Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Aktuálně z Czechdesignu: známe účastníky soutěže na vizuální styl pro město Břeclav

Město Břeclav hledá novou podobu své vizuální komunikace v designérské soutěži, kterou pořádá odborná organizace Czechdesign. Na základě otevřené výzvy, do které se designéři hlásili se svým portfoliem, vybrala porota 5 soutěžících.

Do soutěže na vizuální styl jihomoravského města s 25 tisíci obyvateli, která byla vyhlášena v říjnu 2021, se přihlásily více než 3 desítky zájemců. Z nich vybrala porota složená z nezávislých odborníků i zástupců města 5 postupujících. 

Soutěžící:

  • Jakub Vaněk Studio –⁠ Jakub Vaněk a Barbora Vaněk Micajová,
  • Little Greta –⁠ Jan Blažek, Zuzana Behová, Tomáš Nedvěd,
  • Studio Pixle –⁠ Pavlína Doležalová, Filip Mond, Jožo Ondrík,
  • Přemysl Herka a Tereza Drábková,
  • Jindřiška Mikešová.

Kromě identity pro komunikaci městského úřadu navrhnou designéři také identitu pro vybrané příspěvkové organizace jako městské muzeum a galerie, knihovna a sportoviště.

Naše město dnes pro svou prezentaci používá pouze historický znak se lvem, lužními lesy a hradní věží. Rádi bychom však posunuli naši komunikaci do budoucnosti a vyšli vstříc potřebám života ve 21. století. Aktuálním cílem je proto vytvořit nejen nové logo odpovídající dnešním požadavkům na prezentaci města, ale především propracovaný systém vizuální identity. Břeclav je důležitým místem, křižovatkou, kde se setkávají tři státy, dvě největší moravské řeky, je křižovatkou silniční i železniční dopravy, ale také křižovatkou mnohem významnější – setkávají se zde osudy a životy mnoha lidí a národností. V minulém roce jsme měli v době lockdownu možnost si vyzkoušet, jak nabývá na významu komunikace pomocí digitálních technologií, ale také jak nenahraditelný je kontakt mezi lidmi. Právě efektivní komunikace je pro město v nadcházejícím období klíčovou prioritou a nový vizuální styl je logickým prvním krokem, jak tuto oblast zlepšit a přiblížit se jak návštěvníkům, tak především obyvatelům Břeclavi, komentuje Bc. Svatopluk Pěček, starosta Břeclavi.

Prohlídka Břeclavi v rámci briefingu | Foto: Jana ČepkováProhlídka Břeclavi v rámci briefingu | Foto: Jana Čepková

Dne 23. listopadu se všichni soutěžící zúčastnili osobního briefingu ve městě a teď je čekají 2 kola soutěže. Do úvodní fáze mohou přihlásit max. 2 návrhy, na které obdrží od poroty zpětnou vazbu. Do finále pak postoupí až 3 nejpovedenější návrhy. V obou kolech obdrží všichni účastníci skicovné. Výsledky budou vyhlášeny na jaře roku 2022.

Porota soutěže

Nezávislá část / odborníci:

  • MgA. Roman Černohous –⁠ grafický designér a typograf,
  • MgA. Žaneta Kögler –⁠ grafická designérka a pedagožka,
  • doc. MgA. Mikuláš Macháček –⁠ grafický designér a pedagog.

Závislá část / zástupci města:

  • Bc. Jakub Matuška – místostarosta,
  • Ing. Martin Černý – vedoucí odboru ekonomického.

Galerie

Další články