Anežka Juhová, éterická víla se zvučným hlasem, pod jejíž rukou rostou šperky, bez kterých už se zkrátka neobejdete

Mladá designérka šperku Anežka Juhová s prstenem Cloud | Foto: Aneta Benediktová / Vpravo prsten s topazem z Anežky první kolekce Ore, 2018 | Foto: Anna Pleslová Mladá designérka šperku Anežka Juhová s prstenem Cloud | Foto: Aneta Benediktová / Vpravo prsten s topazem z Anežky první kolekce Ore, 2018 | Foto: Anna Pleslová

Anežka se v letošním roce dostala mezi tři finalisty Cen Czech Grand Design v kategorii Designér šperku roku. Má za sebou prvních pár kolekcí, výstavy u nás i ve světě, úspěšné spolupráce s módními návrháři a teď už její šperky nosí i slovenská prezidentka! Přitom je mezi šperkaři ještě celkem nováčkem.

Anežko, jaká byla tvoje cesta ke šperku?

ANEŽKA: Původně jsem studovala produktový design na ČVUT u Honzy Jaroše (a je zajímavé, že on je vlastně vystudovaný zlatník, ale na to jsme během studia vůbec nepřišli). Tam jsem ale skončila bakalářkou a diplomku už jsem dělala v ateliéru K.O.V. na pražské UMPRUM.

A za ten krok ke šperku může tak trochu Czechdesign (smích). Před bakalářkou jsem se sem přihlásila na stáž, zrovna když se chystala výstava Š-P-E-R-K, s jejíž organizací jsem tak mohla pomáhat. Oslovovala jsem vybrané tvůrce, některé jsem poznala i osobně a hodně mě to začalo bavit!

Prsten z diplomové práce In Motion  | Foto: Anna PleslováPrsten z diplomové práce In Motion | Foto: Anna Pleslová

Stačily ti dva roky na umprumce?

ANEŽKA: Kvůli covidu jsem si studium o rok prodloužila, za což jsem nakonec ráda. Stejně ale vnímám, že to bylo málo a nestihla jsem zdaleka využít vše, co studium na umprumce nabízí. A taky mi o fous unikly nové dílny v technologické budově v Mikulandské ulici, což mě mrzí. I když do školy čas od času zavítám i dnes. Jsem vděčná, že se mi tam vždy dostane dobrých dílenských rad, a i za ten nový stůl už jsem si sedla (smích). Teď už vím, že kdybych na umprumce byla celých šest let, nemusela bych se učit věci za pochodu.

Prsteny z kolekce ORE | Foto: Anna PleslováPrsteny z kolekce ORE | Foto: Anna Pleslová

Inspirace přírodou

Tvá první kolekce Ore vznikala již během studia?

ANEŽKA: Bylo to vlastně semestrální zadání a výborná zkušenost hned do začátku. Během workshopu jsme se učili modelovat z vosku. Hotové modely jsme si tenkrát pod vedením Martina Papcuna sami zaformovali i odlili. Hrála jsem si s přírodními tvary, krystalickými strukturami. Tam mě to hrozně chytlo.

Prsteny z kolekce Eternite | Foto: Viktorie MacanováPrsteny z kolekce Eternite | Foto: Viktorie Macanová

Ještě zůstaňme chviličku ve škole – tvoje diplomová práce Krajina v pohybu slaví v posledních dnech nový úspěch. Řekneš nám o ní víc?

ANEŽKA: Moje diplomka jsou šperky a objekty inspirované proměnami prostředí kolem nás, obzvláště pomíjivou nebeskou oblačností. Její výroba mě úplně pohltila, ač výsledek možná vypadá jednoduše, bylo s ní opravdu hodně práce, ale dost mě to bavilo. Vyřezávala jsem jednotlivé segmenty z bloku vosku. Ty jsem až na těle skládala k sobě a spojovala v celek. Chtěla jsem, aby na první pohled nebylo jasné, co to je, jak se daný šperk nosí. Aby člověk formou hry hledal cestu, kudy objektem prostoupit, věnoval tomu čas a nevyhnul se kontaktu. Měl by si odnést víc než jen vizuální zážitek. Pořád je to kolekce, kterou mám nejraději.

