tak, jak jim za život projde srdcem několik žen, milovaný klub je jen jeden a má tam výsadní místo.

A každá, byť minimální změna dresu je ožehavou záležitostí a vyvolá bouřlivý ohlas, vždyť na tradice se jen tak nesahá. Stejně jako se v některých rodinách po generace drží tradice fandění jednomu týmu, drží se i kontinuita v identitě a prezentaci klubu.

Ne vždy je ale toto úpěnlivé lpění na tradicích ku prospěchu věci, povedená změna dokáže povýšit i image klubu, přilákat partnery a podpořit prodeje merchandise, za který jsou fanoušci schopni utratit horentní sumy. Pak se může dres začít nosit i mimo stadion, což by měla být meta klubu.

Drake v dresu Juventusu | Zdroj: highsnobiety.comDrake v dresu Juventusu | Zdroj: highsnobiety.com

Bohužel to dokazují hlavně příklady ze zahraničí. Primární sady dresů i zde bývají tradičnějšího charakteru, i když ani tady se designéři nebojí změn a trendů. Prostor jim pak ale přinášejí další sady dresů, které designéři navrhují inspirovaní nejrůznějšími vlivy, příběhy, subkulturami nebo atmosférou města.

Inspirace městem

Inspiraci v legendárním hudebním klubu Hacienda v Manchesteru, který měl vliv na kulturu celé Británie a rozvoj acid house, našli designéři z Pumy při návrhu dresů pro Manchester City.

Hacienda neměla v historii úplně dobrou pověst, někteří ji viděli jen jako doupě zločinu, což se ještě zhoršilo po tom, co tu došlo k prvnímu úmrtí spojenému s extází. Image klubu se dnes mění a přispěje k tomu určitě i tento fotbalový set. Barevnost a výrazné pruhy jsou i ikonické elementy, které se objevovaly v klubu a na plakátech kolem.

Domácí set Manchester City 2019/20 | Zdroj: goal.comDomácí set Manchester City 2019/20 | Zdroj: goal.com

Designéři z Adidasu při návrhu domácího setu dresů pro rivala Manchester United nešli daleko, zamířili do čtvrti Northern Quarter. Dres béžové barvy savannah má jemný design odkazující na estetiku stěn této kreativní čtvrti. Záměrem designérů je odstraňovat hranice mezi sportem a běžným životem, propojovat kultury a vytvořit běžně nositelný dres. Ani logo hlavního sponzora design neruší. 

Domácí set Manchester United 2019/20 | Zdroj: soccerbible.comDomácí set Manchester United 2019/20 | Zdroj: soccerbible.com

Nebát se změn 

Ohromný ohlas vyvolala kolekce FC Barcelona, protože přinesla doslova revoluci. Tradiční pruhy nahradily poprvé v historii klubu kostky. Grafika čerpá inspiraci přímo z města a typických domovních bloků čtvrti Eixample, domova jedněch z nejznámějších staveb Antoniho Gaudí.

Kolekce oslavuje talent, který má jak klub, tak město společný. Hrdě vystavuje i katalánskou vlajku, jež je umístěna na dolní části výstřihu. Launch byl spojený s kampaní „Talent takes different shapes”, která zobrazuje jak hráče klubu, tak talenty dalších sportů i z oblastí módy, kultury, vědy a gastronomie.

Domácí set Barcelony 2019/20 | Zdroj: fcbarcelona.comDomácí set Barcelony 2019/20 | Zdroj: fcbarcelona.com

Inter Milan se stejně jako FC Barcelona nebo Juventus Turín může pyšnit jedním z nejvíce ikonických dresů ve světě fotbalu. Ten aktuální kombinuje klasické vertikální pruhy s netradičními diagonálními, které se už na dresech objevily v sezóně 1989/90. Na této ploše je umístěno logo dlouhodobého partnera klubu Pirelli, pruhy mohou i evokovat dráhy pneumatik.

Vnitřek dresu skrývá detaily jako tvar kříže sv. Jiří, symbol propojení klubu a města, slovo Internazionale a rok 1908, kdy byl klub založen.

Domácí set Inter Milan 2019/20 | Zdroj: footballshirtculture.comDomácí set Inter Milan 2019/20 | Zdroj: footballshirtculture.com

Zpátky do historie

Hráči Arsenalu aktuálně oblékají set, kterým designéři z Adidasu navázali na populární „bruised banana” design z počátku devadesátých let. Dali mu moderní twist, grafiku, barvy přizpůsobili požadavkům UEFA a využili i elementy z historie klubu. Cílem není ale jen to, aby jej hráči a fanoušci nosili na zápasy, designéři v rámci myšlenky „stadium to the street” vytvořili kousek nositelný i v běžném životě.

