Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Serpentine Gallery Pavilion 2016, zdroj: Dezeen.com Serpentine Gallery Pavilion 2016, zdroj: Dezeen.com

Bjarke Ingles navrh zeď, která je zároveň jeskyní

Již od roku 2000 vzniká na zahradě londýnské Serpentine Gallery letní pavilon. Původně zamýšlený na jediný den, dnes již na celé léto, poskytuje prostor galerijnímu programu a láká návštěvníky a milovníky architektury. Letošní, již šestnáctou, stavbu navrhl architekt Bjarke Ingels a jeho ateliér BIG. Jak je pro jeho tvorbu typické, i letní pavilon si hraje se slovy a protiklady!

V roce 2000 přišla ředitelka galerie Julia Peyton-Jones s nápadem oslavit 30. výročí založení instituce. Pro tuto událost se rozhodla postavit letní pavilon / přístřešek, který by slavnostní večer hostil. Oslovila proto architektku Zahu Hadid. Výsledek se tak zalíbil, že na záhradě zůstal až do konce léta a v dalších letech následovali jeho pokračovatelé.

Julia Peyton-Jones letos galerii opouští. Pro svou pomyslnou „rozlučku“ oslovila dánského architekta, ikonu současné tvorby, Bjarke Ingelse. Ten ji rozhodně nezklamal!

Serpentine Gallery Pavilion 2016, zdroj: Dezeen.comSerpentine Gallery Pavilion 2016, zdroj: Dezeen.com

„Líbila se nám myšlenka, že velmi často vznikají zajímavé věci, když zaměníte zdánlivě nekompatibilní prvky a zkombinujete je v nový hybridní celek. Tento přístup nazýváme BIGamy!“

Bjarke Ingels

Pro realizaci této smělé myšlenky zvolil laminát. V době práce na návrhu pavilonu s ním pracoval v rámci projektu policového systému. Vzhledem k tomu, že považuje pavilon za mezistupeň mezi „budovou a kusem nábytku“, tento postup získal i symbolický nádech. Vzniklo množství identických laminátových krabic / hranolů, které jsou na sebe navršeny a prostě sešroubovány. Každoročně je pavilon na konci sezóny rozebrán, prodán a znovu sestaven na jiném místě.

„Všechny díly můžete bez jakéhokoliv poškození rozebrat. Vzhledem k jejich extrémně nízké hmotnosti je pak můžete transportovat velmi jednoduše. To snad pavilonu dává více kočovný charakter.“

Bjarke Ingels

V Kensingtonských zahradách se tak objevil objekt nekonečného množství tváří. Ideově se jedná o zeď, která svým „rozložením“ vytváří vnitřní prostor.

„Je to zeď, která se stává sálem uvnitř. Je to brána do Serpentine Gallery, ale také tvoří prostor pro události.“

Bjarke Ingels

Serpentine Gallery Pavilion 2016, zdroj: Dezeen.comSerpentine Gallery Pavilion 2016, zdroj: Dezeen.com

Z některých úhlů pohledu vypadá jako hranatý, z ostatních stran pak ukazuje své plynulé křivky. Stejně tak z určitých míst působí neprůhledně, z jiných naopak odhaluje svou naprostou transparentnost. Z modulárních prvků vznikl naprosto volně organicky tvarovaný celek. Zde Bjarke Ingles zdůrazňuje poctu, kterou tak chtěli vzdát dánskému „hrdinovi“, autorovi opery v Sydny, Jørnu Utzonovi.

„Utzon přišel s nápadem, že můžete vytvořit jakoukoliv představitelnou formu s pečlivě navrženým prefabrikovaným prvkem. Je to jako vytváření různosti na základě opakování. To je přesně ta podstata, kterou jsme sem chtěli přinést.“

Bjarke Ingels

Serpentine Gallery Pavilion 2016, zdroj: Dezeen.comSerpentine Gallery Pavilion 2016, zdroj: Dezeen.com

Interiér tvoří dřevěnou podlahou pomyslnou stezku skrz pavilon. Zde umístěné sedací prvky mají identické rozměry, jako laminátové moduly použité pro plášť. Je zde kavárna a bude se zde odehrávat tradiční Park Night Programme, série diskusních a přednáškových večerů.

Serpentine Gallery Pavilion se letos pro veřejnost otevírá 10. června a bude přístupný přes celé léto až do 9. října. Letos poprvé je rovněž doplněn čtyřmi „letním domky“. Navrhl je nigerijský architekt Kunlé Adeyemi, Berlínské studio Barkow Leibinger, v Paříži působící architektka Yona Friedman a britský architekt Asif Khan.

Summer House podle návrhu Kunlé Adeyemiho, zdroj: Iwan BaanSummer House podle návrhu Kunlé Adeyemiho, zdroj: Iwan Baan

Objekty vzdávají hold chrámku královny Carolin v Kensingtonských zahradách. Kunlé Adeyemi navrhl budovu jako „hravou a soudobou interpretaci odhalující interiérový prostor, aby vznikly tři architektonické prvky – místnost, dveře a okno.“ Čerstvý držitel Stříbrného lva z benátského Bienale vytvořil „místo stínu a odpočinku pomocí formy, kupení a materiálu.“

Frank BarkowRegine Leibinger vytvořili zakřivený dřevěný objekt, který, stejně jako pavilon Bjarke Ingelse, vypadá jinak z každé strany. Yona Friedman se při návrhu inspirovala svým vlastním projektem z padesátých let. Vznikla modulární struktura složená z rámů společně tvořících objekt většího měřítka. Poslední „letní domek“, navržený Asifem Khanem, je cestou původního chrámku ke slunci. Dva hliníkové disky odrážejí slunce do prostoru a jsou lemovány stovkou holí, které vypadají jakoby vyrostly ze země.

Summer House podle návrhu Asifa Khana, zdroj: Iwan BaanSummer House podle návrhu Asifa Khana, zdroj: Iwan Baan

Serpentine Gallery

Pod jménem Serpentine Gallery se skrývají hned dvě instituce, Serpentine GallerySerpentine Sackler Gallery. Obě se nacházejí v Kensingtonských zahradách, v Hyde Parku, v centrálním Londýně. Jejich výstavy a vzdělávací programy ročně přilákají přes 1.2 milionu návštěvníků.

Samotná Serpentine Gallery byla založena v roce 1970 a sídlí v původním čajovém pavilonu postaveném J. Grey Westem mezi lety 1933 a 1934. Budova Serpentine Cackler Gallery byla otevřena v roce 2013 v původní prachárně z roku 1805. Nabízí zhruba 900 m2 výstavních ploch a nachází se zhruba 5 minut od hlavní budovy.

Od roku 2000 vzniká na zahradě galerie dočasný letní pavilon. Oslovováni jsou světoví architekti, přičemž jedinou podmínkou je, že ještě nerealizovali projekt na území Anglie. V minulosti stavbu navrhli Daniel Libeskind, Oscar Niemeyer, Rem Koolhaas, SANAA, Peter Zumthor nebo dvojice Herzog & deMeuron.

Bjarke Ingels

Bjarke Ingels a jeho kancelář BIG patři mezi nejprogresivnější lídry světa architektury. Přístup kombinující veškeré požadavky na budovy – ekonomické, ekologické, sociální, politické, do podoby překvapivých objektů si získává stále větší a větší pozornost. Fast Company Bjarke Ingelse zařadila mezi Top 100 kreativních lidí dnešního businessu a magazín Wall Street Jurnal mu udělil titul Inovator of the Year.

Bjarke Ingels, zdroj: Dezeen.comBjarke Ingels, zdroj: Dezeen.com

Galerie

Další články