Prsten a řetěz z diplomové práce In Motion, Anežka Juhová 2020 | Foto: archiv Anežky Juhové a Anna PleslováPrsten a řetěz z diplomové práce In Motion, Anežka Juhová 2020 | Foto: archiv Anežky Juhové a Anna Pleslová

Šperk pro prezidentku

A nedávno jeden z mraků poodletěl na Slovensko. Jaká byla jeho cesta?

ANEŽKA: Ano, je to tak. Jednu brož dostala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová jako dar od našeho nového prezidenta Petra Pavla. Kancelář prezidenta oslovila nejdříve UMPRUM ohledně vhodného šperku pro paní prezidentku, škola pak oslovila mě. Společně jsme s paní Lindou Jozwiak Kopeckou vybraly právě brož Mrak z diplomové práce In Motion a náramek Kapka z nominované kolekce Taro. Šperky se k sobě stylově hodí a vytváří tak pěkný set.

Je to pro mě čest. Mám slovenské kořeny. Maminka a celá její rodina jsou Slováci. V dětství jsem kolikrát na Slovensku trávila celé léto u babičky. Uf, to byla tvrdá převýchova, každé ráno do kostela (smích). Ale teď takhle vzpomínám na nejkrásnější prázdniny. Takže mám ke Slovensku skutečně blízko a jsem hrdá na to, jakou mají paní prezidentku. To, že bude nosit můj šperk, je pro mě obrovská pocta.

Šperky pro slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou | Foto: Anna PleslováŠperky pro slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou | Foto: Anna Pleslová

Hned po škole ses postavila na vlastní nohy a šperk tě živí. Stíháš všechnu práci sama?

ANEŽKA: Mám už na pomoc dvě slečny. Mariánka pracuje v dílně, opracovává odlitky, leští šperky atd., a Klára pro změnu chodí pochůzky na nákup materiálu, vyřizuje galerie. Sama tvořím v dejvickém ateliéru, kde připravuji custom šperky nebo pracuji na nové kolekci. Zároveň mi prostor slouží jako showroom na schůzky s klienty.

Prsten z kolekce Clouds | Foto: archiv autorky a Anna PleslováPrsten z kolekce Clouds | Foto: archiv autorky a Anna Pleslová

Ve světě módy

Máš čas i na volnou tvorbu?

ANEŽKA: Naštěstí docela ano, mám. A jsem za to vděčná. Momentálně například pracuji na špercích pro návrhářku Natálii Repovskou, pro její novou kolekci, kterou předvede v rámci soutěže VAN GRAAF Junior Talent 2023.

Spolupráce s Kristýnou Lovas Šenkýřovou na její kolekci The Many Faces Of One Woman | Foto: Samuel Alexander PetrášSpolupráce s Kristýnou Lovas Šenkýřovou na její kolekci The Many Faces Of One Woman | Foto: Samuel Alexander Petráš

Často spolupracuješ s módními návrháři?

ANEŽKA: Poprvé jsem spolupracovala loni s módní návrhářkou Kristýnou Lovas Šenkýřovou na její kolekci The Many Faces Of One Woman, kde byly u dvou modelů šperky jejich nedílnou součástí. Jindy šperky jen doplní hotový model. Takto třeba vznikly krásné fotky s kolekcí Grandeur Botanist Natálie Repkovské.

Spolupráce s Natálií Repkovskou, kolekce Grandeur Botanist | Foto: HahlushkaSpolupráce s Natálií Repkovskou, kolekce Grandeur Botanist | Foto: Hahlushka

Každé focení mě posune dál

Máš svého oblíbeného fotografa, kterému svěřuješ svá díla?

