Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Prototyp tašky z textilie Pinatex podle návrhu SmithMatthias, foto: smithmatthias.com Prototyp tašky z textilie Pinatex podle návrhu SmithMatthias, foto: smithmatthias.com

Ananasová textilie přinese alternativu kůže i výdělek

Rodina textilií vyráběných z rostlinných vláken získává dalšího člena. Netkaná textilie Pinatex se vyrábí z ananasových listů, které na plantážích zůstávají opomenuty jako vedlejší, téměř odpadní produkt. Náklady na pěstování materiálu jsou téměř nulové, textilie je tedy relativně levná a významná část peněz přijde místním pěstitelům, kteří vlákna zpracovávají. Látku lze využít na výrobu bot, oděvů i čalounění, což dokazují i prototypy od známých návrhářů a značek.

Využít vlákna z listů ananasu napadlo Carmen Hijosa, která vedla v Irsku vlastní firmu na zpracování kůže. V rámci oboru se vydala se na obhlídku na Filipíny, kde úplně změnila směr. „Zpracování kůže je proces velmi náročný na energii a znečištění. Přemýšlela jsem o materiálu, který kůži nahradí, ale může se vyrábět udržitelně a s pozitivním dopadem na lidskou pracovní sílu i životní prostředí,“ říká Carmen. Na Filipínách si všimla potenciálu ananasových listů, které zbydou jako vedlejší produkt po sklizni ovoce. Začala s průzkumem a ke kůži už se nevrátila.

Základy zpracování ananasových listů získala Carmen Hijosa od místních lidí, kteří jsou zvyklí využívat přírodniny kolem sebe odpradávna. Od jejich zkušenosti k Pinatexu vedla dlouhá cesta. Velkou část vývoje provedla Carmen na doktorském studiu textilního oboru na Royal College of Art v Londýně. Výzkum povrchových úprav proběhl také ve Španělsku. Výsledkem je nejen materiál jako takový, ale i patentovaná technologie výroby, která přinese nové zdroje příjmu pro zemědělce v rozvojových zemích.

Pinatex je netkaná textilie, může se vyrábět ve velkých rolích, v různých tloušťkách a povrchových úpravách. Snadno se barví, je lehká, měkká, prodyšná a tvárná. K výrobě vlákna není třeba další voda, hnojiva nebo pesticidy – Pinatex využívá již exitující odpad, takže náklady na výrobu jsou udržitelně nízké. Listy se po sklizni odkorní, vzniknou vlákna a biomasa, jíž se můžou hnojit ananasové plantáže. Odkorněná vlákna projdou procesem, ve kterém se zbaví gumy, a z rozmělněného materiálu se vyrábí netkaná textilie.

Celý článek si můžete přečíst na stránkách www.materialtimes.com

Další články