Výstaviště Praha Holešovice je hlavním centrem letošního ročníku největší přehlídky designu u nás. Výhodou letos také je, že všechny části jsou seskupené na jednom místě. Mladé designéry a školy najdete v Openstudiu ve stanu na místě shořelého levého křídla Průmyslového paláce. Objevíte zde staronová jména. Z českého prostředí jsou to například studio DECHEM, za kterým stojí Grand Designéři 2015 Michaela Tomišková a Jakub Janďourek a kteří dokazují své smyslové vnímání skla, NARKI Furniture, pod kterým jsou podepsaní Roman Kvita a Dominik Běhal nebo nábytek absolventů UMPRUM Romany Vyhnánkové, Ondřeje Červeného, Kristýny Fránkové, tvořících pod názvem MUCK.
NARKI Furniture Romana Kvity a Dominika Běhala, foto: Jan Hromádko
Okouzlení zažijete v magickém stanu šperkařky Janji Prokić, kde najdete její čarodějnickou kolekci šperků. Sotva vlezete do bílého stanu, udeří vás do nosu omamná vůně, na stolku uprostřed je umístěná věštecká koule a kolem ní šperky z nové kolekce Abrakadabra. Podle příležitosti si také můžete zakouzlit, k čemuž je určena řada kouzelnických hůlek.
Janja Prokić a její kolekce šperků Abrakadabra, foto: Jan Hromádko
UMPRUM kam se podíváš
Ostatně UMPRUM zde najdete v mnoha podobách – ať už jde o práce konkrétních designérů a absolventů tvořících pod svým jménem nebo jejich propojení s konkrétní firmou. V rámci Designbloku probíhají také oslavy 130 let založení Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Pro veřejnost se otevřou všechny ateliéry, které si samy připravily svou vlastní prezentaci.
Osvoboďte se!
Na hlavní výstavě Designbloku Svoboda! No Things No Design interpretuje pět designérských studií z pěti zemí téma svobody vlastním pohledem. Návštěvník se může/nemusí nechat s jinými pohledy na svobodu ztotožnit nebo naopak se s nimi naopak konfrontovat. Kurátorsky jsou pod výstavou podepsané Tulga Beyerle a Agnieszka Jacobson. Polská dvojice působící ve Vídni chmara.rosinke zpracovali téma svobody do modulárního bydlení 2,3m2, čeští šperkaři Zorya ztvárnili svobodu do houpačky, kterou nesou aspoň dva tucty balónků s héliem a dávají tak prostor odpoutat se, letět a snít. Rakouseké studio mischer‘traxler přišli s interpretací rovnováhy svobody znázorněnou na lampě-houpačce. Na té znázorňují rovnováhu, kdy jedna svoboda může omezit jinou. Když světla lampy vychýlíte, jedna své světlo zesílí, druhá naopak zeslabí. Němečtí Blond & Bieber vzdávají chválu spánku s projektem Sleep With Us. Pětici doplňuje holandský designér Sander Wassink.
Zablouděte do Lapidária
Odpočinek od designu nabízí Art House umístěný do Lapidária Národního muzea. Mezi barokními sochami, které jsou kontrastem pro současný minimalistický design zdůrazňující jednoduchost a čistotu, najdete umělecké instalace českých a zahraničních tvůrců. Rukopisem designérů Andrea Trimarchi a Simone Farresina, známých pod značkou Formafantasma, je experimentování s netradičními materiály a mistrné prolínání průmyslového designu a řemeslné výroby, inspirované lokální kulturou. Z českých zástupců zde najdete práci uznávané Kateřiny Šedé nebo instalaci Richarda Loskota, který intstalaci pojal jako hru zrcadel a světla.
V Lapidáru je umístěný Art House, foto: Archiv Národního muzea
Je to veletrh
Nabízí se srovnání s loňským rokem. Příjemné je nepochybně sdružení všech částí na jednom místě. Charakter místa jen potvrzuje, že jde o veletrh podobný jiným – stánek vedle stánku a kvalita prezentace produktů také kolísá.
Pohled do Superstudia, foto: Jan Hromádko
Stojí za pozornost
Zastavte se u Free Circle Moniky Drápalové – značka šatů využívajících nové materiály pro vytvoření městské cyklistické módy, u Hany Zárubové a její nové kolekce dětského oblečení TOTOE.
Nová kolekce dětského obleční TOTOE Hany Zárubové, foto: Jan Hromádko
Tradiční česká značka Mikov představuje novou řadu kapesních nožů, na které pracovala se studiem Olgoj Chorchoj a studenti UMPRUM. IKEA využívá Designblok k tomu, aby české zákazníky seznámila s novou kolekcí LATTJO, v níž vyzývá malé i velké ke společnému hraní. Na to vlastně navazuje i TON, který chce návštěvníky zapojit „do hry“. K dispozici jsou štětce, barvy a bílé židle Split od Arika Levyho. Jakou dostanou tvář, je na návštěvníkovi, který si ji může vybarvit podle vlastních představ.
Kolekce LATTJO od IKEA, foto: Jan Hromádko
Buďte kreativní, buďte svobodní. Expozice firmy TON zapojuje návštěvníky do hry. Foto: Iri Novak
Vitra Hub představuje možnosti pojetí kanceláří a open spaců a představuje zde nastavitelný stůl Hack a židle Allstar od německého designéra Konstantina Grcice. V expozici Křehký nepřehlédněte vázy z nové kolekce Naše květena. Malované vázy jsou výsledkem spolupráce ilustrátora Michala Bačáka a designérky Kláry Šumové.
Malované vázy Naše květěna Michala Bačáka a Kláry Šmové pro Křehký, foto: Iri Novak
Nevynechejte také výstavu polského designu v Open Studiu nazvanou Polish Up. Diploma Selection představuje výběr diplomek evropských studentů a jde o velmi inspirativní nápady, které si zaslouží vaši pozornost. Mezi Čechy najdete například v zahraničí známého Jakuba Pollága a jeho DIY tattoo machine a Elišku Kuchtovou s botami vyrobené z ekologických materiálů.
Řada dalších výstav a expozic je přidružených ve městě. Obří krmelec na Václavském náměstí se svítidly Lasvit snad neunikl nikomu. Celý týden tedy můžete objevovat český design. A my vás samozřejmě zveme do naší galerie na výstavu Digitální design: Pohled za pixely, kde bude speciálně otevřeno i tento víkend.
Sledujte naše reportáže a přihlaste se do newsletteru, který bude věnován právě novinkám Designbloku.