ANEŽKA: Dlouhodobě na focení oslovuji Viktorii Macanovou, protože mě baví náš společný růst. Potkaly jsme se nad mojí první kolekcí ještě ve škole a za ty tři čtyři roky je krásně vidět vývoj. Viky dělá moc zajímavé fotky!

Ale zkouším spolupráci i s dalšími fotografy. Vnímám, že každá kolekce má trochu jiný vibe, a vyžaduje proto i jiný styl. A s každým focením se posouvám i já, což je pro mě taky dost důležité. Cítím, že třeba v tomhle směru jsem ještě celkem na začátku.

Prsteny z kolekce Eternite, Anežka Juhová 2018 | Foto: Viktorie MacanováPrsteny z kolekce Eternite, Anežka Juhová 2018 | Foto: Viktorie Macanová

Poslední dva roky jsi prezentovala svou práci na Designbloku. Loňská instalace byla hodně působivá a vznikla ve spolupráci s Klárou Janypkovou, spolupracujete nějak víc?

ANEŽKA: Klára se zabývá interiérovým designem a stojí za značkou Monotropa, pro kterou navrhuje převážně nábytek, ale věnuje se například i sklu ve spolupráci s designérem Tomášem Kučerou. Naše instalace na Designbloku je hlavně její práce. I přesto, že je to během roku v podstatě náš jediný společný projekt, tak jsme v kontaktu skoro pořád. Často spolu něco konzultujeme, teda hlavně já s ní (smích). Kláry názor je pro mě důležitý, je fakt šikovná, má skvělý vkus a celkově cit pro design. Je to radost, mít vedle sebe takto talentované lidi, od kterých se můžete učit a posouvat se dál.

Instalace na 24. ročníku Designbloku vznikla společně s Klárou Janypkovou. | Foto: Matej VeselýInstalace na 24. ročníku Designbloku vznikla společně s Klárou Janypkovou. | Foto: Matej Veselý

Chystáš se na letošní jubilejní 25. Designblok?

ANEŽKA: Nemám moc ráda vystavovat v kójích a vím, že letos to tak bude. Ale zase je to Veletržní palác, který je sám o sobě krásný, takže bych se vlastně ráda opět přihlásila. Akorát hrozně nestíhám! Už si říkám, že nebudu brát další zakázky, jenže já pak vždycky vyměknu. Jak jsem před rokem touto dobou už měla v hlavě celé Taro nějak načrtnuté, tak letos myslím na dvě věci a ani k jedné nejsem zatím schopná se dostat. Takže z toho možná nebude nic (smích).

Kolekce Taro | Foto: Viktorie MacanováKolekce Taro | Foto: Viktorie Macanová

A chceš už trochu nastínit, co že už si nosíš v hlavě letos?

ANEŽKA: Určitě to bude kolekce snubních a zásnubních prstenů a druhá věc je Mexiko. Už za pár týdnů se chystáme na delší výlet právě do Mexika. Nápady už v hlavě mám, ale věřím, že přímo na místě se ještě doladí.

Anežky šperky můžete zakoupit na shop.czechdesign.cz.

Související

Zaujal Polstrin, Dick Wolf i Jan Plecháč. V Moravské galerii odtajnili jména finalistů na Ceny Czech Grand Design
Ostatní

Zaujal Polstrin, Dick Wolf i Jan Plecháč. V Moravské galerii odtajnili jména finalistů na Ceny Czech Grand Design

Redakce Czechdesign - 24. 2. 2023

Ze starých seker a kladiv vytvořila šperky, které bodovaly v Mnichově. Pavlína Končická je novou nadějí českého kovářství
Móda a šperk

Ze starých seker a kladiv vytvořila šperky, které bodovaly v Mnichově. Pavlína Končická je novou nadějí českého kovářství

Kateřina Michálková - 12. 12. 2022

Artsemestr léto 2011
 

Artsemestr léto 2011

CZECHDESIGN.CZ - 31. 5. 2011

job shop
výstava czd
kruh 2024 duben
shop 4/2024