Anna Marešová: Vibrátor Whoop.de.doo. Zdroj: annamaresova.com. Anna Marešová: Vibrátor Whoop.de.doo. Zdroj: annamaresova.com.

Anna Marešová: „Svou práci chci dělat pořádně, ať už jde o vibrátor nebo lustr.“

Anna Marešová získala za svůj vibrátor Whoop.de.doo prestižní mezinárodní ocenění Red Dot Design Award. Porota složená ze 41 odborníků z celého světa posuzovala na 5 200 produktů a vítěze vybírala podle přísných kritérií. Ta zahrnovala například stupeň inovace, formální kvalitu a funkčnost výrobku, ale i jeho ekologické aspekty. S vítězkou jsme se bavily nejen o erotických pomůckách, ale také o rozjíždění vlastní firmy a budování značky.

V první řadě gratuluji k prestižnímu ocenění Red Dot Award 2016 a chtěla bych se zeptat, co se vlastně změnilo od té doby, kdy jste za svůj návrh erotických pomůcek získala Národní cenu za studentský design (2011)? Změnil se nějak váš pohled na produktový design nebo erotické pomůcky?

Spíš se mi změnil život tím, že mám teď firmu a musím se o ni starat. Pohled na ty věci se mi kupodivu nezměnil, spíš se možná proměnil náhled společnosti a je teď čím dál tím více lidí, kteří si kupují luxusnější pomůcky.

Anna Marešová, foto: Michal Kratochvíl. Zdroj: annamaresova.com.Anna Marešová, foto: Michal Kratochvíl. Zdroj: annamaresova.com.

Proč jste se vůbec rozhodla založit vlastní firmu a nezvolila jste spolupráci s nějakým stávajícím výrobcem?

Zaběhnutých výrobců je dnes na trhu víc, ale mě baví budovat svou vlastní značku. Vytvořit samotný výrobek, který jen zadáte nějaké firmě - a starat se o značku - je něco úplně jiného. Také nebylo úplně u koho vyrábět, protože jsem svůj produkt chtěla dělat v Čechách, zatímco jiné firmy vyrábějí v Číně.

Na stránkách vašeho studia najdeme celou řadu dalších projektů, na kterých pracujete. Je nějaký rozdíl ve vašem přístupu, když navrhujete erotické pomůcky nebo třeba nábytek či potřeby do domácnosti?

To má několik různých rovin. Tím, že jsem nejprve navrhla sadu erotických pomůcek a následně se starám o jejich výrobu, jedná se vlastně o úplně jinou práci než jen samotný designový návrh. Například loni jsem dělala kolekci svítidel, u které jsme pracovali s materiálem určeným na vyhození. Museli jsme pracovat jinak, protože jsme byli vázáni tímto materiálem. Sami jsme pracovali v dílně, kde jsme letovali LEDky, a tak dále, což byla pro mě taková změna. Jinak se ale k věcem stavím pořád stejně – buď do nich jdu, nebo ne.  A pokud se rozhodnu, že do nich jdu, chci je dělat pořádně a je jedno, jestli jde o vibrátor nebo lustr.

Anna Marešová: Vibrátor Whoop.de.doo. Zdroj: annamaresova.com. Anna Marešová: Vibrátor Whoop.de.doo. Zdroj: annamaresova.com.

Máte teď pracovně nějaké zvláštní plány nebo spíše rozvíjíte stávající projekty?

V tuto chvíli mám plánů hodně a práce ještě víc. Starost o rozjíždějící se výrobu zabere hodně času a energie. Je náročné vůbec nastavit ve firmě nějaký fungující systém. Hodně lidí se mě ptá, co vlastně vůbec teď dělám. I když pracuji dvanáct hodin denně, je to práce, která je hodně těžko popsatelná. Dělám spoustu mravenčí práce, která není vidět a vlastně ani není designérská, ale bez toho se firma neobejde. Ve chvíli, kdy se má firma rozvíjet a mám třeba zaměstnávat další lidi, musím mít pevný základ. Řeším také, jaké další produkty do značky zahrnout. Samotný rozvoj značky mi zabere tak 80 % času, někdy snad až 105 %. Další zlomek času zbývá na další projekty, které bych chtěla dělat, ale z časových důvodů nemůžu. Loni jsem třeba dělala čelo postele pro Hästens, potom také tu kolekci světel a další věci. Větším zakázkám se ale vyhýbám, protože na ně nemám čas. Až se značka Whoop.de.doo zajede a budu mít lidi, kteří se budou starat o obchod a další potřebné věci, budu se samozřejmě ráda věnovat i něčemu dalšímu.

Máte někoho, kdo vám pomáhá s administrativou nebo dalšími praktickými věcmi?

Já jsem dělala od devatenácti let produkční. Bez této patnáctileté praxe v produkci by se to asi dalo těžko ukočírovat. Kdybych teď vyšla ze školy s diplomem a pocitem, že jsem umělec, tahle zkušenost by mi určitě chyběla. Kancelářská práce je tak pro mě teď denním chlebem, i když bych ji nejraději nedělala. Proto jsem také chtěla studovat design - abych tuhle práci dělat nemusela. Ale věřím, že jednou přijde doba, kdy budu sama administrativy dělat méně.

Anna Marešová: Vibrátor Whoop.de.doo. Zdroj: annamaresova.com. Anna Marešová: Vibrátor Whoop.de.doo. Zdroj: annamaresova.com.

Já bych se ještě ráda krátce vrátila k vašim vibrátorům, za které jste získala cenu Red Dot. Kdybych jako zákaznice hledala vibrátor, proč bych si měla koupit ten váš a nevybrat si místo toho nějaký obyčejný z nejbližšího sex shopu?

To je samozřejmě rozhodnutí každého, kolik chce investovat, ale co se týče přidané hodnoty našeho produktu, tak je to například přísná kontrola materiálů - díky tomu, že vyrábíme v Čechách. Náš vibrátor je unikátní, protože ačkoli má ve svém těle umístěné tři motorky, je stále ohebný a zcela silikonový. A pak další detaily, například že místo tlačítek +/- je ovládání inspirované Braillovým písmem. Je intuitivní a člověk tlačítka pozná po hmatu. Dáváme si záležet i na balení a dalších detailech tak, aby si žena k tomuto produktu našla vztah a nekupovala si jen kus plastu.

Na výrobu vibrátorů jste měla úspěšnou kampaň. Jak to teď vypadá s dostupností vibrátorů? Mohu si ho někde koupit?

Budou opět dostupné za tři měsíce. Teď se rozjela výroba a máme danou určitou denní kapacitu. O výrobek byl velký zájem, takže první edice už je pryč a teď chystáme druhou. Ta by měla být dostupná v červnu.

Erotické pomůcky Anny Marešové pod značkou Whoop.de.doo si můžete koupit v našem shopu

Galerie

Další články