Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Palác kultury – Kongresové centrum Praha | Zdroj: Palác kultury Palác kultury – Kongresové centrum Praha | Zdroj: Palác kultury

8 budov z programu Open House Praha 2020 pro milovníky designu

Už pošesté se veřejnosti otevřou běžně nepřístupné budovy po celé Praze. Festival Open House Praha startuje doprovodnými programy už 31. srpna, samotné budovy se otevřou o víkendu 5.–6. září. Přinášíme výběr z programu pro všechny se zalíbením v designu a architektuře.

Palác ARA

Palác ARA, dříve známý jako Obchodní dům Perla, je impozantní palác v centru města a zároveň jedna z nejvýznamnějších staveb české meziválečné architektury ve stylu funkcionalismu. Stavěla se ve 30. letech dle návrhů architektů Milana Babušky a Františka Řeháka.

Palác ARA | Foto: Tomáš Sysel, Open House PrahaPalác ARA | Foto: Tomáš Sysel, Open House Praha

Konstrukčně se jednalo o ocelový skelet, využívající stejnou technologii jako newyorské mrakodrapy. Výrazným prvkem jsou i okenní plochy z ohýbaných skel, což byl československý patent.

V roce 2019 se palác dočkal kompletní rekonstrukce, která na stavbu vrátila i původní neony a dala paláci novou funkci. Většinu objektu tak dnes zabírá coworkingový prostor HubHub. V rámci festivalu si můžete prohlédnout interiéry od českých designérů a architektů, které zachovávají některé původní prvky, nebo absolvovat komentovanou prohlídku s architekty.

Braasi Factory

Se svými batohy už prorazili do světa, ale málokdo ví, že ty se společně s dalšími produkty Braasi vyrábějí v dílně v pražských Holešovicích na místě původní továrny. Od 50. let 20. století, kdy se tu dokončil stavební vývoj, sloužila továrna kovovýrobě. Po revoluci zde firma Polák vyráběla formy na odlévání hliníku, ale po povodních roku 2002 objekt opustila.

Braasi Factory | Foto: Tomáš Sysel, Open House PrahaBraasi Factory | Foto: Tomáš Sysel, Open House Praha

Eliška Slámová a Šimon Brabec, životní partneři, zakladatelé značky a architektonické duo, tu provedli rekonstrukci, ve které zúročili zkušenosti z architektonické praxe. Prostor přetvořili na jednoduchý a funkční, přičemž zachovali co nejvíce původních prvků.

Trmalova vila

Strašnice bývaly na počátku 20. století periférií velkoměsta. Jednou z prvních staveb, která tu v letech 1902-1903 vyrostla, byla vila od Jana Kotěry pro významného pedagoga a školního inspektora Františka Trmala. Rodina chtěla vytvořit pohodlné moderní bydlení, nechtěla se ale zříci půvabů a typických prvků venkova.

Trmalova vila | Foto: Tomáš Sysel, Open House PrahaTrmalova vila | Foto: Tomáš Sysel, Open House Praha

Kotěra, zakladatel české moderní architektury, navrhl jak dům, tak i zahradu. Ve svém projektu propojil anglickou modernu, secesní geometrii a lidovou tradici. Vila je uměleckým dílem, které ač účelné, zachovalo si nádech venkova a malebné, oku lahodící detaily slovanské tradiční tvorby.

Kovařovicova vila

Podoba domu, ve kterém dnes sídlí kreativní agentura Lowe Prague, vychází z tradice renesančních italských vil v zahradě. Vyrostl na místě někdejší cihelny podle návrhu architekta Josefa Chochola. Ten zde postavil jedno z vrcholných děl českého kubismu, charakteristické svou čistou a abstraktní geometrickou formou.

Kovařovicova vila | Foto: Tomáš Sysel, Open House PrahaKovařovicova vila | Foto: Tomáš Sysel, Open House Praha

Pozornost zde poutají průčelí, kompozice zahrady s terasou a cestami i kubistická tělesa komínů. Světlo, které se zajímavě odráží od lomených tvarů a šikmých ploch, tu dává vzniknout působivé dynamice světel a stínů.

