Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Zdroj: WebExpo Zdroj: WebExpo

7 knih, které vás posunou

I letos je CZECHDESIGN mediálním partnerem největší webové konference ve střední Evropě WebExpo. Akce zaměřená mimo jiné i na digitální designéry přinese spoustu zajímavých přednášek, ale také praktických tipů. Doporučujeme sedm knih od řečníků letošního ročníků.

1. Get Ready For CSS Grid Layout, Rachel Andrew

Zdroj: WebExpoZdroj: WebExpo

Pracujete s CSS a rozložením prvků na stránce? A ptali jste se někdy sami sebe, jak může mít tak jednoduchá věc jako grid tolik různých variant zápisu a že je nikdo nesjednotil? Tak přesně na tom pracuje Rachel Andrew a její kolegové v CSS Working Group. V knize Get Ready For CSS Grid Layout na přibližně šedesáti stranách Rachel shrnuje základní principy, na kterých bude (doufejme) brzo stát moderní webový layout.

Zatím se jedná o experimentální projekt, díky kterému jednou bude sestavení prvků stejně snadné, jako můžete pozorovat u kolegů grafiků v InDesignu. Rachel udržuje také web Grid By Example se souhrnem základních příkladů. Mimochodem: v grafickém designu tento styl, založený na striktním i volnějším uspořádání do mřížky, propagovali hlavně designéři ve Švýcarsku a do dějin vstoupil jako swiss style. Snad podobné osvěžení čeká i zapletené a nejednotné kaskádové styly a weby obecně.

Přednáška: The right layout tool for the job, sobota 24. 9., Lucerna Velký sál.

2. Ambient Findability, Peter Morville

Zdroj: WebExpoZdroj: WebExpo

Slyšeli jste o „informačním přesycení“? Podle některých je to jedna z hlavních výzev, která nás potkává každý den prostřednictvím médií. A o webu to platí dvojnásob, protože se skrze něj může šířit libovolné množství dobrých i špatných zpráv a to velmi rychle. Ale existuje také jiný pohled: žijeme v době, kdy můžeme účinně filtrovat odpad a dostat se kdykoliv k potřebným informacím. Peter Morville patří mezi zakladatele oboru informační architektury a v knize Ambient Findability shrnuje zásady pro vytvoření dobrého prostředí pro „vyhledávatelnost“ informací z pohledu informačních architektů i nás, kteří vyhledáváme. Podle Petera nás obavy ze ztráty orientace dovedly k vytváření map, nákresů, slovníků, knihoven a internetu. Čekejte velmi inspirující pohled na lidskou kulturu jako na proces hledání — stejně tak ale najdete praktické příklady a ukázky pro zlepšení IA, UX i vlastní práce s informacemi.

Přednáška: The Architecture of Understanding, pátek 23. 9., Lucerna Velký sál.

3. Managing Humans, Michael Lopp

Zdroj: WebExpoZdroj: WebExpo

Byl jednou jeden programátor a jmenoval se Michael Lopp. Viděl, jak při vývoji softwaru můžou i geniální lidé dělat velké chyby. Tehdy si uvědomil, že jsou v jeho kariéře dvě cesty: naučit se krotit bity a kód — nebo se naučit pracovat s lidmi. Protože většina manažerů byla podle něj bohužel lepší v tom prvním, vybral si druhou cestu a později o tom napsal pro ostatní knížku: Managing Humans.

Jeho styl si vás určitě získá humorem a hlavně upřímnou výstižností. Michael o svých zkušenostech jako manažer vývojářských týmů píše populární blog Rands in Repose už od roku 2002 a Managing Humans obsahuje výběr z blogu a něco navíc. Kromě knihy doporučujeme z jeho blogu tyhle články: Version 1.0, Your People, The Nerd Handbook, What To Do When You’re Screwed, Innovation is a fight nebo Design Primer for Engineers.

Přednáška: Stables and Volatiles — how to get different types of humans to work together, sobota 24. 9., Lucerna Velký sál.

4. Vzhůru do CSS3, Martin Michálek

Zdroj: WebExpoZdroj: WebExpo

Představte si, že musíte vyřešit horizontální zarovnání nadpisu u nějakého prvku v CSS. Brnkačka? A nesmíte se kouknout na Stack Overflow! To už není tak easy, že? Martin Michálek ale připravil velice užitečnou příručku pro všechny případy — díky ní vyřešíte spoustu problémů i bez připojení k internetu a online poradnám. Ebook Vzhůru do CSS3 je aktuálně ve verzi 1.3 a přestože je cílený hlavně na začátečníky a pokročilejší, obsahuje i aktuální témata jako je flexbox. A samozřejmě čekejte přehledné diagramy, ilustrace a online příklady s kousky kódu. Jeden argument z recenze: „Ačkoliv by se mohlo zdát, že značná část obsahu e-booku se dá najít jinde, pro nastudování současných CSS3 postupů půjde v češtině těžko najít lepší kompletní přehled.“

Přednáška: 10 praktických CSS3 a SVG řešení, pátek 23. 9., Kino Lucerna.

