Rozvířila českou módu
1 / Linda Zabilková a její boty pro Baťu
Linda Zabilková vyhrála na jaře soutěž v rámci 1. ročníku Baťa Design Week s názvem Young Designer Contest. V září prezentovala vysoko hodnocené kolekce v rámci MBPFW a také studentské platformy WRN. Letos bude promovat na UMPRUM a v hlavě má spoustu nápadů. Sice se prý nezastaví, ale svou práci miluje. My se tak můžeme těšit na další zajímavé kolekce, které rozvíří české módní vody.
Přečtěte si celý rozhovor s Lindou Zabilkovou.
Vítězný návrh, foto: archiv návrhářky
První Grand Ilustrátor roku
2 / Michal Bačák a jeho skromnost v duši a bohatství v tvorbě
Michal Bačák získal ocenění Czech Grand Design za rok 2016 a stal se tak prvním držitelem titulu Ilustrátor roku. S lehkostí mísí folklórní, přírodní i vědecko-fantastické motivy, které u nepozorného diváka snadno vyvolají dojem, že se jedná o realistické kresby. S Michalem Bačákem a jeho spolupracovnicí Jankou Novou se sešla naše redaktorka Barbora Langmajerová v Café Jedna a u horké kávy si povídali o ilustraci, ovocných sadech, včelách a hudbě.
Přečtěte si celý rozhovor s Michalem Bačákem.
Michal Bačák, Zdroj: Facebook Michala Bačáka
První Češka v týmu IDEO
3 / Charlota Blunárová a její cesta do Bostonu
Seznamte se Charlotou Blunárovou. Mladá designérka původem z Brna má za sebou stáže v mezinárodní designérské konzultanské firmě IDEO v Bostonu, v londýnském studiu Pearlfisher nebo českém designérském startupu Q Designers. Nyní žije v Mnichově a pracuje v mezinárodním týmu designérů v IDEO. Bavili jsme se o jejím designérském vývoji, o tom, jak se na stáže připravit a proč mají smysl, jak důležitý je mentoring zkušenějších designérů, jak ne/funguje české vzdělávání designérů i o tom, jak to v IDEO vlastně funguje.
Přečtěte si celý rozhovor s Charlotou Blunárovou.
Charlota Blunárová, zdroj: osobní archiv
Na fashion week už v osmnácti
4 / Adam Kost. Skromný na pohled, vášnivý designér v nitru
Přestože stále studuje, má za sebou již několik účastí na Prague Fashion Weeku nebo spolupráci s firmou Baťa. I díky tomu je možné si boty, které navrhnul, koupit ve vlajkových obchodech této společnosti po celém světě. Adam Kost se na letošním Designbloku představil v rámci Erste Talent Display. Ve chvíli, kdy začal mluvit o své práci, návrzích i zkušenostech, ve skromném designérovi propukl zápal, který přebil veškerý předchozí dojem. Je nepochybné, že se stejnou energií, se kterou přistoupil k rozhovoru, přistupuje i k tvorbě samotné.
Přečtěte si celý rozhovor s Adamem Kostou.
Adam Kost, foto: LUCY CREATIVE Agency
Design pro všechny
5 / Věra Kunhartová a design pro tělesně postižené
Věra Kunhartová je mladá designérka s otevřenou myslí, která se designem vozíčků a pomůcek pro tělesně postižené zabývá již od studia na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Díky jejímu smyslu pro lidské potřeby a inovativnímu přístupu k designu, jsou každodenní zkušenosti přívětivější a jednodušší. Její nejnovější design - Zádová opěrka - jsme mohli poprvé naživo spatřit na letošním Designbloku.
Přečtěte si celý rozhovor s Věrou Kunhartovou.
Zádová opěrka Rendery, zdroj: zdravydesign.com
Posouvá hranice šperku
6 / Markéta Kratochvílová a její odvážné šperky
Markéta Kratochvílová je nadějná česká šperkařka, absolventka UMPRUM v ateliéru K.O.V. Evy Eisler a vítězka v kategorii šperk ceny Czech Grand Design za rok 2016. V inspirativním rozhovoru nám nastiňuje další směřování svojí inovativní tvorby i mezníky tvorby minulé. Mimo jiné nám Markéta také přiblížila svoji spolupráci s organizací Loono a prozradila svoje plány na vlastní studio a showroom.
Přečtěte si celý rozhovor s Markétou Kratochvílovou.
Markéta Kratochvílová, kolekce Dragon Spirit, foto: Karin Zadrick
Navrhl trička pro české vojáky. Nyní vede U+Design
7 / Tomáš Nečas a jeho hledání rovnováhy mezi uměním, komercí a kilenty
Vystudoval UMPRUM, proslavila ho trička pro české vojáky, teď pracuje na prestižních digitálních projektech ve startupovém studiu U+. Probojoval se také do finále designérské soutěže na nový vizuální styl Galerie hlavního města Prahy. Jak se absolvent umělecké školy srovnal s komercí a kde jsou hranice ega při tvorbě pro velké klienty? Tomáš Nečas alias Tom Garcy, CEO divize U+Design má jasno.
Přečtěte si celý rozhovor s Tomášem Nečasem.
Tom Garcy, zdroj: osobní archiv
S obalem na štětku porazila designéry z 57 zemí
8 / Kateřina Puncmannová a její jednoduchý obal, který nikdy neskončí v koši
Rodačka z Kolína, Kateřina Puncmannová, vyhrála mezinárodní soutěž obalového designu Young Package, kterou od roku 1996 vyhlašuje společnost Model Obaly a. s. a od roku 2009 ji organizuje CZECHDESIGN. Porotu zaujala hravým víceúčelovým obalem na malířskou štětku a štětce, který se dá snadno složit na malířskou čepici. Absolventka Střední průmyslové školy grafické Hellichova v Praze vystihla zadání soutěže Open & Play a získala 30 000 Kč.
Přečtěte si celý rozhovor s Kateřinou Puncmannovou.
Kateřina Puncmannová na slavnostním předávání Young Package 2017, foto: Jan Hromádko
Svými ilustracemi oživuje každodenní předměty
9 / Kateřina Kynclová a její osobité ilustrace
Kateřina Kynclová se narodila v Jihlavě, kde vystudovala Střední uměleckou školu grafickou. Poté studovala Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, obor Ilustrace a knižní grafika, na což navázala studiem Ilustrace a grafiky na UMPRUM v Praze. Každodenní objekty zachycuje pomocí barevných fixů. Typické pro její tvorbu jsou také portréty s červenými nosy a ušima. V roce 2017 vyhrála designérskou soutěž na obal limitované edice čokoládové tyčinky Kofila, kde navázala a odkaz Zdenka Rykra.
Prozkoumejte tvorbu Kateřiny Kynclové.
Kateřina Kynclová, zdroj: Nestlé
Obdiv k písmu prodchl jeho tvorbu
10 / Vojta Říha a jeho svět typografie
Vojta Říha miluje písmo. A ačkoli jeho tvůrčí záběr přesahuje hranice čisté typografie, stejně všechny jeho cesty většinou začínají či končí písmem. Na loňském Designbloku spolu s Matějem Poláchem poprvé prezentoval kolekci porcelánových objektů Superior Objects, za které byli nominováni na Czech Grand Design v kategorii „Objev roku“. Ve spolupráci s Filipem Dědicem a Matyášem Machatem stojí za písmolijnou Superior Type a pod hlavičkou Davis & Miller se spolu s Janem Buchtelou věnuje grafickému designu. Co obnáší život typografa a má vůbec čas chodit ven?
Přečtěte si celý rozhovor s Vojtou Říhou.
Vojtěch Říha, Zdroj: Archiv autora
Objev roku
11 & 12 / Eduard Herrmann a Matěj Coufal
Příjemná, energická a talentovaná dvojice mladých designérů. To jsou spolužáci a kamrádi Eduard Herrmann a Matěj Coufal, kteří ještě během studia získali nominaci na cenu Czech Grand Design. Jsou nositeli několika ocenění a mají za sebou spolupráci s několika českými firmami. Sami také uspěli v mezinárodní obalové soutěži Young Package, pro kterou letos navrhli hravou výstavu a symbolické trofeje. Designérská dvojice kolaborovala s firmami jako je Bomma, Ton nebo MMcité. Společně také uspěli v Young Package v roce 2015 s obalem na svíčky na téma Happy Birthday.
Přečtěte si celý rozhovor s designérskou dvojicí Hermann & Coufal.