11 tipů z festivalu "mini"

Festival Mini, zdroj: Festival Festival Mini, zdroj: Festival

Myslíte si, že designové kousky nepatří do rukou dětem? Naopak! Festival „mini“ v pražské Ville Pellé vám dokáže, že sortiment krásných a kvalitních hraček, dětského oblečení i nábytku je možná pestřejší, než byste čekali. Z řady úspěšných designérů se stali rodiče, což se projevilo i v jejich tvorbě. Pojďte si prohlédnout několik tipů, co na festivalu uvidíte. Z některých úlovků budete mít možná větší radost vy než vaši potomci.

Lucie Koldová: Dětská kolébka a hrací podložky

Mezinárodně úspěšná designérka, spoluautorka ikonických svítidel Muffins, nositelka titulu Czech Grand Designér za rok 2012 a od loňska též matka představí v premiéře koncept dětské postýlky a hrací textilní podložky.

Lucie Koldová: Dětská kolébka a hrací podložky, zdroj: festival miniLucie Koldová: Dětská kolébka a hrací podložky, zdroj: festival mini

Moles in Holes: Rybářská sada

Moles in Holes je společný česko-japonský projekt dvou ilustrátorek Terezy Šedivé a Momoko Kudo, které se potkaly při studiích na londýnské University of the Arts. Ke své rybářské sadě říkají:

„Rybaření – to je ten typ časem prověřené hry, která se v různých obdobách vrací do dětských pokojíčků už po mnoho generací. Chtěly jsme vytvořit alternativu z převážně přírodních materiálů (dřevo, bio bavlna, tkaniny s vysokým podílem vlny), která bude příjemná na dotek a dětský pokojíček bude - narozdíl od plastové varianty - zútulňovat. Ryby a vzorované medúzy totiž skvěle poslouží též jako dekorace na zeď nebo do postýlky.“

Moles in Holes: Rybářská sada, zdroj: festival miniMoles in Holes: Rybářská sada, zdroj: festival mini

Anna & Jerry Kozovi: Torpédo (prodává Praguekabinet)

Zrealizovaná myšlenka, která připomíná něco mezi klasickou motorkou pro menší a skateboardem pro ty větší. Svým vzhledem a tvarem vybízí k závodu. Nápad původně vznikl pro radost potomka, a nakonec se promítl do výroby celé série odrážedel. Tato aerodynamicky tvarovaná vozidla, poháněná dětskou silou, se liší v dekoru. Každý ze sedmi kusů série, byl inspirován příběhy, které se odehrály v automobilovém či motocyklistickém světě. (zdroj: snop.biz)

Anna & Jerry Kozovi: Torpédo, zdroj: festival miniAnna & Jerry Kozovi: Torpédo, zdroj: festival mini

Zuzana Lednická pro f. Fatra: Nafukovací míče Black & White

V katalogu firmy Fatra jsou jak legendární nafukovací hračky od Libuše Niklové, tak od roku 2013 nové hračky od designérů Jerryho a Anny Kozových, Jana Čapka a Zuzany Lednické. Zuzana Lednická (mj. umělecká ředitelka festivalu „mini“) původně vystudovala navrhování a technologii výroby hraček. Její grafické řešení nafukovacích míčů navazuje na jednoduchý design Libuše Niklové, která si často kromě návrhů hraček samotných připravovala také jejich potisky.

Zuzana Lednická pro Fatra: Nafukovací míče Black & White, zdroj: fatra.czZuzana Lednická pro Fatra: Nafukovací míče Black & White, zdroj: fatra.cz

Lumpka (Zuzana Havlíčková): Dětský kufřík

Pod značkou Lumpka najdete indiánské čelenky, korunky, kabelky a kufříky pro holky i kluky. S tímto kufříkem se už nebudete rozčilovat, že si vaše děti berou pokaždé ven spoustu „důležitých“ věcí, které jim pak padají z ruky. K dostání jsou kufříky různých velikostí, vzorů i svačinové kufříky z omyvatelného materiálu. „Dá se říci, že každý výrobek vzniká na základě přání mých dětí. I jméno značky vymyslela moje dcera, která měla potřebu ke každému mužskému rodu hledat ženský protějšek.“ Tento kufřík je ušitý ze 100% bavlny a vyztužený pevným materiálem aby krásně držel tvar.

Lumpka: Dětský kufřík, zdroj: LumpkaLumpka: Dětský kufřík, zdroj: Lumpka

Ateliér SAD: Venkovní altán

Zavedené architektonické a designérské studio s rozšiřujícím se portfoliem realizací pro děti navrhne speciálně pro tuto příležitost svůj první prototyp skladebného venkovního altánu na zahradu vily. Může krýt pískoviště, ohniště, nebo být malou venkovní třídou. Najde využití na zahradách, hřištích škol a školek, ale i u rodinných domů. Průměr základny je 4 m, výška 3,2 m.

Ateliér SAD: Venkovní altán, zdroj: festival miniAteliér SAD: Venkovní altán, zdroj: festival mini

MimiConcept: Hnízdo pro miminka

Zmenšený prostor hnízdečka, které je ručně šité z hebkého zdravotně nezávadného materiálu, připomíná miminkům prenatální stav. Hnízdo lze umístit k dospělým do postele (není třeba se bát, že dítě omylem zalehnete), na pohovku, do kočárku či třeba do kolébky. Každé hnízdečko je ušité v české rodinné dílně z přísně certifikovaných materiálů. K dostání v různých barvách a vzorech.

MimiConcept: Hnízdo pro miminka, zdroj: festival miniMimiConcept: Hnízdo pro miminka, zdroj: festival mini

Gabriela Hrdina: Houpací prkno

„Pro své děti jsem si přála houpačku. Dřevěnou, bez nějakých dalších vychytávek. Žádného kohouta. A ani plast. Na českém trhu jsem nenašla nic, co by bylo ladné, dokázalo by mým dvěma dětem přinést nezkreslený pohled na svět a bylo by z přírodních materiálů, “ popisuje autorka. Prkno neslouží jen k houpání, balancování, posilování tělíček. Je to skluzavka, tunel, židlička, most pro lidi, domácí zvířata, autíčka i plyšáky. Je to bunkr, čítárna i domácí divadlo. Houpací prkno je vyrobené v ČR z vrstveného bukového dřeva.

Gabriela Hrdina: Houpací prkno, zdroj: festival miniGabriela Hrdina: Houpací prkno, zdroj: festival mini

Toto e (Hana Zárubová, Martina Černá): Dívčí kimono

TOTO E je střihově i graficky osobitá dětská řada oblečení od návrhářky Hany Zárubové a grafické designérky Martiny Černé. Název značky vychází z oblíbené dětské otázky s nedokonalou výslovností „Co to je?“ Hana Zárubová není zastánkyní výrazně barevného oblečení pro děti, kterým je trh přesycen. Proto si při navrhování dětské kolekce užila posun k dospělé linii. Na „mini“ představí mj. i vzorky jarní kolekce.

Toto e: Dívčí kimono, zdroj: festival miniToto e: Dívčí kimono, zdroj: festival mini

Kutulu: Koník Noxus

Kutulu je tým designérů a přátel, kteří se společně snaží o oživení české tradiční hračky výtvarné a řemeslné kvality. Pro jejich hračky jsou typické geometrické tvary a bukové dřevo. Vznešený černý koník Noxus ze série HIPO má přírodní kolečka, jezdí jako drak a díky pevné konstrukci vydrží ledacos. Na svém podvozku může převážet různé náklady nebo kamarády ptáčky.

Kutulu: Koník Noxus, zdroj: festival miniKutulu: Koník Noxus, zdroj: festival mini

ICE ICE BABY: MIKINA GIRL PRINCESS

Ice Ice Baby (Andrea Beranová, Mária Čulenková) šije hravé, zábavné a přesto praktické oblečení a doplňky z kvalitní bavlny pro děti od narození do 10 let. Koncept značky vychází z co největší kombinovatelnosti jednotlivých kousků. Tvary a střihy jsou jednoduché, barvy střídmé, ale každý kousek je oživený vtipným detailem. 

Ice Ice Baby : Mikina Girl Princess, zdroj: festival miniIce Ice Baby : Mikina Girl Princess, zdroj: festival mini

Související

Raketa: časopis, na který jste dlouho čekali
Grafický design

Raketa: časopis, na který jste dlouho čekali

Tereza Škoulová - 9. 12. 2015 - 3 min.

designSUPERMARKET15: produkty pro děti představí například studio Nuxo či projekt Bylynebyly
Produktový design

designSUPERMARKET15: produkty pro děti představí například studio Nuxo či projekt Bylynebyly

Šárka Bláhová - 8. 12. 2015 - 2 min.

Designové ikony pro děti. Vyplatí se do nich investovat?
Produktový design

Designové ikony pro děti. Vyplatí se do nich investovat?

Iri Novak - 18. 8. 2015 - 6 min.

jelínek
MYP 2024