Palác kultury – Kongresové centrum Praha

Monstrózní budova, která se dle návrhu Vojenského projektového ústavu stavěla v letech 1976–1981, byla primárně určena pro konání XVI. sjezdu KSČ. Zvenku působí chladně a jednoduše, uvnitř se ale nešetřilo. Interiérům dominují drahé materiály jako mramor nebo žula.

Palác kultury – Kongresové centrum Praha | Zdroj: Palác kulturyPalác kultury – Kongresové centrum Praha | Zdroj: Palác kultury

Pozornost zde byla věnována i interiérovému designu, provedení řemeslných a užitkových prvků a výzdobě. Najde se tu celkem 200 uměleckých děl textilních, sklářských, kovových, ale i malířských a sochařských. Na výzdobě se podílela jména jako Cyril Bouda, František Vízner a duo Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová.

Pragovka Art District

Vysočany byly od roku 1907 sídlem první pražská továrny na výrobu legendárních automobilů Praga. Její činnost byla ukončena v roce 2006, o dva roky později oblast osídlili umělci. Nový koncept Pragovky má ambicí vrátit do tohoto jedinečného industriálního areálu život, vzniká tu pulzující umělecká čtvrť.

Pragovka Art District | Foto: Tomáš Sysel, Open House PrahaPragovka Art District | Foto: Tomáš Sysel, Open House Praha

Prosvětlené prostory bývalých administrativních i výrobních budov slouží jako umělecké ateliéry, dílny a studia. K výstavám tu slouží dvě galerie, na kávu se chodí do Kafe Pragovka, na pivo do nového konceptu Permanent Beer Festival a na skate do Red Bull MaxSpace. Na to vše shlíží památkově chráněný cihlový komín, který bude svědkem i blízké přeměny okolí. Developerské projekty tu rostou doslova před očima.

Pražská tržnice

Další oblastí, kterou čeká velká přeměna, je prostor Pražské tržnice. Původní areál pro Ústřední jatka královského města Prahy se secesními a neorenesančními prvky byl v jižní části Holešovic vybudován v letech 1893–1895 podle návrhu architekta Josefa Srdínka. V roce 1983 tu byla provedena přestavba, a z jatek se tak stala tržnice.

Pražská tržnice | Foto: Tomáš Sysel, Open House PrahaPražská tržnice | Foto: Tomáš Sysel, Open House Praha

Dnes by se účel místa popisoval těžko, najdou se tu vietnamské prodejny, hala s ovocem a zeleninou, kluby i divadla. Ve správě má tržnici město a plánuje revitalizaci a oživení celého areálu. Festival Open House Praha otevře veřejnosti dosud nepřístupné prostory a poskytne možnost seznámit se s plány, jak by to tu mohlo v budoucnu vypadat.

Nová budova radnice Úřadu MČ Praha 7

Historický i estetický koncept čtvrti ctí nová budova radnice Prahy 7, která vznikla rekonstrukcí starší administrativní budovy. Charakterizují ji fasáda z neomítnutých cihel s hluboko zasazenými okny, které odkazují k industriálnímu původu Holešovic.

Radnice Praha 7 | Foto: Tomáš Sysel, Open House PrahaRadnice Praha 7 | Foto: Tomáš Sysel, Open House Praha

Jedná se o jednu z mála veřejných budov, na jejíž podobu byla vyhlášena mezinárodní architektonická soutěž, do které se přihlásilo 70 architektonických ateliérů. Se svým návrhem uspěl Atelier bod architekti.

Interiéry radnice jsou navrženy minimalisticky a transparentně. Každé patro má pro lepší orientaci vlastní barvu. Kromě kanceláří se zde nachází zastupitelský sál či konferenční místnosti. Na střeše je přístupná terasa a prosklený sál pro konání menších obřadů a kulturních akcí.

Kompletní seznam budov, které budou o víkendu v rámci Open House Praha 2020 otevřeny i doprovodný program najdete na webu festivalu.

 

Další články