Občas se vám stane, že se při návštěvě muzea nebo galerie umění cítíte méněcenně? Nejste v tom sami, dějiny umění jsou pro mnoho lidí jen neuchopitelnou nekonečně dlouhou řadou datací, jmen a ještě větším balíkem uměleckých děl k tomu. Přitom jsou jednou z nejúžasnějších součástí našeho života a můžou být zábavné a hravé. Najít k nim snadnou cestu vám může pomoct hned několik skvělých knížek, které se na scéně objevily poměrně nedávno. Vybrali jsme tři, které vás s dějinami a uměním dokážou seznámit s lehkostí, humorem a nadsázkou. Oblíbíte si je vy i vaše ratolesti.
K čemu nám je umění?
Co je tohle za umění, vždyť to by náš Béďa zvládnul taky… a můžeme se v galerii smát?
Tak schválně, kolikrát jste si už říkali Jak asi tak mám poznat umělecké dílo? Kdo to vlastně je ten umělec? Proč bych měl/a vůbec chodit do galerie? Jakou má umění hodnotu a kdo a jak ji určuje? K čemu potřebujeme umění? Nejste sami a právě proto tyto a mnoho dalších otázek jim podobných tvoří základ knihy Proč umění.
Odpovědi na dotazy, které jsou nejčastěji pokládány v galeriích, vydala iniciativa nazvaná Máš umělecké střevo? v čele s lektory Martinou Freitagovou a Ondřejem Horákem. Ti oslovili další zástupce významných galerií, kteří mají zkušenosti s galerijním vzděláváním a společně se pokusili odlehčit a více přiblížit dějiny umění publikací, která působí jako manuál pro návštěvu galerie. Otázky jsou doplněny o desítky reprodukcí děl ze sbírek spolupracujících institucí – z České republiky jsou to Národní galerie Praha, Centrum současného umění DOX a Moravská galerie v Brně, ze Slovenska Slovenská národná galéria, z Maďarska Ludwig Múzeum Budapest a z Německa Staatliche Kunstsammlungen Dresden.
Vizuální styl knihy sjednocují ilustrace umělce Kakalíka (David Kalika) a grafická úprava Kláry Zápotocké ze studia Breisky. Typografické kontrasty, výrazná barevnost a poutavý obrazový materiál v kombinaci s komiksovými stripy oslovily i porotu v soutěži o Nejkrásnější knihy roku. Publikace Proč umění získala třetí příčku v kategorii Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky.
Tato mnohovrstevnatá kniha nechává prostor i pro vlastní interpretace a pochopení různých přístupů v současném umění, přesto dokáže zodpovědět spoustu nevyjasněných otázek. Věřím, že stojí za přečtení a že může být silným podnětem, jakýmsi odrazovým můstkem, který vzbudí další zájem o umění a motivuje k návštěvě galerií i muzeí. Zasloužily by si to, protože poznat dějiny umění a znát k nim pár souvislostí může pomoct rozvinout také vlastní nápaditost a to už určitě stojí za to.
Naučme se na umění dívat
Je možné, že je na obraze jen „divnej černej flek“? Co všechno můžeme díky obrazům vidět?
Jestliže výše zmíněná publikace cílila především na teenagery, kniha Umění vnímat umění pro děti a rodiče míří, jak už název napovídá, hlavně na nejmenší diváky. Její autor, architekt, spisovatel, sběratel a popularizátor výtvarného umění, Michael Třeštík, se rozhodl umění dětem i jejich rodičům zprostředkovat obsáhle, hned na 256 stranách. V předmluvě uvádí, že umění vnímá jako možnost, nikoliv nepříjemnou povinnost a čtenáře tak chce osvobodit od povinnosti umění nějak rozumět. Jeho cílem je přivést čtenáře k přemýšlení nad uměleckými díly jiným způsobem. Publikaci koncipuje jako volný rozhovor dospělého s dítětem, přičemž text imaginárního rozhovoru doplňuje o odbornější, vysvětlující postranní sloupec. Obrazy ukazuje jako výtvarné příběhy, jako způsoby řešení nějakého výtvarného problému a soustředí se především na současné umění a výhradně české autory. Jeho cílem není naučit děti dějiny umění, ale naučit děti dívat se na umění.
Kniha Umění vnímat umění pro děti a rodiče, Michael Třeštík, vydalo Motto | Zdroj: albatrosmedia.cz
Třeštík chce děti přivést k uvědomění, že obrazy divákům něco sdělují, něco v nich vyvolávají. Zároveň ale přichází s rovinou, že je dobré si místy dovolit i nevědět, co dílo znamená a mít pocit, že je na obraze prostě „divnej černej flek“. Je dobrým pomocníkem pro přiblížení umění dětem bez předsudků nebo zbytečných odborných zatížení a věřím, že dokáže přivést ke spontánnímu vnímání umění, které vykrystalizuje v užší vztah dětí k umění.
Knihu vydalo nakladatelství Motto a navazuje na předchozí Třeštíkovy knihy, které umění zprostředkovávají zájemcům z laické veřejnosti – Umění vnímat umění, Umění sbírat umění, před koncem tohoto roku vyjde další do série, tentokrát s názvem Umění vnímat architekturu pro děti a rodiče.
Kniha Umění vnímat umění pro děti a rodiče, Michael Třeštík, vydalo Motto | Zdroj: albatrosmedia.cz
Ostrovtip a jazykové hříčky
Nepropadejte hned hysterii, anebo ano – raději ale hysterickému smíchu…
A jedna naprosto epesní lahůdka na závěr. Kreativita a nápaditost v přístupu k dějinám umění rozhodně nechybí knize Hysterie umění v podání mladé výtvarnice Martiny Scholleové, absolventky Západočeské univerzity v Plzni. Její rekapitulace dějin umění od pravěku po současnost se toho skutečně nebojí. Nečekejte sofistikované interpretace, ale někdy až hraniční ostrovtip v rovině grafických a jazykových hříček, díky kterým budete propadat v hysterické salvy smíchu, až se vám budou kutálet slzy po tvářích nebo vás z nich taky chvílemi pěkně zamrazí. Pokud budete mít pocit, že vám některé vtípky unikají, nezbude než trošku víc zapátrat po konkrétním díle nebo autorovi… Uznejte, jaká je to jen krásná motivace. Tuto původně diplomovou práci vydalo v edici Jinýma očima nakladatelství Labyrint, takže se teď vtipnými reinterpretacemi na Berniniho, Bosche, Sutnara nebo třeba Mánesa můžete kochat i vy.
Kniha Hysterie umění, Martina Scholleová, vydal Labyrint | Zdroj: www.behance.net
Dějiny umění jsou prostě srdcovka a najít k nim cestu, třeba skrze tyto tři knihy, určitě stojí za to. Zkuste občas umění a jeho dějiny nebrat tak moc vážně, odložte těžkou odbornou literaturu a dejte jim šanci jinými, lehčími způsoby. Mít k umění kladný vztah je cesta, jak si nejen rozšiřovat obzor, ale obrovská výhoda pro vaši vlastní kreativitu, inspiraci a tvořivost. A uznejte, komu by se dnes nehodilo krapet víc kreativně a sebevědomě přemýšlet? A jak řekl klasik, umění je nejsladší a nejsublimovanější esencí všeho kolem nás. Proto by byla velká škoda se s ním míjet.
Kniha Hysterie umění, Martina Scholleová, vydal Labyrint | Zdroj: www.behance.net

















Ke stažení
Kniha Umění vnímat umění pro děti a rodiče, Michael Třeštík, vydalo Motto | Zdroj: ceskatelevize.cz | 1 MB | Stáhnout |