7 knih, které vás posunou

Zdroj: WebExpo Zdroj: WebExpo

I letos je CZECHDESIGN mediálním partnerem největší webové konference ve střední Evropě WebExpo. Akce zaměřená mimo jiné i na digitální designéry přinese spoustu zajímavých přednášek, ale také praktických tipů. Doporučujeme sedm knih od řečníků letošního ročníků.

1. Get Ready For CSS Grid Layout, Rachel Andrew

Zdroj: WebExpoZdroj: WebExpo

Pracujete s CSS a rozložením prvků na stránce? A ptali jste se někdy sami sebe, jak může mít tak jednoduchá věc jako grid tolik různých variant zápisu a že je nikdo nesjednotil? Tak přesně na tom pracuje Rachel Andrew a její kolegové v CSS Working Group. V knize Get Ready For CSS Grid Layout na přibližně šedesáti stranách Rachel shrnuje základní principy, na kterých bude (doufejme) brzo stát moderní webový layout.

Zatím se jedná o experimentální projekt, díky kterému jednou bude sestavení prvků stejně snadné, jako můžete pozorovat u kolegů grafiků v InDesignu. Rachel udržuje také web Grid By Example se souhrnem základních příkladů. Mimochodem: v grafickém designu tento styl, založený na striktním i volnějším uspořádání do mřížky, propagovali hlavně designéři ve Švýcarsku a do dějin vstoupil jako swiss style. Snad podobné osvěžení čeká i zapletené a nejednotné kaskádové styly a weby obecně.

Přednáška: The right layout tool for the job, sobota 24. 9., Lucerna Velký sál.

2. Ambient Findability, Peter Morville

Zdroj: WebExpoZdroj: WebExpo

Slyšeli jste o „informačním přesycení“? Podle některých je to jedna z hlavních výzev, která nás potkává každý den prostřednictvím médií. A o webu to platí dvojnásob, protože se skrze něj může šířit libovolné množství dobrých i špatných zpráv a to velmi rychle. Ale existuje také jiný pohled: žijeme v době, kdy můžeme účinně filtrovat odpad a dostat se kdykoliv k potřebným informacím. Peter Morville patří mezi zakladatele oboru informační architektury a v knize Ambient Findability shrnuje zásady pro vytvoření dobrého prostředí pro „vyhledávatelnost“ informací z pohledu informačních architektů i nás, kteří vyhledáváme. Podle Petera nás obavy ze ztráty orientace dovedly k vytváření map, nákresů, slovníků, knihoven a internetu. Čekejte velmi inspirující pohled na lidskou kulturu jako na proces hledání — stejně tak ale najdete praktické příklady a ukázky pro zlepšení IA, UX i vlastní práce s informacemi.

Přednáška: The Architecture of Understanding, pátek 23. 9., Lucerna Velký sál.

3. Managing Humans, Michael Lopp

Zdroj: WebExpoZdroj: WebExpo

Byl jednou jeden programátor a jmenoval se Michael Lopp. Viděl, jak při vývoji softwaru můžou i geniální lidé dělat velké chyby. Tehdy si uvědomil, že jsou v jeho kariéře dvě cesty: naučit se krotit bity a kód — nebo se naučit pracovat s lidmi. Protože většina manažerů byla podle něj bohužel lepší v tom prvním, vybral si druhou cestu a později o tom napsal pro ostatní knížku: Managing Humans.

Jeho styl si vás určitě získá humorem a hlavně upřímnou výstižností. Michael o svých zkušenostech jako manažer vývojářských týmů píše populární blog Rands in Repose už od roku 2002 a Managing Humans obsahuje výběr z blogu a něco navíc. Kromě knihy doporučujeme z jeho blogu tyhle články: Version 1.0, Your People, The Nerd Handbook, What To Do When You’re Screwed, Innovation is a fight nebo Design Primer for Engineers.

Přednáška: Stables and Volatiles — how to get different types of humans to work together, sobota 24. 9., Lucerna Velký sál.

4. Vzhůru do CSS3, Martin Michálek

Zdroj: WebExpoZdroj: WebExpo

Představte si, že musíte vyřešit horizontální zarovnání nadpisu u nějakého prvku v CSS. Brnkačka? A nesmíte se kouknout na Stack Overflow! To už není tak easy, že? Martin Michálek ale připravil velice užitečnou příručku pro všechny případy — díky ní vyřešíte spoustu problémů i bez připojení k internetu a online poradnám. Ebook Vzhůru do CSS3 je aktuálně ve verzi 1.3 a přestože je cílený hlavně na začátečníky a pokročilejší, obsahuje i aktuální témata jako je flexbox. A samozřejmě čekejte přehledné diagramy, ilustrace a online příklady s kousky kódu. Jeden argument z recenze: „Ačkoliv by se mohlo zdát, že značná část obsahu e-booku se dá najít jinde, pro nastudování současných CSS3 postupů půjde v češtině těžko najít lepší kompletní přehled.“

Přednáška: 10 praktických CSS3 a SVG řešení, pátek 23. 9., Kino Lucerna.

