Obsahuje vše nejvzácnější a nejkrásnější, co máme. Minimalistická, konceptuálně geniální kniha propagátorky českého designu v zahraničí Denisy Haubertové Šedivé, provází čtenáře historií, kulturou, zvyklostmi a osobnostmi Česka. V roce 2018 získala titul Nejkrásnější česká kniha v kategorii učebnic. V abecedním pořadí, pomocí hesel, textů a obrázků, vysvětluje nejen dětem, ale také jejich rodičům důležité pojmy jako disent, svoboda, tramping, silonky nebo Havlova Pižďucha. A abychom nezapomněli – všechno kromě češtiny představuje a vysvětluje také v angličtině.
Abecedář pro všechny
To, co byla zpočátku jen touha ukázat kousky rodné země vlastním dětem, které Denisa se svým manželem vychovává od malička v Belgii, se rychle proměnilo v něco významnějšího. „Došlo mi, že by to mohlo být pro všechny děti a rodiče v podobné situaci, vyrůstající a žijící dlouhodobě v zahraničí. Že by jim to mohlo přinést radostné společné chvilky, vzpomínky. I více generacím.“ A protože je knížka dvojjazyčná, může být užitečná také pro cizince žijící v Čechách. A nejen to. Nikomu určitě neuškodí zamýšlet se nad češstvím a národní identitou způsobem, jakým to umí ABCZ aneb H jako Havel.
Od dětí k dospělým
Původní záměr vytvořit knížku pro malé děti se ale začal rychle měnit: „Postupně se nám to rozrůstalo a princip surrealismu, nabízející se v souvislosti s abecedním řazením jinak nesouvisejících věcí, nám přinesl nečekané ovoce. Také se nám do něj začaly promítat naše hodnoty,“ uvádí autorka. Kniha je pro mnoho dětí žijících se svými rodiči v zahraničí významným spojením se zemí, odkud jejich rodina pochází. Vytvořit ideální a vyvážený abecedář, kde nebude chybět nic významného, nebyl jednoduchý úkol.
To nej
„Bylo to obtížné. S ilustrátorem Adamem Macháčkem, který také žije v zahraničí a vychovává tam syna, jsme v rámci svých rodin udělali brainstorming. Radili jsme se také s veřejností na Facebooku a uspořádala jsem takovou poradní skupinu, ve složení historik, politolog, kunsthistorik, ekonom a učitel základní školy. Aby nám tam nechybělo nic klíčového,“ dodává. Velkou roli ve výběru témat a hesel hrála také estetika, omezení prostorem a také jistá generační výpověď. Na unikátnosti přidává knížce také fakt, že celá vznikla na dálku – mezi Belgií, Švýcarskem a USA, ve spolupráci s grafiky Adamem Macháčkem a Sébastienem Bohnerem.
Pod každým písmenem najdete to nejdůležitější z naší historie a kultury. | Foto: Adéla Waldhauserová
Hravý abecedář skrývá známá jména i české legendy. | Ilustrace: Adam Macháček, Sébastien Bohner
Americké turné
Denisa Haubertová Šedivá s abecedářem procestovala české školy v Americe. „Byla jsem přijata s velkou radostí. Skutečně, knížka připomíná krajanům rodnou zem, jsou tam i generace exulantů z šedesátého osmého, i ze čtyřicátého osmého, je to srdcová záležitost. Byla jsem ve Washingtonu, Durhamu, Atlantě, Pisttburgu, Baltimoru a Philadelphii, a poté také v Bruselu a Lucemburku.“ Na přednášky a workshopy v Česku si ale ještě počkáme, po krátkém startu je bylo nutno kvůli současné situaci přerušit.
Melancholie nikdy docela nezmizí
Zajímavým postřehem autorky z turné byl jakýsi tichý stesk po rodné zemi. „Možná všichni podvědomě toužíme po oné jednoduchosti a srozumitelnosti, která je daná tím, že člověk v nějaké kultuře vyrůstá, věci zná a automaticky sdílí s jinými lidmi. Nemusí nic vysvětlovat, na nic se ptát. Venku se člověk všechno učí od začátku.“ Kromě stesku po domovině se ale prý Čechům v zahraničí stýská také po knedlících a svíčkové. „Tak tím jsem opravdu netrpěla,“ dodává.
Chválou ověnčená
Erik Tabery, novinář a také kmotr knížky, o ní řekl, že spouští myšlenky a fantazii, což má v dnešním rychlém a složitém světě cenu zlata. Úspěch a ocenění Nejkrásnější knihy roku 2018 si knížka získala i díky jednoduchosti a čistotě. Toho můžete ale leckdy dosáhnout jen velice obtížně: „Za obsahovým minimalismem stojí obrovské množství práce. Nakonec je mnohem obtížnější psát krátké texty, které zaujmou, o tématech, o kterých byly napsány stovky stran… Stejně tak za ilustracemi, které vypadají možná jednoduše, ale ilustrátoři museli studovat všechno do detailů. Podívejte se třeba na reprodukci Neprašovy sochy – Rodina připravená k odjezdu.“
A co český design?
V knížce najdete kromě historie také slušnou dávku designu. „Většinou nemají umělci samostatná hesla, ale jsou schováni pod jinými. Kromě samostatného hesla Design, kde se pokouším tohle lehce nadužívané heslo vysvětlit, jsou to například Ladislav Sutnar (heslo nádobí a hračky) a Libuše Niklová (hračky), architekti věnující se designu Pavel Janák a Vlastislav Hofman (kubismus, nábytek, nádobí) nebo Josef Gočár (nábytek, nádobí). Také se věnujeme zvlášť grafickému designu pod heslem grafika, zmiňujeme Designblok a brněnské Bienále.“
N jako nádobí a nábytek. Objevujte český design. | Foto: Adéla Waldhauserová
Denisa ráda iniciuje akce propagující jména českého designu, jakými jsou například Denisa Nová, Rony Plesl, Michal Bačák, nebo sklářské duo Dechem. „Snaží se najít podstatu, jít do hloubky, až na dřeň a dostat se na esenciální tvar a materiál. Možná proto považuji jejich tvorbu za to nejlepší, co může Česko v dané oblasti nabídnout. Také to vnímám tak, že pokud je člověk v zahraničí, svou zemi reprezentuje každým coulem, tedy nejen svým chováním, ale i oděvem počínaje a prostředím, ve kterém žije konče," zmiňuje.
Denisa podporuje také český design. Například Studio Dechem | Foto: Filip de Smet
Pohled ze zahraničí
Podle Denisy se český design v zahraničí nejvíce pojí se skláři: „Jako obrovský úspěch vnímám instalaci Ronyho Plesla Posvátná geometrie ve Victoria Albert Muzeu v Londýně.“ Hlavními ambasadory českého designu a kultury v zahraničí jsou podle ní především Česká centra. „Pověst českého designu v dané zemi často odpovídá míře jejich profesionality, aktivity a v neposlední řadě osobnosti a prioritách toho, kdo stojí v čele,“ doplňuje.
Kniha ženám
Kromě francouzské verze abecedáře autorka připravuje také další knížku. Po titulech My a jóga aneb klidná cesta k mateřství a ABCZ aneb H jako Havel bude o (nejen) českých ženách. „Až při dokončování rejstříku abecedáře jsme si uvědomili, jak málo máme zastoupených žen (přišel s tím Adam!). Ráda bych vyzdvihla nejen výrazné české ženy, které předstihly svou dobu a vynikly v jinak mužských profesích, ale také ženy, které stály po boku slavných mužů. Jaké to byly ženy a jaký měly podíl na činnosti svých partnerů?“










