Všichni vystavovatelé bojují během Designbloku o srdce a přízeň návštěvníků. Zároveň ale jistě chtějí oslovit i šéfredaktory a zahraniční novináře, kteří rozhodují o udělení cen v celkem 11 kategoriích. Před nedělním slavnostním vyhlášením přináší Czechdesign ochutnávku nominovaných.
V kategorii Nejlepší nový nábytek se v pomyslném souboji střetnou skládací kolíbka, „intimní“ lavička a přírodní stůl. Studio Vrtiška • Žák bylo nominováno za návrh kolíbky Tutu. Skládá se z pouhých 5 dílů, které byly vytvořeny technologií CNC. Montáž probíhá pouhým složením za pomoci zámků a drážek, není třeba nic šroubovat, utahovat... Zvládne to jeden člověk a jednoduše ji pak transportuje v plochém balení. Proč vznikla? Designéru Romanu Vrtiškovi se narodila dcera Gréta! Dvojice Eduard Herrmann a Matěj Coufal představila interiérové osvětelní GONG. Světlo dominuje nad materiálem! Studio VJEMY představilo rostlinný, ale zároveň silně živočišný stůl a křehký, ale geometricky působivý porcelán.
VJEMY, Designblok 2016, foto: Jan Hromádko
Nejlepší bytové doplňky reprezentuje velmi rozličná trojice. Studio Qubus bylo nominováno za tři objekty s popisným, ale mírně kontroverzním názvem: Hände Hoch! talíř, Hände Hoch! zrcadlo a Hände Hoch! svícen. Llev na Designbloku představuje kolekci The New Black. Svícen NOCC tvoří dva kubizované jehlany, naopak svítidlo TENNIS kombinuje sklo a nerez do jemných tvarů inspirovaných tenisovou raketou. Roman Šedina prezentuje ve Veletržním paláci nejen své vázy, ale i „sebe“. Přímo na místě je zde vyrábí a nechává tak nahlédnout „pod pokličku“ své práce.
#backhand #forehand #fair_play #design #sklo #kov #umění #sport #kalokagathia #přijďte
pozvánka studia LLEV
Roman Šedina, Designblok 2016, foto: Jan Hromádko
Společnost Bomma je na cenu za Nejlepší kolekci svítidel nominována po loňském úspěchu znovu. Spoluprací s předními designéry, Dechem Studio, Wielgus & Plecháč, Ota Svoboda, Kateřina Handlová, Eduard Herrmann a Olgoj Chorchoj, vznikla série produktů z ručně foukaného křišťálu. Expozice výrobce Brokis ukazuje dvě produktové řady. KNOT podle návrhu studia Chiaramonte Marin kombinuje čistotu sférických foukaných stínidel a zemitost režného lana. Naopak PURO z pera Lucie Koldové je přísně minimalistickou sérií čestně reprezentující svůj název. „Puro“ je španělský výraz pro doutník. Světová stálice Lasvit a Maxim Velčovský společně provokují lustrem Memento Mori. Spojení skleněných kostí a lebky vzdává hold kostnici v Kutné Hoře. Představena je i nová kolekce výrobce.
Nominace na ocenění za Nejlepší kolekci šperků se nese ve znamení „souboje“ elegantní jednoduchosti MOOYYY, divokým západem inspirované Kristýny Malované a excentrického pokladu studia ZORYA.
„Můj šperk, moje vášeň... Na začátku byla inspirace jógou, drahými kameny a přírodními materiály.“
MOOYYY
Mooyyy, Designblok 2016, foto: Jan Hromádko
Kategorie s názvem Nejlepší nový výrobek je už dle názvu jednou z obsahově nejotevřenějších. Odpovídá tomu i výběr šéfredaktorů. Vybrali pera společnosti Kayu, již jednou nominovaný Llev a Tadeáše Podrackého. Vítězem bude psací potřeba, světlo a nebo dekonstruktivismus připomínající křeslo. Jeho design efektně vyznívá díky umístění v Lapidáriu národního muzea...
Získat ocenění, respektive i jen být nominován, v kategorii Nejlepší prototyp designéra znamená, že „máte velmi dobře nakročeno“. Karel Matějka nechal ožít materiál. Jeho Němý sluha se postará o vaše oblečení a přitom se vám elegantně ukloní! KUSY, konceptuální i skulpturální zároveň, „definuje limity vnímání designu“. Osobitý pelmel Michala Stracha v návštěvnících jistě probudí množství otázek a neznámých pocitů.
