Dal šanci mladému architektovi navrhnout budovu unikátního projektu prvního soběstačného domu u nás a českým inženýrům umožnil vyvinout systém energetiky využívající 100% udržitelné zdroje. Toto know how navíc zdarma zveřejní ve formě manuálu veřejnosti. To je pozoruhodný příběh mladého vizionáře Pavla Podruha, za kterým jsme se vydali do sluncem napájeného domu v jižních Čechách společně s IKEA Česko, jež kompletně interiér domu vybavila.
Sluneční energie
Bez napojení na vodovod, elektřinu a kanalizaci. To je podstata provozu Českého soběstačného domu, který Pavel Podruh postavil nedaleko Vyššího Brodu v jižních Čechách minulý rok a letos v létě čeká na své první přechodné obyvatele. Ač nikdy nebyl autor projektu kutil, práce na stavbě se nezdráhal a v současné době dokončuje svépomocí poslední úpravy na domě, který rozhodně nestavěl za účelem byznys plánu. Byl to experiment, který v praxi uspěl a ze kterého se budou moci těšit ti, kteří svou návštěvu oplatí třeba naštípáním dříví.
Český soběstačný dům je fascinující nejen svou inovací a udržitelností k bydlení, ale i lidským přístupem. K Pavlovu nadšení, pracovitosti a cílevědomosti se přidala postupem času i velká vděčnost všem, co se na projektu soběstačného domu podíleli, a to bez jakéhokoliv nároku na finanční ohodnocení. Všechno tohle nadšení, které se projektu dostávalo, má Pavel v plánu oplatit – dům jim poskytne zdarma k ubytování. Další vizí je propůjčení rezidence samoživitelům s dětmi nebo umělcům. Příběh Pavla Podruha zaujal redakci CZECHDESIGN i tým IKEA, který návštěvu zdokumentoval v rozhovoru svého podcastu.
Designem k udržitelnosti
Pro partnery Pavla Podruha a Karolínu Dostálovou, která se živí jako fotografka a interiérový design je její velkou zálibou, bylo finální zařizování jejich čtyřletého projektu třešničkou na dortu. O výsledném prostoru měli základní představu – chtěli minimum nábytku v čistých liniích a interiér v tlumených barvách, který by nikterak nerušil atmosféru prostupující z okolní přírody skrze velká prosklená okna. Dům stojí na pozemku o velikosti necelých 4.000 m², uprostřed lesů a luk.
„Dům si vyrobí veškerou potřebnou elektrickou energii ze slunce, uloží si ji v bateriích a následně spotřebuje. Zachytí maximum dešťové vody, splachuje s ní a po přečištění využije i třeba ve sprše,“ vysvětluje majitel princip soběstačnosti domu. Pro IKEA je udržitelnost jednou z dlouhodobých priorit, proto projekt podpořila kompletním vybavením domu. „Máme společné vize, a tak je spolupráce zcela přirozená a smysluplná. Chceme svým zákazníkům umožnit stále menší závislost na fosilních zdrojích,“ vysvětluje spolupráci firmy s Českým soběstačným domem Šimon Fiala, z týmu Udržitelnosti IKEA. Ke svým výrobkům přistupuje IKEA skrze tzv. demokratický design, což v sobě zahrnuje soubor principů, podle kterých se při výrobě řídí – klade důraz na cenu, kvalitu, funkci, formu a udržitelnost.
Proto byly hlavními kritérii vybavení domu tzv. „sustainable heroes“, kterými IKEA stále více a více rozšiřuje svůj sortiment. Včetně udržitelných výrobků – antracitové kuchyňské sestavy, jež je potažená folií z recyklovaných PET lahví, koupelnové baterie, která šetří teplou vodou i energii, různé udržitelně vyrobené dekorace po nábytek ze dřeva s certifikátem FFC (z udržitelně těženého dřeva) – je celý dům do posledního předmětu zařízený produkty švédské značky. „Udržitelný je také počet nábytku, kterým se chceme obklopovat a zredukovali jsme jej na nezbytné minimum,“ říká Pavel, který žije se svou rodinou v historickém centru Českého Krumlova, kde v domácnosti razí stejnou myšlenku minimalismu. Byt budou postupně dozařizovat i samotní lidé, umělci, designéři a různé kreativní duše svými díly a výrobky, kteří by na oplátku v domě během tohoto tvůrčího procesu bydleli. „Líbí se mi myšlenka tzv. crowd projektu a tvorby vzniklé z čisté sluneční energie.“
Výhled na terasu | Foto: Jitka Barešová
Samotný návrh interiéru byla pak práce designéra týmu IKEA Davida Cavadala Mongeho, který realizaci konzultoval především s Karolínou, ale i autorem domu, architektem Vojtěchem Lichým ze studia MLAA, který se svým návrhem v roce 2016 jako student Fakulty stavební ČVUT v Praze vyhrál studentskou architektonickou soutěž, jejímž zadáním byl dům bez inženýrských sítí, pořádanou Pavlem Podruhem. „Od té doby se soutěž každý rok s různými zadáními opakujeme a prošly jí stovky studentů ze všech vysokých škol u nás a na Slovensku. Už se nám v průběhu let přihlásili i studenti z Francie, Německa, Itálie, Portugalska,“ doplňuje Pavel, který si spolupráci s architektem Vojtěchem Lichým nemůže vynachválit. „Dělá pro nás, řekl bych, nadstandardní služby, od počátku bylo jasné, že je extrémně talentovaný. Do projektu dává maximum,“ uzavírá Pavel, pro kterého je projekt domu srdeční záležitost. Jeho největší radostí ale bude, až se o něj podělí s ostatními.