5. See What I Mean, Kevin Cheng 

Zdroj: WebExpoZdroj: WebExpo

Víte, co mají společného comicsy a storyboardy? Kromě kombinace obrázků a slov do dějové linky je to celá řada postupů, které můžete používat i bez profesionální znalosti kresby nebo příběhové mechaniky. Kevin Cheng v knize See What I Mean shrnuje praktické postupy i teorii poněkud netradičně: každá kapitola obsahuje kromě textu také shrnutí ve formě comicsu. Mezi pionýry kreslení pro softwarové designéry patří určitě Scott McCloud a jeho Understanding Comics nebo The Google Chrome Comic. Kevin se pochopitelně na McClouda odkazuje a přináši opravdu zajímavou publikaci, která vaše storyboardy posune na vyšší level. Bude se ale hodit i mimo UX — produkty vysvětlují v prezentacích i investoři, vývojáři a ostatní. Proč se toho nebát: 1. obejdete se bez Photoshopu, potřebujete jen tužku a papír; 2. jestli umíte nakreslit čárku a kolečko, bude to stačit; 3. kreslený přiběh vám pomůže představit si lépe vlastnosti vašeho produktu; 4. kniha obsahuje kapitolu „převědčování klientů i kolegů o efektivitě comicsu“.

Přednáška: TBA, sobota 24. 7., Lucerna Velký sál.

6. Designing For The Web, Mark Boulton

Zdroj: WebExpoZdroj: WebExpo

Vyvářet design pro web vyžaduje široký soubor dovedností. V populární knize Designing for the Web shrnul Mark Boulton všechno, co by dobrý webdesignér měl znát: od „klasických“ dovedností (tvorba layoutu, barva, základy typografie) až po zvládání projektů a hledání práce. Kniha je zdarma ke stažení. Jeho kapitolu o tvorbě a úpravě zadání (The Brief) doporučujeme i těm, kteří si už práci našli! A není to čtení jen pro designéry. Jak se píše v jedné recenzi na Amazonu: „Designing for the Web vás nenaučí HTML5, CSS3 nebo něco dalšího, co je zrovna cool. Čekejte úplný opak a dovednosti, které nepodléhají módě. A přesně proto si to koukejte přečíst.“ Opakujeme: kniha je zdarma ke stažení.

Přednáška: Design systems in difficult places, pátek 23. 9., Lucerna Velký sál.

7. Designing Connected Products, Martin Charlier, Claire Rowland, Elizabeth Goodman, Ann Light, Alfred Lui 

Zdroj: WebExpoZdroj: WebExpo

Pojem Internet of Things (IoT) hodně mění povahu produktů, se kterými jako designéři pracujeme. Věci jsou propojené stejně jako naše zkušenosti a interakce mezi různými typy zařízení, různými místy a typy rozhraní. Byznys modely se začínají přiklánět k designu služeb, uspořádání hodnot je složitější. Aby toho nebylo málo, komplikuje se technická náročnost systémů, ve kterých se pohybujeme. Martin Charlier je spoluautorem loňské novinky Designing Connected Products — jedné z prvních knih, která se zabývá praktickým pohledem na navrhování UX pro nové typy produktů. Jedním z prvních skutečných příkaldů IoT byly produkty Nike+; Ben Fullerton, Nike+ Design Director, o knize napsal: „Autoři odvedli skvělou práci v tom, že si uvědomují velkou komplexitu propojených produktů, ale velmi systematicky a důkladně ukazují, jak se složitostí nenechat omezovat. Tato kniha představuje milník, ke kterému se designéři budou dlouho ohlížet.“

Přednáška: Designing for Connected Products, pátek 23. 9., Lucerna velký sál.

Konference se koná 23. — 24. září v Praze. Mezi největší star patří Harry Roberts, Michael Lopp a také Peter Morville nebo Mark Boulton. Lístky se zatím ještě dají koupit.

Těšíte se? Vybrali jste si něco na čtení? Pište si s námi na Twitteru.

Související

Identita míří do kin. Film o grafickém designu vyzdvihne Baťu, turistické značky i současnou generaci tvůrců
Grafický design

Identita míří do kin. Film o grafickém designu vyzdvihne Baťu, turistické značky i současnou generaci tvůrců

Redakce Czechdesign - 15. 4. 2024

AI potřebuje člověka, který ji kreativně vede. Výzkumnice Lenka Hámošová vysvětluje, jakou máme oproti umělé inteligenci konkurenční výhodu
Grafický design

AI potřebuje člověka, který ji kreativně vede. Výzkumnice Lenka Hámošová vysvětluje, jakou máme oproti umělé inteligenci konkurenční výhodu

Barbora Čápová - 25. 3. 2024

Cukr, káva, limonáda. Přivítejte blížící se jaro s chutnými a vizuálně atraktivními nápoji od srdcařů v oboru
Grafický design

Cukr, káva, limonáda. Přivítejte blížící se jaro s chutnými a vizuálně atraktivními nápoji od srdcařů v oboru

Tereza Urban - 13. 3. 2024

Jak to mohlo dopadnout? Představujeme návrhy ze soutěže na vizuální identitu městské části Praha 10
Grafický design

Jak to mohlo dopadnout? Představujeme návrhy ze soutěže na vizuální identitu městské části Praha 10

Jarmila Řehořková - 13. 2. 2024

Městská část Praha 10 představuje výrazné logo a vizuální identitu od studia MadLove
Grafický design

Městská část Praha 10 představuje výrazné logo a vizuální identitu od studia MadLove

Jarmila Řehořková - 8. 2. 2024

Skrytý poklad veřejného prostoru. V Ústí nad Orlicí vznikl podchod, který může být vzorem i ostatním
Grafický design

Skrytý poklad veřejného prostoru. V Ústí nad Orlicí vznikl podchod, který může být vzorem i ostatním

Adéla Zahálková - 4. 3. 2024

job shop
výstava czd
kruh 2024 duben
shop 4/2024