5 nových tváří, které jsme objevili v roce 2016

Moles in Holes, razítka, Zdroj: Moles in Holes Moles in Holes, razítka, Zdroj: Moles in Holes

Pár měsíců uteklo jako voda a je tu konec roku. Ideální čas pro krátké shrnutí těch, kteří se s námi v letošním roce potkali a přinesli něco nového do českého designu. Nové postupy, jiný elán a chuť tvořit. To vše jsme v tomto roce poznávali společně s "novými tvářemi".

1 / Tereza Šedivá, Momoko Kudo

Hračky, které spojily dvě země

Moles in Holes. Duo Tereza Šedivá a Momoko Kudo, designérky, které se na studiích potkaly v Londýně a od té doby společně pracují převážne na tvorbě pro děti do které promítají znalosti oboru ilustrace, ale i vlastní vzpomínky na dětství a tradiční kulturu. Společně vytvářejí hravé produkty, jako například autorské hračky, razítka a nejrůznější papírenské zboží, které ocení nejen děti, ale i dospělí. A proč se designérky věnují dětské tvorbě? Jak nám v rozhovoru Tereza Šedivá prozradila, je to kvůli tomu, že samy nikdy tak úplně nevyrostly a z části stále zůstavají v dětském fantazijním světě, který pro ně nepřestává být inspirací. Látkového Jelana či sadu razítek s různými motivy, to všechno samozřejmě naleznete i u nás v online shopu.

Článek: Česko-japonské duo Moles in Holes

Moles in Holes, razítka, Zdroj: Moles in HolesMoles in Holes, razítka, Zdroj: Moles in Holes

2 / Monika Matějková, Veronika Watzková

Když si dospělí plní své dětské sny ​

Hračky z dubového dřeva, které vydrží dětský zápal pro hru. To je výsledek, který vznikl spojením dvou různě odlišných cest Moniky Matějkové a Veroniky Watzkové, jinak také známe pod jménem MY DVĚ. Společně vytvořili dětskou kolekci hraček Mimozem. Hračky jsou vyrobené z přírodních materiálů a barevně nejsou nijak odlišené pro kluky a holky. “Děti jsou pro nás příjemná cílová skupiny a je toho pro ně pořád málo. Trošku si plníme vlastní sny z dětství.”

Článek: Soustruh, bruska, pila a… MY DVĚ 

MY DVĚ: Kolekce Mimozem, foto: Rudolf SkopecMY DVĚ: Kolekce Mimozem, foto: Rudolf Skopec

3 / Pavel Coufalík

Vítěz Národní ceny za studentský design 2016, Grand

Další koho určitě nemůžeme opominout je Pavel Coufalík, vítěz Národní ceny za studentský design 2016, Grand. Cenu získal za svou knihu Orientační systém v československé socialistické architektuře. Rozsáhlá publikace mapující stěžejní veřejné stavby československého socialismu vznikla coby diplomová práce na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, mohla by se ovšem stát oblíbenou knihou každého obdivovatele Rostislava Vaňka a Jiřího Rathouského, kteří dotvářeli vizuální identitu pražského metra, Nové scény Národního divadla nebo třeba hotelů Intercontinental v Praze a Thermal v Karlových Varech.

Článek: Národní cenu za studentský design podruhé získává Pavel Coufalík

Pavel Coufalík. Kniha Orientační systémy v československé socialistické architektuře. Zdroj: Design Cabinet CZ.Pavel Coufalík. Kniha Orientační systémy v československé socialistické architektuře. Zdroj: Design Cabinet CZ.

4 / Veronika Holikovic

Provokující design

Jednoduché, barevné písmo… pod tímto se skrývá tvorba Veroniky Holikovic. Zábavné grafické návrhy, písmo Hobo a spoustu dalšího, ale vše hlavně s nadsázkou. Tvorba této designérky je prostá a rychlá, tak trochu okolí provokuje. Možná to bude souviset i s tím, že na začátku toho všeho, byly nákresy s čůrajícím pejskem…

Článek: Tři slova a tři otázky pro Veroniku Holikovic

OUT OF TONER - Došel toner, zdroj: Veronika HolikovicOUT OF TONER - Došel toner, zdroj: Veronika Holikovic

5 / Matěj Peca

Vítěz Young Package 2016 ​

Unlimited package… Tak znělo zadání pro letošní Young Package. Jeho zadání splnil a umístil se na prvním místě designer Matěj Peca. Jeho návrh obalu na pizzu, který zvítězil, je jeho první prací co se obalového designu týka. O tuto sféru se designér zajímal spíše okrajově. Jeho oborem je grafický a produktový design. Vše ho ale lákalo spojit dokromady, a tak vznikla jeho první práce v obalovém designu.

Článek: Nejen výhra, ale už samotná účast v Young Package mi dala strašně moc

1. místo, Model Obaly Prize, Young Package 2016, Matěj Peca, Pizza Box – Pizza Bin, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni, fotografie: Tomáš Polák1. místo, Model Obaly Prize, Young Package 2016, Matěj Peca, Pizza Box – Pizza Bin, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni, fotografie: Tomáš Polák

Související

Česko-japonské duo Moles in Holes
Ilustrace

Česko-japonské duo Moles in Holes

Šárka Bláhová - 8. 12. 2016 - 5 min.

Národní cenu za studentský design podruhé získává Pavel Coufalík
Grafický design

Národní cenu za studentský design podruhé získává Pavel Coufalík

Barbora Langmajerová - 11. 11. 2016 - 5 min.

Soustruh, bruska, pila a… MY DVĚ
Produktový design

Soustruh, bruska, pila a… MY DVĚ

Anna Kociánová - 18. 11. 2016 - 7 min.

Tři slova a tři otázky pro Veroniku Holikovic
Grafický design

Tři slova a tři otázky pro Veroniku Holikovic

Tomáš Čech - 24. 8. 2016 - 6 min.

Nejen výhra, ale už samotná účast v Young Package mi dala strašně moc
Produktový design

Nejen výhra, ale už samotná účast v Young Package mi dala strašně moc

Jindřich Oukropec - 13. 6. 2016 - 7 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024