5. See What I Mean, Kevin Cheng 

Zdroj: WebExpoZdroj: WebExpo

Víte, co mají společného comicsy a storyboardy? Kromě kombinace obrázků a slov do dějové linky je to celá řada postupů, které můžete používat i bez profesionální znalosti kresby nebo příběhové mechaniky. Kevin Cheng v knize See What I Mean shrnuje praktické postupy i teorii poněkud netradičně: každá kapitola obsahuje kromě textu také shrnutí ve formě comicsu. Mezi pionýry kreslení pro softwarové designéry patří určitě Scott McCloud a jeho Understanding Comics nebo The Google Chrome Comic. Kevin se pochopitelně na McClouda odkazuje a přináši opravdu zajímavou publikaci, která vaše storyboardy posune na vyšší level. Bude se ale hodit i mimo UX — produkty vysvětlují v prezentacích i investoři, vývojáři a ostatní. Proč se toho nebát: 1. obejdete se bez Photoshopu, potřebujete jen tužku a papír; 2. jestli umíte nakreslit čárku a kolečko, bude to stačit; 3. kreslený přiběh vám pomůže představit si lépe vlastnosti vašeho produktu; 4. kniha obsahuje kapitolu „převědčování klientů i kolegů o efektivitě comicsu“.

Přednáška: TBA, sobota 24. 7., Lucerna Velký sál.

6. Designing For The Web, Mark Boulton

Zdroj: WebExpoZdroj: WebExpo

Vyvářet design pro web vyžaduje široký soubor dovedností. V populární knize Designing for the Web shrnul Mark Boulton všechno, co by dobrý webdesignér měl znát: od „klasických“ dovedností (tvorba layoutu, barva, základy typografie) až po zvládání projektů a hledání práce. Kniha je zdarma ke stažení. Jeho kapitolu o tvorbě a úpravě zadání (The Brief) doporučujeme i těm, kteří si už práci našli! A není to čtení jen pro designéry. Jak se píše v jedné recenzi na Amazonu: „Designing for the Web vás nenaučí HTML5, CSS3 nebo něco dalšího, co je zrovna cool. Čekejte úplný opak a dovednosti, které nepodléhají módě. A přesně proto si to koukejte přečíst.“ Opakujeme: kniha je zdarma ke stažení.

Přednáška: Design systems in difficult places, pátek 23. 9., Lucerna Velký sál.

7. Designing Connected Products, Martin Charlier, Claire Rowland, Elizabeth Goodman, Ann Light, Alfred Lui 

Zdroj: WebExpoZdroj: WebExpo

Pojem Internet of Things (IoT) hodně mění povahu produktů, se kterými jako designéři pracujeme. Věci jsou propojené stejně jako naše zkušenosti a interakce mezi různými typy zařízení, různými místy a typy rozhraní. Byznys modely se začínají přiklánět k designu služeb, uspořádání hodnot je složitější. Aby toho nebylo málo, komplikuje se technická náročnost systémů, ve kterých se pohybujeme. Martin Charlier je spoluautorem loňské novinky Designing Connected Products — jedné z prvních knih, která se zabývá praktickým pohledem na navrhování UX pro nové typy produktů. Jedním z prvních skutečných příkaldů IoT byly produkty Nike+; Ben Fullerton, Nike+ Design Director, o knize napsal: „Autoři odvedli skvělou práci v tom, že si uvědomují velkou komplexitu propojených produktů, ale velmi systematicky a důkladně ukazují, jak se složitostí nenechat omezovat. Tato kniha představuje milník, ke kterému se designéři budou dlouho ohlížet.“

Přednáška: Designing for Connected Products, pátek 23. 9., Lucerna velký sál.

Konference se koná 23. — 24. září v Praze. Mezi největší star patří Harry Roberts, Michael Lopp a také Peter Morville nebo Mark Boulton. Lístky se zatím ještě dají koupit.

Těšíte se? Vybrali jste si něco na čtení? Pište si s námi na Twitteru.

Galerie

Další články