Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Vítěz Kaplicky Internship 2019 Ondřej Pokoj | Zdroj: bakalafoundation.org Vítěz Kaplicky Internship 2019 Ondřej Pokoj | Zdroj: bakalafoundation.org

Absolvent ČVUT zabodoval s návrhem nového letištního terminálu. Výhra mu přinesla zkušenost v ateliéru prestižního studia Thomase Heatherwicka

Vítězem architektonické soutěže Kaplicky Internship nadace Bakala Foundation se v loňském roce stal Ondřej Pokoj z Fakulty architektury ČVUT v Praze. V soutěži zvítězil s návrhem nového terminálu pro letiště Václava Havla. Jako výherce soutěže získal možnost absolvovat tříměsíční stáž ve vyhlášeném londýnském studiu Thomase Heatherwicka a po stáži zde zůstal pracovat.

V loňském roce jste vyhrál Kaplicky Internship. Proč jste se rozhodl do soutěže přihlásit a jak toto rozhodnutí zpětně hodnotíte? 

ONDŘEJ: Soutěž jsem sledoval od jejího prvního ročníku a jelikož je určena pro diplomní projekty nastal až nyní čas, kdy jsem se mohl zúčastnit. Shodou okolností tento ročník byl pro výherce vybrán atelier Thomase Heatherwicka, kterého mi je svou prací velice blízký. 

Ondřejův návrh Transferia – přestupní uzel pro Letiště Václava Havla Praha | Zdroj: fa.cvut.czOndřejův návrh Transferia – přestupní uzel pro Letiště Václava Havla Praha | Zdroj: fa.cvut.cz


S jakým projektem jste soutěž vyhrál? 

ONDŘEJ: Návrh nového terminálu na letišti VH v Praze Ruzyni, který po evropském vzoru integruje jednotlivé dopravní systémy v jedné multifunkční budově. Důraz je kladen na orientaci, která je kritická pro rychlost přestupu. Membránová konstrukce reflektuje přestupní koridory a toky cestujících. Cílem nebylo navrhnout co možná nejoriginálnější tvar nebo co nejpůsobivější fasádu, chtěl jsem najím systém, kterým lze obsloužit zvolenou typologii. 

Jako výherce soutěže Kaplicky Internship jste získal možnost začátkem letošního roku absolvovat tříměsíční stáž ve slavném londýnském studiu Thomase Heatherwicka. Jak vaše stáž probíhala? Na jakých projektech jste měl možnost pracovat?

ONDŘEJ: Přijetí bylo velice vřelé, když mě hned druhý den přivítal Thomas H. osobně a prohodil se mnou krátkou řeč. Nastoupil jsem do týmu, který řešil probíhající soutěž na výškovou budovu do Austrálie, které zbývaly 3 týdny do odevzdání. Práce to byla velice intenzivní, plná energie a touhy vytvořit něco neobvyklého. Poté jsem opět s jiným týmem začal na soutěži celého volnočasového areálu do čínské Shanghaie. Den finální prezentace byl posledním dnem, než celé studio zůstalo doma kvůli pandemickým opatřením. 

Co vám tato zahraniční zkušenost dala?

ONDŘEJ: Kromě velké spousty dovedností a schopností, je dobré vidět, že tento jiný přístup k architektuře, který jsme ve škole razili s Milošem Florianem v undergroundových podmínkách, je zde naprosto běžný a pokládaný za hodnotný. 

Ondřejův návrh Transferia – přestupní uzel pro Letiště Václava Havla Praha | Zdroj: fa.cvut.czOndřejův návrh Transferia – přestupní uzel pro Letiště Václava Havla Praha | Zdroj: fa.cvut.cz

Studio Heatherwick má téměř dvousetčlenný tým, s kým jste spolupracoval? Měl jste možnost na něčem pracovat i s Thomasem Heatherwickem? 

ONDŘEJ: Thomas konzultuje všechny projekty, které se ve studiu zpracovávají. Intenzita jeho konzultací záleží na fázi, ve které se projekt nachází a nakolik je nutné řešit otázky ohledně designu. U soutěží to může být několikrát týdně, u pokročilých fází projektu pak jednou za měsíc až dva. 

Po skončení stáže jste ve studiu Heatherwick zůstal a nadále zde pracujete. Co rozhodlo, že jste dostal tak prestižní nabídku? 

ONDŘEJ: Při práci ve studiu je důležitá rychlost zpracování výsledku. Se znalostí parametrických nástrojů jsem schopen rychle vygenerovat větší množství variant a možností. 

Realizace atelieru Thomase Heatherwicka | Foto: Heatherwick Studio, Hufton & CrowRealizace atelieru Thomase Heatherwicka | Foto: Heatherwick Studio, Hufton & Crow

Jak nyní funguje studio během pandemie COVID-19? 

ONDŘEJ: Od polovin března pracujeme z domova. Několik projektů bylo bohužel klienty pozastaveno, ale některé se naopak díky změně situace objevily. Jedním z nových projektů je redesign vlastního prostoru studia tak, aby odpovídal post-pandemickým standardům. Současná situace je obrovskou příležitostí pro design a architekturu. Stále je možnost zkvalitňovat prostředí, ve kterém člověk žije. Místo centralizovaných kancelářských budov to budou domácí pracovny a lokální workhuby nebo další zcela nové typologie. Dokud bude člověk, bude i design a architektura. 

Na čem momentálně pracujete?

ONDŘEJ: Jedná se o prováděcí fázi jednoho již vyhraného projektu. Víc bohužel prozradit nemohu. 

Co vás nejvíce fascinuje na Londýně a jeho moderní architektuře?

ONDŘEJ: Více než moderní a současnou architekturou je Londýn inspirující veřejným prostorem a infrastrukturou. Londýn je Babylonie ras, názorů a stylů. Město musí obsloužit širokou škálu potřeb obyvatel nejrůznějších světových kultur. Vše při zachování bezpečnosti a demokracie. Výsledkem toho je solidní městský design.

Realizace atelieru Thomase Heatherwicka | Foto: Heatherwick Studio, Hufton & CrowRealizace atelieru Thomase Heatherwicka | Foto: Heatherwick Studio, Hufton & Crow


Myslíte, že dnešní generace architektů je jiná, než ta před dvaceti lety? Pokud ano, v čem konkrétně? 

ONDŘEJ: Obecně se mi zdá, že dnešní začínající architekti postrádají sebeobětování a jistou urputnost, která je nutná k sestoupení do hloubky problému, místo toho jen kloužou po povrchnosti trendů a líbivosti.

Máte v hlavě nějaký vysněný projekt, něco, co toužíte vyzkoušet? 

ONDŘEJ: Vždy mě fascinovaly pneumatické membránové konstrukce, jež úspěšně rozvíjeli pop-architektonické skupiny v šedesátých letech. Různorodost jejich tvarů a dočasnost jejich použití je osvěžující. 

Co byste vzkázal letošním uchazečům o Kaplicky Internship, kteří mají možnost získat stáž v londýnském ateliéru David Chipperfield Architects? 

ONDŘEJ: Případný neúspěch v soutěži by vás neměl odradit od velkých cílů, kterých jste se rozhodli na poli architektury dosáhnout. Vaše kariéra nestojí na úspěchu v jedné soutěži. 

Další články