V rámci stredeční vernisáže byla uveřejněna jména tří finalistů, kteří mají v úterý šanci zvítězit ve své kategorii, kterých je celkem osm: design, móda, šperk, grafika, fotografie, ilustrace, výrobce a objev roku. Oproti minulým ročníkům se letos nevyhlašuje kategorie obchod roku.
Mládí a móda vpřed
Nejsvěžejší vítr zavál v kategorii módní designér roku, kde přední příčky obsadili, narozdíl od minulých ročníků, jimž kralovali víceméně zavedení návrháři, mladí tvůrci. Lukáš Spilka byl společně se Štěpánem Růžičkou nominován za svou živočišnou kolekci již v rámci CGD 2014, letos však se svou kosmicky laděnou kolekcí s výmluvným názvem MARS může kategorii vyhrát.
Šanci porazit ho má Lenka Vacková, která se zapsala do paměti všech návštěvníků předloňského Designbloku, kde si v rámci svého happeningu nechala potetovat tělo logy módních značek a to inkoustem z vlastní krve. Absolventka UMPRUMky jejíž tvorba je založena na myšlence udržitelnosti a je spjata s určitou ironií současné konzumní módy, opustila po studiu pražskou sociální bublinu a začala spolupracovat s továrnou Klatex, kde vymýšlí, jakým způsobem recyklovat textilní odpad - tak konec konců vznikla i její nominovaná kolekce.
V hledáčku však byla již minulý rok a to v kategorii objev roku, mimo jiné také za doplňky ke kolekci StainSoulSteel návrhářky Liběny Rochové, vedoucí ateliéru, který sama Lenka před nedávnem absolvovala. Proč se však navzdory svému přesvědčení brání označení propagátorky eko módy, o tom si můžete více přečíst tady. Třetím finalistou v kategorii módní návrhář roku je Adam Kost, taktéž student UMPRUM, který se na podzimním MBPFW představil pánskou kolekcí, které vévodily zajímavé střihy, vzory a také boty značky Baťa, na jejichž výrobě se spolupodílel. Do pětice užšího výběru finalistů se ještě probojovalo návrhářské duo Chatty a také Jan Černý, student zlínské UTB, který v rámci minulých ročníků MBPFW prezentoval velmi zdařilé pánské kolekce, v nichž nejčastěji kombinoval streetwear, dekonstrukci a následné znovuspojení pracovních uniforem. V kategorii designér šperku roku se o pomyslný trůn utkají tři, českému publiku již známé, značky a tvůrci. První je Beldafactory, která v rámci Czech Grand Designu a Designbloku není rozhodně žádným nováčkem. Letos si svou nominaci vysloužila za kolekci Z vody. Dalším nominovaným je umělecké duo Blueberries, které ve své tvrobě využívá 3D technologií. Tento rok porotu zaujala dvojice kolekcí s názvem Infinity. Využili v ní právě znalosti 3D tisku a zároveň se snažili napodobit starou techniku granulace. Třetí finalistkou je Nastassia Aleinikava, která byla v rámci této kategorie nominovaná již čtyřikrát, třikrát se pak dostala i mezi pět finalistů. Letos svou nominaci může proměnit mimo jiné za kolekci brýlí s názvem Utopie vycházející ze žánru sci-fi.
Tu představila na podzimním Designbloku a to v rámci osobité instalace, jejíž realizaci má na starosti další z nominovaných designérů, Petr Hák (kategorie designér roku, pozn. red.).
Letos se budou podruhé v historii cen Czech Grand Design rozdávat vavříny také v kategorii ilustrátor roku. Loňský vítěz Michal Bačák se mezi trojici nejlepších neprobojoval a to otevírá dveře na ilustrátorský trůn jiným. O prvenství se utká třeba autorská dvojice Tomski & Polanski a to za tvorbu pro magazín Reportér, sérii autorských plakátů a ilustrace v knize Ladislava Zibury Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii.
Žezlo po věčně usměvavém ilustrátorovi však může převzít i Jan Šrámek za ilustraci pro knihu Zvláštní okolnosti. Zvítězit však může i Jindřich Janíček, který svou letošní nominaci získal kromě jiného za plakáty pro MeetFactory nebo knihkupectví Take Take Take.
Těsně pod stupni vítězů pak skončil Petr Nikl se svou poetickou a do detailu propracovanou (v pořadí již třináctou!) knihou Jino taje opic. Stejně tak se do finále nedostala ani Maria Makeeva, kterou akademici nominovali za sérii ilustrací pro magazín AM Review. Českému publiku je však známá i díky svým nádherným plakátům. Tvorbu některých finalistů, ale i nominovaných v této kategorii jste mohli i na některém z minulých ročníků LUSTRu, přehlídce současné autorské ilustrace. Kompletní seznam všech nominovaných a finalistů ve všech kategoriích najdete tady.Adam Kost při tvorbě ve svém ateliéru. Zdroj: LUCY CREATIVE Agency
Kolekce talentovaného Jana Černého vás nudit rozhodně nebudou. Zdroj: Alexander Bel
Brýle inspirované science fiction
Nominovaná kolekce Z vody z dílny tradiční značky Beldafactory. Zdroj: FB Beldafactory
Náramek z nominované kolekce Infinity. Zdroj: FB Blueberries.cz
Ilustrátor 2.0
Ilustrace Jana Šrámka ke knize Zvláštní okolnosti. Zdroj: FB LUSTR
Kniha Jino Taje Opic Petra Nikla skončila v rámci CGD těsně pod stupni vítězů. Zdroj: Archiv CGD
Maria Makeeva a jedna z ilustrací pro magazín AM Review. Zdroj: FB Maria Makeeva Illustration
Vernisáž výstavy Best of. Zdroj: Archiv CGD
Vernisáž výstavy Best of. Zdroj: Archiv CGD