4 francouzské design organizace, které bychom si přáli mít i v ČR

Země považovaná po staletí za kolébku kvalitní kultury má design skoro jako náboženství. Zatímco průměrný Čech má občas pocit, že peníze určené designérům jsou zbytečně veliké, ve Francii o investicích do tohoto segmentu nikdo nepochybuje. Proč je ve Francii design tak důležitý? Kdo a jak ho zde rozvíjí? Pokusil jsem se sepsat inspirativní seznam projektů a organizací, které designu slouží a podporují ho. A my bychom si je přáli mít i u nás.

Cité de la Mode et du Design

2009 • multikulturní centrum • web • Facebook

v ČR podobné • DOXC.A.M.P

Toto multikulturní centrum prezentuje nápady mladých tvůrců z různých oborů a sází se jedinečnou kombinaci prolínání odborných a veřejných akcí. Pořádají se tu módní přehlídky i semináře zaměřené na život ve městě. Navštívit můžete i diskuse, workshopy, happeningy, konference a především výstavy. Během prohlídky velkorysého prostoru na březích Seiny vždy zaručeně narazíte na spoustu fotografů, architektů, designérů nebo grafiků.

Zřizovatelem je společnost Caisse des Dépôts a divadlo Théâtre des Champs-Élysées - 15 Montaigne. V roce 2013 zde vzniklo Museum Art Ludique věnované autorům komiksů, manga, animací a videoher. V přidružených prostorách najdete restauraci, bar, kavárnu a taneční klub, takže to tu žije i po setmění.

Architekti budovy jsou Dominique Jakob a Brendan MacFarlane. Ti se při návrhu fasády inspirovali právě Seinou, u které město módy a designu sídlí. Neustále živá budova je domovem kreativní komunity. A pořádá se zde i Paris Design Week. 

  • Inkubátor nápadů a místo, kde se prolínají různé obory, kultury i názory. Suvenýry pro turisty tu nenajdete, ale určitě si odnesete spoustu inspirace!

Cité de la Mode et du Design, zdroj: citemodedesign.frCité de la Mode et du Design, zdroj: citemodedesign.fr

Cité de la Mode et du Design, Wanderlust Paris, zdroj: citemodedesign.frCité de la Mode et du Design, Wanderlust Paris, zdroj: citemodedesign.fr

A.P.C.I

1983 • odborná organizace • web • Facebook

v ČR podobné • CzechTrade, CZECHDESIGN

Agentura na podporu průmyslové tvorby (APCI) byla založena už v roce 1982 na popud tehdejších ministrů průmyslu a kultury. V roce 1993 se agentura osamostatnila a dodnes funguje jako nezávislá odborná organizace. Každoročně pořádá odbornou konferenci o vztahu mezi designem a inovacemi, vydává odborné publikace, prezentuje francouzský design v zahraničí a vede vlastní výzkumné projekty. Stejně jako my, CZECHDESIGN, motivuje firmy k investicím do designu za účelem zvýšení konkurenceshopnosti.

Jedním z největších projektů, který agentura supervizovala, bylo rozšíření a optimalizace veřejné dopravy v Paříži a jeho přilehlých předměstích. V 90. letech ho realizovala společnost RATP, která zaměstnává skoro 45 000 lidí, kteří nyní obsluhují stovky dopravních linek pro 12 milionů lidí. 

Jenom na chodu této organizace se podílí 37 odborníků z řad universitních profesorů, kurátorů, konzultantů a galeristů, včetně celé řady značek a firem. Vzniká tak intenzivně propojená síť, která si sdílí know-how přes 30 let.

  • Projekt sdružující patrony kvalitního designu, kteří hrdě prezentují jeho užitnou hodnotu a snaží se pro něj nadchnout spousty dalších.

Nový návrh pařížského metra od společnosti Alstom, zdroj: mag-adagio.comNový návrh pařížského metra od společnosti Alstom, zdroj: mag-adagio.com

Maison & Objet

1995 • veletrh • web • Facebook

v ČR podobné • Designblok

Největší francouzský veletrh designu se v evropském kontextu dostává na druhou příčku a to hned za italský Salone del Mobile Milano. Organizuje ho SAFI, dceřinná společnost Ateliers d'Art de France a Reed Expositions France. Na pětidenním veletrhu se pravidelně objevují osobnosti jako je Rossana Orlandi, Simone Micheli, Nina Yashar a další. Můžeme zde nalézt i české zástupce jako je BOMMA, Brokis nebo například Sans souci.

Každoročně uděluje cenu designér roku a propojuje veletrh s konferencí o designu. Maison & Objet se zaměřuje především na profesionály a říká o sobě, že je přehlídkou životního stylu. Široká veřejnost si ale cestu porovnat současné trendy také vždy najde. Vloni se pyšnil veletrh návštěvností 240 000 lidí. 

Vzhledem k ohromnému počtu vystavovatelů i návštěvníků je součástí veletrhu speciální online platforma Maison & Objet and More, ve které si po přihlášení můžete procházet vystavené značky i konkrétní produkty. Pokud si náhodou nestihnete prohlédnout všechno, co jste chtěli, můžete to dohnat online. V platformě si lze objednat katalogy, nechat si zaslat novou kolekci emailem nebo si zde můžete domluvit schůzku. 

Maison & Objet, který se odehrává pravidelně v lednu má svou podzimní obdobu doprovázenou akcí Paris Design Week, která vystupuje jako vlastní značka a představuje design široké veřejnosti.

  • Progresivní veletrh, na kterém narazíte na vše zásadní, co vás v nadcházejícím roce ve světě designu čeká.

Maison & Objet, zdroj: archiproducts.comMaison & Objet, zdroj: archiproducts.com

Konference Maison & Objet 2017, zdroj: vimeo.com/album/4369619Konference Maison & Objet 2017, zdroj: vimeo.com/album/4369619

Design En Recherche

2013 • výzkumná platfroma • web • Facebook

v ČR podobné • ???

Sdružení badatelů v oblasti designu reaguje na rostoucí potřebu propojovat různé metody pro multidisciplinární designérský výzkum. Projekt tvoří 40 odborníků z různých oblastí a měst, kteří vzájemně hledají nové cesty a přístupy k výzkumu designu v širokém smyslu slova.

Platforma usiluje o vytvoření efektivních empirických a metodologických srovnání, na základě kterých by mohly být vytvořeny teoretické rámce a předpoklady. To má pomoci při výzkumech aplikací, ekologických řešení, robotů a chytrých domácností.

Pod hlavičkou tohoto projektu se jednou měsíčně v některém z francouzských měst schází skupina doktorantů s přizvanými odborníky.

  • Mladá komunitu odborníků, pro které je design vědecká disciplína a rádi se o tom s vámi rozpovídají.

Design En Recherche, zdroj: .facebook.com/designrechercheDesign En Recherche, zdroj: .facebook.com/designrecherche

Související

V Praze vyrostlo moderní centrum architektury. Adam Gebrian představuje CAMP
Interiér a architektura

V Praze vyrostlo moderní centrum architektury. Adam Gebrian představuje CAMP

Barbora Langmajerová - 5. 12. 2017

MAISON&OBJET PARIS ocenilo lokální značky pro řemeslnou výrobu, recyklaci a tradici
Móda a šperk

MAISON&OBJET PARIS ocenilo lokální značky pro řemeslnou výrobu, recyklaci a tradici

Daniela Binarová - 2. 2. 2016

Maison et Objet
 

Maison et Objet

Lucie Marková - 10. 11. 2006

SHOP Snoubení
kruh 2024
zuz banner
ujep 2024