Abeceda! Designéři navrhují hravé a praktické pomůcky pro prvňáčky

Papírová abeceda, Jana Nachlingerová, JOU JOU, Zdroj: shop.czechdesign.cz Papírová abeceda, Jana Nachlingerová, JOU JOU, Zdroj: shop.czechdesign.cz

Máte-li doma budoucího prvňáčka, a je jedno, jestli jde do školy letos nebo až příští rok, jistě i vás občas napadne, jestli by už před nástupem do první třídy neměl něco umět, když ho tam čeká tolik nových věcí. Chcete-li mu zábavnou formou ulehčit nástup do školy, určitě nic nezkazíte, seznámíte-li ho s abecedou, tedy s jednotlivými písmeny a jejich grafickou podobou. Vždyť znalost abecedy je prvopočátek čtení a to pak úzce souvisí s psaním i dalšími předměty a dovednostmi. A jaké pomůcky můžete na českém trhu sehnat? Vybrala jsem pro vás několik povedených kousků.

Česká abeceda je specifická a proto se vyplatí i při výběru abecedních pomůcek vsadit na tuzemské autory. Vyberete-li nějaké líbivé zboží z překladové produkce, může vás až doma zaskočit, že u písmene A je jablko, u B je kolo, C má obrázek kočičky, apod. V angličtině to bezesporu smysl dává, ale pro děti, které se mají učit česky číst je to opravdu velmi matoucí. Vyplatí se tedy vsadit na jednoduchost, přehledné a obsahově jasné obrázky.

ZARÁMUJ SI PÍSMENKA

Abeceda se dá dětem představit nejrůznějšími způsoby. Můžete jí zakomponovat do výzdoby pokoje jako plakát a děti se tak nenásilnou formou učí písmenka ve všech podobách. Krásné plakáty dělá jak ilustrátorka Jana Nachlingerová, tak Martina Hamouzová.

Abeceda/plakát A2, Jana Nachlingerová, JOU JOU, Zdroj: www.fler.cz/jou-jouAbeceda/plakát A2, Jana Nachlingerová, JOU JOU, Zdroj: www.fler.cz/jou-jou

ABECEDA SBALENÁ NA CESTY

Právě u ilustrátorky Jany Nachlingerové, tvořící pod značkou Jou Jou můžete nalézt i další pomůcku k výuce a tou je Papírová abeceda. Na jednatřiceti kartách je zobrazeno přes 200 obrázků a slov. Akvarelové ilustrace jsou jedním slovem nádherné. Motivy jako domy, lidé, oblečení, les a zvířata by měla být českým dětem blízká a neměla by jim nikterak zamotat hlavu. Oblíbí-li si vaše dítka tyto karty, jistě pak uspějete i s dalšími kartami této autorky, jako jsou Rozkošné množiny či Pexeso Z lesa, aj.

Také Martina Hamouzová vytvořila pro děti edukativní karty Abeceda nejen pro školáky. Každá karta obsahuje jeden obrázek a zároveň všechny čtyři podoby písma – tiskací a psací verzi. Karty jsou tedy ideální pomůckou pro začínající čtenáře a čtenářky. Chcete-li si svoje karty vyrobit samy, můžete to zkusit s kartami Dokresli si abecedu. Karty mají také čtyři podoby písma – tiskací a psací verzi, ale nemají žádné ilustrace, jsou čistě bílé a tak má vaše dítko možnost vytvořit vlastní originální dílo.

Abeceda nejen pro školáky - edukativní karty, Martina Hamouzová, Zdroj: martinaham.czAbeceda nejen pro školáky - edukativní karty, Martina Hamouzová, Zdroj: martinaham.cz

PEKELNĚ SE SOUSTŘEĎ

U Martiny Hamouzové se můžete s tématem abecedy setkat i u její verze Pexesa. Jde už o trochu složitější hru, kdy hledanou dvojici tvoří symbol (obrázek) a příslušné písmeno. Například když najdete obrázek slona, tak k němu hledáte písmeno S. Zní to složitě, ale věřím, že pro děti to bude mnohdy jednodušší než pro dospělé. Na stejném principu je založena i hra Domino, kterou také naleznete v portfoliu autorky.

Abeceda - pexeso, Martina Hamouzová, Zdroj: martinaham.czAbeceda - pexeso, Martina Hamouzová, Zdroj: martinaham.cz

Také Petr Šmalec, vynikající grafický ilustrátor vytvořil pro děti Pexeso Šmalcova ABECEDA. To navazuje na jeho úspěšnou knihu stejnojmenného názvu - Šmalcova ABECEDA. Jde o velmi povedenou knihu o abecedě, která má nejen krásné, srozumitelné ilustrace, ale také chytré texty od dalších autorů, jako například: Radek Malý, Jiří Dvořák či Markéta Šimková.