„Lupus in fabula představuje pomyslné výřezy z kompozice mé diplomové práce Vnitřní prostor. Zaměřuje pozornost hlouběji do jeho dění, dokresluje bezprostřední okolí jednotlivých objektů a nově definuje jejich funkční složku. Dekoruje estetický i technologický kontext jejich vzniku.“
Michal Strach
Karel Matějka, Designblok 2016, foto: Jan Hromádko
Jestliže kategorie jednotlivých produktů zasahuje do různých měřítek, cena za Nejlepší instalaci výrobce vždy oslovuje „ve velkém“, i když... Prezentace svítidel Bomma dokáže zkombinovat množství svítidel na jednom místě, dosáhnout působivého efektu a přitom nechat vyniknout každý kus zvlášť. Vitra oslovuje návštěvníka jednoduchou sestavou bílých a černých ikonických židlí Panton. Do podoby klaviatury nejsou umístěny náhodu, naopak. Každá je jednotlivou klávesou a v kombinaci rozeznívají hluk přírody. Prodejce kvalitní kávy, firma Nespresso, vybudovala v Superstudiu čistě bílý prostor, do kterého navršila kopec kávy. Na jeho vrcholu je pouhopouhá jedna kapsle ve formě artefaktu. Za návrhem stojí dvojice Jan Plecháč a Henry Wielgus.
Fakt, že kvalitní a působivá prezentace a promyšlené prostředí jsou možné/důležité v případě jakéhokoliv návrhu, prokazují nominovaná studia/designéři na ocenění za Nejlepší instalaci designéra a designérského studia: šperkaři Beldafactory a ZORYA a oděvní návrhářka Daria Makeeva.
Zorya, Designblok 2016, foto: Jan Hromádko
Designblok samozřejmě nedává prostor jen zavedeným firmám a studiím, ale rovněž talentovaným mladým tvůrcům. Důkazem toho je nejen soutěž Designblok Diploma Selection, ale i prezentace uměleckých vysokých škol. Na cenu za ni jsou nominovány Fakulta architektury ČVUT, UMPRUM a Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara.
Samostatná cena bude patřit Nejlepší vystavené módní kolekci. „Pohodlnou, originální a nadčasovou módu“ představuje značka ONEDAY. Studio Boa navrhlo pro výrobce sportovního oblečení kolekci Poutník. Daria Makeeva je pak nominována nejen za způsob prezentace, ale i za samotné návrhy!
„Celý koncept je postaven na kombinaci minimalistického designu s výjimečnými vlastnostmi nejkvalitnějších materiálů a technologií, které vyžadují bezchybné zpracování. Preciznost, kvalita a promyšlený design zaručují maximální uživatelský komfort. Celá kolekce vzniká od návrhu až po realizaci v České republice.“
Boadesign
Boa for Poutník, Designblok 2016, foto: Jan Hromádko
Speciální cena za mimořádný počin mimo kategorie je pak prostorem pro ocenění nezařaditelných. Může si jej odnést Maxim Velčovský za projekt Slunečnice. V Designériu, tedy hlavním prostoru Designbloku, zavěsil sestavy plastových kýblů a doplnil je světelnými zdroji. Výsledný efekt opravdu věrně připomíná květ. Především prostor odpočinkové zóny tak získal mnohem intimnější charakter, než by návštěvník od střední haly Veletržního Paláce čekal. V ní najdeme i objekt Šiška od ateliéru SAD. Venkovní třída/altán/úkryt vznikl pro zahradu základní školy z inciativy Anny Kozové. Diametrálně odlišné měřítko pak má práce posledního nominovaného, designérky a pedagožky Evy Eisler. Její instalace objektů, které vznikly kombinovanou technikou, nese název „Venuše“.
„Rád vycházím z českých tradic a jedním ze zásadních inspiračních zdrojů je pro mne kutilství. Pro hlavní halu Průmyslového paláce jsem na Designblok navrhl Slunečnice, které zavěšuji v tomto kolosálním prostoru jako parafrázi na lustry. Jako základní formu jsem zvolil existující kýble na vodu. Po vzoru Buckminstera Fullera nebo Přemysla Podlahy vytvářím pomocí vzájemného propojování tyto monumentální objekty, které budou levitovat nad hlavami diváků vyčerpaných designem.“
Maxim Velčovský
SAD, Šiška, Designblok 2016, foto: Jan Hromádko
„Porota zasedá již první den přehlídky Designbloku, a tak jsem si hned ráno poctivě prošla výstaviště a snažila se vybrat ty nejlepší z rekordního počtu vystavujících. V Openstudiu se letos sešlo velké množství kvalitních kousků i instalací a úroveň byla velice vyrovnaná. Protože je druhé kolo hodnocení anonymní, sama jsem napnutá, jak to celé dopadne. Můj hlas letos získala šperkařka Kristýna Malovaná, studio LLEV, návrhářka Daria Makaaeva a designér Michal Strach. Držím jim palce!“
Radka Machalická, šefredaktorka CZECHDESIGN
Ať už zvítězí kdokoliv, je jasné, že vznikl reprezentativní výběr, který ukazuje, jak široký Designblok je, pokud jde o obor, zkušenosti a názory autorů, i pokud jde o měřítko, styl a zpracování produktů nebo jejich expozic. Až do neděle si na Výstavišti Praha Holešovice každý najde své!