Bauhaus slaví sto let. Připomínáme ikonické produkty, které neztratily nic na své kráse ani dnes

Bauhaus škola umění, designu a architektury; zdroj: dezeen.com Bauhaus škola umění, designu a architektury; zdroj: dezeen.com

Výrazný moderní styl postavený na principu jednoduchosti. Takový je návrhářský směr produktů od učitelů a studentů z Bauhausu, výtvarné školy 20. století, která tento rok slaví sto let od svého vzniku. Připomeňte si s námi 5 produktů, které se zařadily mezi symboly této významné školy a na své kráse neztrácejí nic dodnes.

Designérským cílem tvůrců z Bauhausu byla funkčnost výrobků. Zredukovali složité tvary stolních desek nebo nohou a vznikly tak nové jednoduché kusy nábytků, které byly založeny na jednoduchých geometrických tvarech. Designéři chtěli vytvořit esteticky líbivé předměty, které by byly zároveň dostupné pro větší masu lidí. Zvolili proto jednoduchý design, jenž umožňoval efektivnější výrobu.

Sklo, plast, ocel nebo překližka byly materiály, které našly využití až u designérů výtvarné školy v Německu. Do 20. století nebyly vůbec brány v potaz kvůli chybějícím moderním průmyslovým technikám. Designérům se suroviny hodily, jelikož přišli na to, že jsou daleko vhodnější a praktičtější pro velkovýrobu.

Koukněte se tedy nyní na 5 nejikoničtějších kusů nábytku a domácího vybavení:

Kostra klubového křesla

Wassily Chair od Marcela Breuera, zdroj: KnollWassily Chair od Marcela Breuera, zdroj: Knoll

Wassily Chair, také známá jako Model B3 Chair, vznikla mezi lety 1925–1926. Navrhnul ji maďarský modernistický architekt a nábytkový designér Marcel Breuer.

Inspiraci pro její vytvoření nalezl při projížďce na kole. Představil si trubkovitou ocel, která se používala pro řídítka, jak by ji zohýbal do kusů nábytků. Breuer si vypůjčil tradiční tvar klubového křesla a zjednodušoval ho do té doby, než vznikl jen obrys s plátěným sedadlem a podpěrou na ruce a záda.

Stala se brzy známou jako Wassilská židle, pojmenovaná podle Marcelova přítele a kolegy inženýra z Bauhausu, ruského malíře Wassiliho Kandinského, kterému se výrobek velmi zamlouval hned po prvním vyrobení.

Novodobé šachy

Šachy od Josefa Hartwiga, zdroj: Cooper HewittŠachy od Josefa Hartwiga, zdroj: Cooper Hewitt

Mnichovský rodák a umělec Josef Hartwig navrhl šachy o 32 postavách pro Bauhaus v období let 1923–1924 za užití minimalistických linií, kruhů a čtverců pro jejich základní funkci a pohyb. Kupříkladu střelec je tvarovaný do písmene X, jelikož se může pohybovat jen diagonálně. Naopak pohyby královny jsou téměř neomezené a jsou reprezentovány koulí na vrchu kostky.

Eliminoval náboženské a panovnické znaky, které jsou pro šachy tradiční a utvořil tak novou moderní podobu hry z 15. století.

 

Když forma následuje funkci

 

William Wagenfeld a Carl Jakob Jucker - MT8 Lampa, zdroj: TecnolumenWilliam Wagenfeld a Carl Jakob Jucker - MT8 Lampa, zdroj: Tecnolumen

Stolní lampa, kterou navrhl Němec William Wagenfeld spolu se Švýcarem Carlem Jakobem Juckerem. Proslavila se jako Lampa Bauhausu obsahující klíčový princip školy ''forma následuje funkci''.

Skládá se z kruhové základny, válcové hřídele a kulovitého stínu. Světlo vrhá jednoduchý geometrický tvar. Svítidlo je vyrobeno z přesně broušeného skla a kovu s neprůhledným stínidlem. Tento typ se dříve používal výhradně pro průmyslové osvětlení.

Hnízdové stolky

 

Hnízdové stolky od Josefa Alberse, zdroj: DaimlerHnízdové stolky od Josefa Alberse, zdroj: Daimler

Americký umělec německého původu Josef Albers navrhl Hnízdové stolky v období, kdy působil ve funkci uměleckého ředitele nábytkářské dílny Bauhausu v letech 1926 až 1927. Stal se známým pro svoji barevnou tvorbu s geometrickými tvary. Každý ze stolků je vyrobený z masivního dubu lakovaného akrylovým sklem. Použil na ně charakteristickou barvu modré, červené, žluté a bílé.

Komerčně nejúspěšnější produkt Bauhausu

 

Klika od Waltera Gropiuse, zdroj: TecnolineKlika od Waltera Gropiuse, zdroj: Tecnoline

Zakladatel Bauhausu a německý architekt Walter Gropius ztvárnil kliku pro továrnu Fagus v německém Alfeldu. Byla poprvé uvedena do výroby v roce 1923. V průmyslovém provedení se skládá z válcovité rukojeti a zalomené čtvercové tyče. Je vyrobena z poniklované mosazi. Izé, společnost vyrábějící železo, uvedla Walterovu kliku jako nejúspěšnější komerční produkt z dílen Bauhaus.

Celý článek je dostupný na webu Dezeen.

 

Související

Úcta k minulosti a zašlá krása. Soutěž Interiér roku vyhrála rekonstrukce starého bytu ve Znojmě
Interiér a architektura

Úcta k minulosti a zašlá krása. Soutěž Interiér roku vyhrála rekonstrukce starého bytu ve Znojmě

Barbora Laierová - 15. 4. 2019 - 5 min.

 Karolína Vránková po stopách originálních interiérů. V hlavní roli plech a avokádo
Interiér a architektura

Karolína Vránková po stopách originálních interiérů. V hlavní roli plech a avokádo

Karolína Vránková - 15. 2. 2019 - 4 min.

 Zastávka nemusí být nehostinným přístřeškem. 8 míst od českých architektů, kde si počkáte rádi
Interiér a architektura

Zastávka nemusí být nehostinným přístřeškem. 8 míst od českých architektů, kde si počkáte rádi

Kamila Nováková - 21. 1. 2019 - 7 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení