Ve městech žijeme tak nějak automaticky. Pohybujeme se v nich, užíváme je, ale málo kdy se zamýšlíme nad tím, jak a proč vypadají a fungují zrovna takhle. Nová kniha Město pro každého nabádá k zamyšlení se nad tím, jak města – taková velká lidská mraveniště – fungují.
Města jsou rozsáhlé, komplexní, složité a také velmi křehké struktury a všude na světě v nich v poslední době žije čím dál víc populace. Málo kdo však ví, jak město „číst“ a dívat se na něj v širším úhlu pohledu. Kniha Město pro každého – manuál urbanisty začátečníka pojmenovává 14 zásadních problémů, jejichž zlepšení vede k vyšší kvalitě života ve městě. Autor knihy – architekt, učitel a děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Osamu Okamura – tak čtenáře učí jak město číst jako celek a zároveň vnímat a umět popsat určité nedostatky, např. bariéry, nebezpečí nebo hygienické potíže. Obecná problematika je doplněna konkrétními statistickými údaji z měst v ČR i jiných světových měst. Osamu Okamura ale nezapomíná i na pozitivní příklady a ukázky zvládnutého urbanismu a dobrého fungování, jako je např. revitalizace panelového sídliště v Bordeaux nebo lyžařský svah na střeše spalovny odpadu v Kodani.
Město pro každého - Manuál urbanisty začátečníka | Zdroj: Nakladatelství Labyrint
Hravý bedekr po problematice současného města
Knihu vydalo, ve spolupráci s Nadací české architektury, nakladatelství Labyrint v edici knih pro děti Raketa. Je tedy určena mladším čtenářům, ale zcela jistě se z ní poučí i ostatní. Ne všichni totiž známe a používáme odborné termíny jako urbanismus, brownfield, územní plán, gentrifikace či suburbanizace a tato publikace s nimi pracuje srozumitelně a hravě. Téma tak odlehčuje a působí spíš jako bedekr současným městem.
Město pro každého - Manuál urbanisty začátečníka | Zdroj: Nakladatelství Labyrint
V knize šité speciální švýcarskou vazbou tomu napomáhá grafika Štěpána Malovce (mimochodem letos byl nominován na titul Grafik roku v rámci Cen Czech Grand Design za vizuální identitu Výstaviště Praha) – písmo je rozličně velké, některé stránky mají zvýrazněna klíčová slova – ale také originální ilustrace a fotografie od Jiřího Franty a Davida Böhma. Modely různých problematických situací městského urbanismu vytvořených z papíru, angličáků a všeho co našli v ateliéru po ruce, jsou naprosto fascinující a čtenáře lákají k dalšímu a dalšímu zkoumání. Jiří Franta a David Böhm, finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého z let 2009, 2010 a 2012, jsou známí i dalšími velmi zajímavými knihami z oblasti umění či architektury, např. Průvodce neklidným územím, Jak se dělá galerie, Proč obrazy nepotřebují názvy atd. (Mimochodem Böhmova další novinka, kniha A jako Antarktida získala v roce 2020 ocenění Magnesia Litera v kategorii Kniha pro děti a mládež.)
David Böhm - Město pro každého
Staňte se expertem na městskou problematiku
Na knize se podílelo mnoho známých jmen a expertů, položili jsme několik otázek přímo autorovi textu Osamu Okamurovi a jednomu z autorů vizuální stránky knihy Davidu Böhmovi.
Kde se vzala pro tuto publikaci inspirace?
OSAMU: První inspirací pro mne byla komiksová učebnice urbanismu No Small Plans a její autorka Gabrielle Lyon, na kterou jsem narazil během svého výzkumného pobytu na Fulbright-Masarykově stipendiu v Nadaci chicagské architektury před třemi lety. V té době jsme zrovna ve správní radě Nadace české architektury hledali vhodný knižní titul pro pilotní projekt nových edičních aktivit.
Obsah knihy čerpá z mých mnohaletých zkušeností z přednášení a diskusí s veřejností o výzvách současného města, mnohé z nich jsem dříve podrobněji otevřel na mezinárodních urbanistických konferencích reSITE v Praze nebo v architektonickém časopise ERA21.
Komu je kniha určena?
OSAMU: Knihu jsem v první řadě psal pro středoškoláky, jako nastupující zvídavou a brzy aktivní generaci obyvatel současných měst. Díky bohatým ilustracím však dovede skvěle oslovit jak mladší čtenáře na úrovni druhého stupně základní školy, tak ji, díky odbornějšímu pojetí textu i spoustě zajímavých faktů, dat a statistik, ocení i dospělí. Je tedy nejen naučnou publikací pro mládež, ale najde uplatnění i jako příručka pro občany, kteří se chtějí zapojit do městského plánování v městech a obcích, při plánovacích akčních víkendech nebo při veřejném projednávání nového územního plánu. Mohla by se stát skvělou pomůckou v rukách městských architektů pro komunikaci se samosprávou i s veřejností. Kromě architektury je na knižních e-shopech publikace bestsellerem i v kategorii výtvarné umění, jako svým způsobem výtvarný a grafický artefakt.
Proč by si ji měli přečíst i čtenáři a fanoušci CZECHDESIGN?
OSAMU: Na českém trhu není mnoho srozumitelných knih o městském plánování. Nebo spíše žádné. Proto má kniha také podtitul Manuál urbanisty začátečníka. Je to svěží a obsahem nabitý úvod do problematiky. Speciálně pro ty, kdo neví, jak začít.
Město pro každého - Manuál urbanisty začátečníka | Zdroj: Nakladatelství Labyrint
Proč má tak neobvyklé ilustrace a fotografický doprovod?
OSAMU: Obojí má neopakovatelný autorský rukopis výtvarných umělců Davida Böhma & Jiřího Franty. Od začátku jsem chtěl, aby kniha byla minimálně z poloviny obrazová. Vzhledem ke komplexitě, vrstevnatosti a často i nejednoznačnosti pojednávaných témat bylo potřeba podat čtenáři pomocnou ruku. Výtvarníci se tak podělili o vlastní osobní každodenní zkušenost s městem. Každý ze 14 modelů částí městských struktur se zaměřuje na jeden ze zásadních problémů našich měst tak, jak jsou v knize detailně popsány. Pro každou sestavu byly domy a jednotlivé elementy umělci jedinečným způsobem sestaveny, nafoceny Pavlem Horákem, a následně opět rozebrány a nově přeskládány. Zabralo to několik měsíců práce. Byl bych rád, kdyby se podařilo k tématu Města pro každého uspořádat výstavu a sérii veřejných diskusí, ale to brzy půjde.
DAVID: Na modelech si lze snadno představit variabilitu, jakou město ve skutečnosti má. Možná lépe, než kdybychom všechno nakreslili. Město je jako stavebnice, je to proměňující se organismus a proto jsme zvolili tenhle přístup. Navíc nám to umožnilo dostat do toho ještě určitou vrstvu hravosti, městského bordelu, různých odkazů a detailů, aby prohlížení ilustrací bylo podobné, jako když se někdo dívá z okna na ulici. S Jirkou Frantou jsme ty modely vyráběli a stavěli a Pavel Horák je pak nasvětloval a fotil, on byl důležitou součástí celého procesu.
Kdo plánuje město a určuje jeho podobu?
OSAMU: Plánujeme ho my všichni. Už jenom tím, jak jej každý den používáme. Ti, kteří se chtějí zapojit více, mají nepřeberné možnosti jako účastníci participativních plánovacích procesů, jako aktivisté, investoři, politici, ekonomové, sociologové, architekti, dopravní inženýři, vodohospodáři, energetici, ekologové, památkáři, novináři, urbanisté... možností je ještě mnohem více, vaše role se navíc dynamicky proměňuje v čase nebo jich můžete zastávat více najednou.
Můžu si ve městě postavit co se mi líbí? A proč?
OSAMU: Město je společným projektem i prostorem. Vzniká na základě společenské dohody obyvatel o sdílení prostoru a zdrojů v daném místě. Tam, kde převládají sdílené hodnoty, je město homogennější, harmoničtější, spravedlivější a demokratičtější. Tam, kde je kladen důraz na individualitu a úspěch jednotlivce, jsou města plná do očí bijících kontrastů, extrémů, napětí a konfliktů.
DAVID: Pokud to nějak citlivě pracuje s kontextem a odpovídá to sdílené dohodě o tom, jak má město vypadat, tak proč ne. Nebo jinak – doufám, že si nikdo nemůže postavit ve městě cokoliv jen proto, že se mu to líbí a má na to prachy.
Jaká máme mít očekávání od města?
OSAMU: Město by mělo poskytovat především bezpečné, zdravé a spravedlivé prostředí pro život. Osobně bych si přál, aby bylo ještě k tomu i dostatečně inspirativní.
DAVID: Nepřekvapivě – aby se tam dobře žilo.
Město pro každého - Manuál urbanisty začátečníka | Zdroj: Nakladatelství Labyrint
Staňte se poučeným laikem
či přímo odborníkem na fenomén života ve městě
Nebojte se toho, publikace je přehledná, nabitá informacemi a čtenáře zasvěcuje do fenoménu života ve městě (navzdory určité tíži tématu) s lehkostí. Dává tak možnost stát se poučeným laikem a možná i inspiruje k dalšímu zkoumání architektury, urbanismu a všeho, co je ovlivňuje, od stavebních materiálů přes industrializaci až k lokální politice a síle komunitního života. Vezměte tedy tento zvláštní bedekr městem do ruky a nechte se vést fenoménem života ve městě. Třeba vás odvede až k větší odpovědnosti, participaci na jeho fungování, a tedy i ke zkvalitnění města a našeho společného života.