Venkovní set Arsenal 2019/20 | Zdroj: soccerbible.comVenkovní set Arsenal 2019/20 | Zdroj: soccerbible.com

Stylu se nebrání ani pařížský klub Paris Saint-Germain, jehož set vrací na výsluní design Hechter. Ten nese jméno po francouzském módním designérovi Danielu Hechterovi, pionýrovi tzv. prêt à porter módy. Sám Hechter v sedmdesátých letech finančně přispíval na provoz klubu a navrhl i jednu kolekci.

Aktuální set, který navrací do hry svislé pruhy, je oslavou právě tohoto stylu i partnerství s Nike, trvající už třicet let. PSG to obecně s designem umí, důkazem je i oficiální merch.

Domácí set PSG 2019/20 | Zdroj: news.nike.comDomácí set PSG 2019/20 | Zdroj: news.nike.com

Za elegány

Chelsea, klub z anglické metropole, na svém dresu pro venkovní zápasy oslavuje londýnskou fashion historii a inspiruje se subkulturou Mod a jejím elegantním stylem. Za její průkopníky se považuje malá skupina stylových mužů, kterým se říkalo modernisté, protože poslouchali moderní jazz. Epicentrem subkultury byla v šedesátých letech čtvrť kousek od stadionu Chelsea na Stamford Bridge.

Čisté polo tričko by se velmi snadno nosilo i mimo stadion. Má na sobě i detaily jako nápisy Pride of London na knoflíkách a na vnitřní straně.

Venkovní set Chelsea 2019/20 | Zdroj: news.nike.comVenkovní set Chelsea 2019/20 | Zdroj: news.nike.com

Bílý balet Real Madrid, neboli Los Blancos, letos v domácím setu sází na zlatou. V této barvě jsou pruhy na ramenou a konci rukávů i další prvky na dresu. Jednoduše ikonický set, který je vzorem elegance. V loňské sezóně pak Real zaujal setem korálové barvy, jehož materiál byl vyroben z recyklovaných plastů, nalezených u oceánu.

Domácí set Real Madrid 2019/20 | Zdroj: standard.co.ukDomácí set Real Madrid 2019/20 | Zdroj: standard.co.uk

Netradičně 

Když anglický Everton představil svůj set na sezónu 2010/11, vzbudil negativní reakce nejen v kabině. Růžová není úplnou novinkou ve světě fotbalu a vždy je trochu kontroverzní, barbie pink Evertonu mohla být sice na hřišti viditelná a zapamatovatelná, ale do elegance měla daleko.

Ani aktuální venkovní kolekce týmu Leicester to nemá jednoduché, ohlasy vzbudila různorodé. Jedná se o vzor, který nosila neměcká reprezentace při vítězném mistrovství světa v roce 1990.

Venkovní set Leicester  2019/20 | Zdroj: fourfourtwo.comVenkovní set Leicester 2019/20 | Zdroj: fourfourtwo.com

Jako jeden z top dresů letošního ročníku v Itálii je hodnocen svěží akvamarínový Interu, který odkazuje na dres brankáře Julio Cesara v sezóně 2010/11. Dle designérů z Nike v sobě nese i eleganci a majestátnost města Milána, na hřišti vypadá skvěle a logo sponzora na něm ladí.

Venkovní set Inter Milán 2019/20 | Zdroj: news.nike.comVenkovní set Inter Milán 2019/20 | Zdroj: news.nike.com

Fotbal to je hra... i česká

Odvahu určitě předvedla reprezentace, která nedávno představila venkovní sadu dresů. Má evokovat nedávnou obrodu týmu a agresivní žlutozelená připomínat mladé listy lípy jako symbol svobody, ačkoliv spíše vypadá jako jedovatá barva z palety zvýrazňovačů. Šokovat byl záměr.

Venkovní sada české fotbalové reprezentace | Zdroj: repre.fotbal.czVenkovní sada české fotbalové reprezentace | Zdroj: repre.fotbal.cz

Ani aktuální mistr ligy Slavia svými venkovními dresy bohužel oku moc nelahodí a oficiální informace o designu nejsou dostupné. Zelená sada odkazuje na partnerský čínský klub, proč ale hráči při venkovních utkáních oblékají dres tmavé barvy a proč byla v posledních dnech představena ještě sada modrá, o tom se dá jen spekulovat.

Dresy klubu Slavia Praha 2019/20 | Zdroj: slavia.czDresy klubu Slavia Praha 2019/20 | Zdroj: slavia.cz

Českému fotbalu se daří! Slavia bojuje v Lize mistrů, reprezentace postoupila na mistrovství Evropy. Teď už jen aby se začalo dařit i designu dresů a merchandise.  

Další články