Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Konceptuální titulka knihy Intimita, foto: Dita Pepe. Konceptuální titulka knihy Intimita, foto: Dita Pepe.

Bára Baronová a Dita Pepe na cestě k uchopení intimity

Intimita je soukromí, důvěrnost, blízkost, ale taky něha. Intimita je osobní, vnitřní, skrytý prostor. Intimita je název nové knihy, kterou vytvořila novinářka Bára Baronová, fotografka Dita Pepe a grafik Milan Nedvěd. Kniha je pozoruhodná z mnoha důvodů.

Pozornost strhne už samotné téma intimity, které nikde nesklouzne do kýče či obscénnosti. Ačkoli zpovídané ženy v knize hovoří otevřeně, čtenář nemá dojem nepatřičnosti, nepřipadá si jako voyeur. Sexualita je jen jedna vrstva života – a jen jedna vrstva intimity. Mnohem silněji z příběhů vystupují témata osamocenosti, neporozumění, nespravedlnosti, ale také lásky, přátelství, věrnosti či obětavosti.

Knížku tvoří dvě části, spolu volně vsazené do obálky se stylizovaným portrétem: tvář fotografované dívky je schovaná za kolečky strojově lisované šunky. A hned tato úvodní fotografie odkazuje ke stylu práce obou autorek: drásavý obsah textu vizuálně mírní stylizované, čisté fotografie. Příběhům šesti žen odpovídá šest sešitů v jemných, ženských (feministky, sorry) pastelových tónech. Potřebnou živost knížce dodává práce s archivním materiálem: útržky deníků, obrázky, vzpomínkami. Grafik Milan Nedvěd pak dokázal propojit text s obrazem tak, aby se obě knihy daly „číst“ i samostatně: do obrazové části vložil útržky textu, text naopak probarvil fotopodkresem. Také jeho práce s formou přidává knize další kvalitu: intimita je tajemství, které grafik šikovně vyjadřuje pomocí vložených papírů, ohnutých stránek, pod nimiž číhají další obrazy (a významy).

Šest různých příběhů, šest sešitů, šest jemných barev. Vše spolu souzní. Foto: nakladatelství wo-men.Šest různých příběhů, šest sešitů, šest jemných barev. Vše spolu souzní. Foto: nakladatelství wo-men.

Bára Baronová má na svědomí hlavně textovou část. Musela najít hrdinky „svých“ příběhů, mezi nimiž nechybí dvě fotografky (kdo viděl výstavu Vnitřní okruh, uspořádanou v roce 2013 v Galerii hlavního města Prahy, určitě si obě vybaví). S těmi se po nějakou dobu setkávala, aby získala potřebnou důvěru, zaznamenávala jejich příběhy a ty potom s obdivuhodnou lehkostí zpracovala do textu. Ačkoli líčí i nejmenší podrobnosti vztahů, situací či příběhů, působí nezaujatě. Jinými slovy: silné emoce nevyvolává forma textu, ale jeho obsah. Zpovídané ženy nazírají svůj život s odstupem a občasná přímá řeč neslouží k vyvolání dramatu, ale spíš k přiblížení zpovídané osobnosti: čtenář může zaslechnout, jak se jednotlivé ženy vyjadřují. 

Knížku tvoří dvě části, spolu volně vsazené do obálky. Jednu stranu zdobí obrázek růží. Foto: Dita Pepe.Knížku tvoří dvě části, spolu volně vsazené do obálky. Jednu stranu zdobí obrázek růží. Foto: Dita Pepe.

Jinak je téma intimity, byť nazírané skutečně do hloubky, podané zvláštně odosobněně. Proto spolupráce s Ditou Pepe tak skvěle funguje: ačkoli její fotografie nejsou banální, jejich vizuální čistota spíš než k vášnivým niterným dramatům odkazuje k neosobnímu chladu. Tím, že autorky zvolily prostý text i fotografie, zbavily téma intimity jakési živočišné naléhavosti či drásavosti, která by z příběhu mohla učinit patetickou břečku. Samotný „obsah“, doslova sepsané životy žen, je natolik silný, že zaujatější forma by mohla být čtenáři až fyzicky nepříjemná. 

Jedinou kosmetickou vadou je fotografčino autoportrétní puzení. Knižní dokument je cenný hlavně jako svědectví či výpověď šesti určitých žen. Fotografický koncept Dity Pepe, ve kterém se stylizuje do role něčí manželky nebo matky, funguje na výstavě nebo v samostatné publikaci. Ačkoli teoreticky může dílo obohatit o další významovou rovinu, na pohled působí nepatřičně, protože narušuje intimní (!) prostor hrdinek. Zatímco portréty zpovídaných žen jsou něžně ostýchavé, Dita ze svých autoportrétů suverénně shlíží.

Textová část je doplněna jemným podkresem. Grafik Milan Nedvěd má pro souhru cit. Foto: nakladatelství wo-men.Textová část je doplněna jemným podkresem. Grafik Milan Nedvěd má pro souhru cit. Foto: nakladatelství wo-men.

Kniha Intimita není jen skvostný knižní artefakt, ale také inspirativní publikace pro všechny ztracené, hledající, tázající se. Poukazuje na rozmanitost lidského života, na různost lidských charakterů, ale také na přetrvávající společenské nešvary, které se každou odlišnost snaží nacpat do vymezených mantinelů. Často na úkor vybočujících jednotlivců. Není to lehké čtení, ale je velmi důležité, že vzniklo. Jako svědectví, i jako průvodce či inspirace. 

Galerie

Další články