Šmalcova abeceda, Petr Šmalec,Zdroj: www.baobab-books.netŠmalcova abeceda, Petr Šmalec,Zdroj: www.baobab-books.net

PROCESTUJ CELÝ SVĚT

Trochu netradičně představuje dětem abecedu autorská dvojice Milada Rezková a Lukáš Urbánek v knize Doktor Racek — Cesta kolem světa za 31 písmen s podtitulem První punková abeceda. Hlavní hrdina, Doktor Racek, se ve své raketě vydává se na cestu kolem Země. Navštěvuje různé kouty světa a děti se při tom učí písmena. Kniha je velmi obsáhlá (172 stran), nejde v ní primárně a jen pouze o grafické znázornění abecedy. Jsou v ní hry, příběhy, básničky, komiksy, … Asistence rodičů je u čtení nezbytná. Přesto velmi zajímavá kniha.

Doktor Racek. Cesta kolem světa za 31 písmen, Milada Rezková, Lukáš Urbánek,Zdroj: www.pampuch.skDoktor Racek. Cesta kolem světa za 31 písmen, Milada Rezková, Lukáš Urbánek,Zdroj: www.pampuch.sk

Abeceda a cestování k sobě našli cestu i v knize Abeceda (z) města od Jana Laštovičky. Jak již dvojí název napovídá, jde jak o atlas měst, tak o abecedu. Prostřednictvím iniciál je čtenář proveden zajímavými místy po světě, od Antverp po Zadar. Kniha vtipně pracuje se symboly dominant či typickými asociacemi k jednotlivým městům. Například B jako Benátky je zobrazeno v pozici gondoliéra, C jsou kapesní hodinky a tedy švýcarský Curych, atd. I tady je třeba dětem leccos vysvětlit a napovědět, ale odměnou je pak znalost nejen abecedy, ale i rozšíření zeměpisných znalostí.

Abeceda (z) měst, Jan Laštovička, Zdroj: www.kapesnicek.czAbeceda (z) měst, Jan Laštovička, Zdroj: www.kapesnicek.cz

TVOŘ A HRAJ SI S ABECEDOU

Téměř klasickou formu jak se učit abecedu najdete v knize Kamarádi z abecedy, autorů Radek Malý a František Petrák. Co stránka to iniciála a básnička k tomu a navíc u každého písmenka připraven úkol pro děti. Kniha je v podstatě pracovním sešitem v kroužkové vazbě, která usnadňuje manipulaci při řešení nejrůznějších úkolů.

Kamarádi z abecedy, Radek Malý, František Petrák, Zdroj: www.zlatastuha.czKamarádi z abecedy, Radek Malý, František Petrák, Zdroj: www.zlatastuha.cz

Učit se abecedu formou hry nabízí i Alfabeta od Patrika Antczaka. Nejedná se sice o knihu, ale o 27 karet či přesněji pracovních listů. Každá karta zastupuje jedno písmeno z abecedy a obsahuje hru, která písmeno představí. Jak autor uvádí na webových stránkách: „Díky přirozeným aktivitám, jako jsou kreslení, stříhání a lepení, se dítě seznamuje se zvířaty, letadlem, cyklistou, Indiány i kovboji. Dítě si zcela samostatně bez jediného textového návodu vytvoří celou plastickou abecedu a spojí si tak písmenka s příjemnými asociacemi.“

Alfabeta, Patrik Antczak, Zdroj: www.alfabeta-knizka.czAlfabeta, Patrik Antczak, Zdroj: www.alfabeta-knizka.cz


NEOPOUŠTĚJ STARÉ VĚCI PRO NOVÉ

Abeceda a její výuka není nic nového pod sluncem a tak i dnes je dobré sáhnout po osvědčených titulech. Mezi tyto klenoty patří bezesporu Říkejte si abecedu od Františka Hrubína, Moje abeceda od Josefa Lady či Abeceda: Domácí slabikář od Jiřího Žáčka. Všechny se štěstím seženete v antikvariátech nebo je možná máte ještě ve vlastní knihovně, v kamenných či internetových obchodech lze tyto tituly dnes koupit jen stěží.

Související

Jou Jou: dřevěné hračky a ilustrace Jany Nachlingerové
Produktový design

Jou Jou: dřevěné hračky a ilustrace Jany Nachlingerové

Marek Rubec - 22. 3. 2016 - 5 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení