Následující víkend se už popáté koná festival, který zdarma zpřístupní 80 běžně nepřístupných historických i moderních domů. Program je letos nabitý – 38 novinek, doprovodný program, téma šetrných a radničních budov i rozšíření do dalších pražských čtvrtí.
Taky se občas touláte Prahou a přemýšlíte, co se asi tak skrývá za zdmi domů, jak se tam bydlí, studuje nebo pracuje? Open House Praha na jeden víkend v roce otevírá metropoli a umožňuje poznat architekturu právě i z druhé strany. My jsme pro vás vybrali 8 budov, které by byl hřích minout.
8 proto, že je to číslo kulaté jako jubileum festivalu, desetina budov a zároveň množství zvládnutelné během festivalového víkendu.
Štencův dům
Spíše jako v hansovním městě na severu si budete připadat při pohledu na sídlo největší tiskařské firmy ve Střední Evropě na poč. 20. století. Realizaci investor Jan Štenc svěřil Otakaru Novotnému, který navrhl moderní dům s fasádou z neomítaných červených cihel.
Štěncův dům, foto: Tomáš Sysel
Dnes tu najdete coworking Opero pulsující životem a kreativitou, kterou podněcuje i historický odkaz místa, tiskla se tu totiž zásadní díla české historie, scházeli se tu nejlepší umělci a osobnosti kultury. Dům musel projít citlivou rekonstrukcí studia MAAT. Fasáda byla zachována, uvnitř se navázalo na původního architekta, který vytvořil několik atrií, díky nimž mají i dnes téměř všechny prostory přístup k přirozenému osvětlení.
Vybavení dominují přírodní materiály a koncept odpovídá různorodé skladbě členů coworkingu. Některé místnosti jsou plné živých barev, jiné spíš tlumené, aby si mohl vybrat každý ke svému pracovnímu naturelu nebo příležitosti.
Štěncův dům - sídlo coworkingu Opero, foto: Peter Fabo
Nová budova ČVUT v Praze – Fakulta architektury
Nejnovější budova kampusu v Dejvicích má na budoucí architekty působit svou skromností a jednoduchostí. Na fasádě si hrají cihly a beton, uvnitř do děje vcházejí i barvy, které zdůrazňují jednotlivé bloky. Je čistá, prostá zářivého designu, ale ne sterilní.
Koncept Aleny Šrámkové a jejích spolupracovníků umožňuje komunikaci a poskytuje možnost se pracovně potkávat, dům má „jakousi dispoziční logiku, že tam nikdo nezabloudí, že v něm bude vidět, kde kdo je a hlavně kde nikdo není, a že se snad bude více pracovat ve škole než doma.“
Nová budova ČVUT v Praze – Fakulta architektury, foto: Tomáš Souček, archiweb.cz
Hotel Internacional
Sílu nastupujícího režimu měl znázorňovat monstrózní Internacional, původně zamýšlený jako ubytovna pro vojáky a generály. Není tak divu, že se na unikátní výzdobě paláce sorely a nejluxusnějšího československého hotelu 50. let podíleli přední čeští a slovenští umělci a řemeslníci. Narazíte tu na motivy odkazující nejen k národní historii, ale i k hojnosti, žním či přírodním motivům jako jsou třeba lipové listy.
Jako v pravém paláci tu nesmí chybět gobelíny. Ten místní od Cyrila Boudy jako jediný dochovaný znázorňuje dnes už svrženou sochu Stalina na Letné. Sklářská výzdoba hotelu vznikala v nejlepších českých sklárnách, obkládalo se travertinem a sliveneckým mramorem. Mezi nejprogresivnější a nadčasové části vnitřní výzdoby patří kromě skla i práce z kovu.
Hotel Internacional, foto: Eva Kořínková
Port X
Na aktuální trend nomádského způsobu života myslelo studio SAD při projektování moderního hausbótu. Může totiž cestovat s vámi a vy tak sídlit jednou na řece, na souši nebo třeba u sjezdovky. Flexibilní systém se zároveň přizpůsobuje i potřebám díky možnosti sestavení několika modulů.
V Praze kotví PORT X v Holešovicích a vy kromě návštěvy o tomto víkendu máte možnost pronajmout si hausbót na jednu pěkně romantickou noc nebo netradiční párty.
Rezidence primátora hlavního města Prahy
Pražský primátor se vážně má. Nejen, že stojí v čele jednoho z nejkrásnějších měst na světě, jeho rezidence proplouvající styly art deco a secese je rozsáhlá, ve světovém kontextu jedinečná. Nutno poznamenat, že jediným primátorem, který zde bydlel byl první pražský primátor Karel Baxa.
Na každém kroku tu nebudete vědět, co si dříve prohlížet – symboliku černé a zlaté v hudebním salónu, meditativní zimní zahradu, lustry, nábytek z citrusovníku, detaily na klikách, geometrické motivy látkových tapet nebo koberců, obklady např. z kanadského mramoru nebo temně zeleného kamene se světlou kresbou.
Rezidence primátora hlavního města Prahy, foto: Vladimír Lacena
Výjimečnou uměleckou hodnotu potvrzují i jména umělců, co se na realizaci podíleli. Krajkové záclony, které vytvářejí za svitu slunce výraznou stínohru, pocházejí od průkopnice moderní krajky Emilie Paličkové Mildeové, tapisérie a koberce od Františka Kysely, keramika z dílny Heleny Johnové.
Rezidence primátora hlavního města Prahy, zimní zahrada, foto: Vladimír Lacena
Laichterův dům
A František Kysela podruhé, tentokrát na Vinohradech a jako autor maleb ve velkorysé schodišťové hale Laichterova domu. Český nakladatel a knihkupec si na stavbu najal tehdejší vůdčí osobnost české moderní architektury Jana Kotěru.
Kotěra si navenek pohrál s různými typy drsných omítek a režným zdivem. Uvnitř propojil kancelářské prostory nakladatelství s rodinným bytem prostřednictvím schodišťové haly zdobené malbou a vyřezávanými sovami, symboly moudrosti a vzdělanosti. Atmosféra domu je naštěstí zachována, na knižní tradici dnes navazuje Nakladatelství Paseka, které tu sídlí.
Laichterův dům na Vinohradech, foto: Tomáš Sysel
Obecní dům Ďáblice
Ďáblice nejsou úplně čtvrtí, kam by se jezdilo za víkendovou vycházkou. Nicméně letošní ročník se rozšiřuje i geograficky a zrovna Ďáblice se překvapivě v posledních letech vylouply do místa s velkou koncentrací moderních staveb.
Mezi ně patří i loni dostavěná budova tzv. otevřené radnice, která má vytvářet maximálně přívětivý prostor pro komunikaci občanů. Odvážné architektonické řešení něčeho často tak posvátného jako je sídlo úřadu k otevřenosti nabádá.
Obecní dům Ďáblice, foto: Tomáš Sysel
Greenline
Michelský office herního vývojářského studia SCS Software s interiéry od ateliéru Ian Bryan Architects vyhrál v soutěži CBRE Zasedačku roku 2017 v kategoriích Zdravá kancelář a Hlasování veřejnosti.
Kanceláře jsou zajímavé nejen díky unikátnímu návrhu půlkruhových sezení s akustickým „deštníkem“. Pro povzbuzení kreativity tu mají i nahrávací studio a místnosti na ping-pong, jógu a masáže. A ještě jeden benefit pro zaměstnance, naskýtá se odsud i dokonalý výhled na velkou část Prahy a magistrálu.
Greenline, foto: Aleš Jungmann
Toto je jen zrnko úchvatných míst, co festival otevírá. Přesvědčte se sami na webu akce nebo v tištěném průvodci s rozsáhlými informacemi o každé budově, včetně podmínek návštěvy (pozor, některá místa jsou otrevřená jen jeden den).