Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Liščí odznáček od značky Send with Fox, foto: Creastudio.cz Liščí odznáček od značky Send with Fox, foto: Creastudio.cz

10 tipů na dárky z Lemarketu. Trh s designem představí lokální tvorbu

Každý z nás přistupuje k nákupu vánočních dárků trochu jinak – někdo nakupuje online, aby nemusel v prosincovém shonu vkročit do jediného obchodu, jiný si chce dárky nejdřív osahat a koupit vše naráz a na jednom místě. Pokud volíte spíše druhou strategii, nejspíš už se nemůžete dočkat vánočního tržiště Lemarket. O druhém prosincovém víkendu se v galerii Mánes sejdou desítky prodejců, kteří se budou přetahovat o vaše srdce a peněženky. Kdo si získal nás?

Něco blýskavého

Eliška Lhotská

Šperky Elišky Lhotské nejsou žádné třpytivé tretky, kterých se přejíte dřív než vánočního cukroví. Eliščina práce odkazuje k hodnotám, které by měly být nadčasové stejně jako její šperky, ač zdánlivě křehké a zasněné. Její starší kolekce „New Archeology“ tak vycházela z odlitků chleba jako symbolu domova, ale také konzumu. Aktuálně se Eliška věnuje kontrastu skutečných prožitků a života protkaného sociálními sítěmi a virtuální komunikací. Zní vám to povědomě? Možná jste už na Eliščiny šperky klikali na našem eshopu.

Eliška Lhotská: New Archeology. Zdroj: CZECHDESIGN SHOP.Eliška Lhotská: New Archeology. Zdroj: CZECHDESIGN SHOP.

Hana Polívková

Příběh Hany Polívkové je poněkud zamotaný. Svůj styl postavila na zašmodrchaných a zauzlovaných špercích, které v sobě přes neučesaný vzhled nikdy nezapřely svůj něžný půvab. Věřte, že si omotají kolem prstu každou obdarovanou, ať už je jí lesní víla nebo drsná amazonka. Milovníky tradičnějších šperků zas možná oslní východní paprsky v nejnovější kolekci, která svou inspiraci nalezla v arabském ornamentu. Hančiny šperky najdete také v našem eshopu.

Hana Polívková: Arabis. Zdroj: Hana Polívková Jewellery.Hana Polívková: Arabis. Zdroj: Hana Polívková Jewellery.

Nastassia Aleinikava

Třetí dámou v našem výběru je Nastassia Aleinikava, s níž můžete podlehnout touze po nedotčené přírodě a jejích šťavnatých plodech. Může se jednat o kolekci ze severského lesa, kde bychom si všichni přáli najít Nastassiiny borůvky, maliny a lesní jahody, dozrálé do nejrůznějších barev a kombinací. Elegantní tvary, které zcela přirozeně vytváří sama příroda, ovšem využívá i její nejnovější rostlinná kolekce, která vznikla ve spolupráci s ukrajinským Lake Studio. A pokud na šperky přeci jen moc nejste, mrkněte na brýle, které nelze přehlédnout, ať už máte jakkoli vysoké dioptrie. Nastiny šperky najdete také v našem eshopu.

Nastassia Aleinikava: náhrdelník z kolekce Scandinavian Forest. Zdroj:  CZECHDESIGN SHOP.Nastassia Aleinikava: náhrdelník z kolekce Scandinavian Forest. Zdroj: CZECHDESIGN SHOP.

Něco klasického

Astute Prague

Muž s koženou brašnou nesmí projít bez povšimnutí. A tašky od Astute Prague určitě padnou do oka každému, pro koho je důležitý nadčasový minimalistický design, kvalitní zpracování a udržitelná výroba v české brašnářské dílně. Při barvení kůže nejsou používána žádná chemická barviva, tašky se tedy prodávají v tlumených, přírodních barvách, které v průběhu let získávají jemnou patinu. Pokud máte po svém boku elegantního muže, je tohle láska na celý život i na celý týden: v pátek může vyměnit pracovní aktovku za víkendovou tašku a vyrazit za dobrodružstvím. Nic pro baťůžkáře.

Víkendová taška. Zdroj: Astute Prague.Víkendová taška. Zdroj: Astute Prague.

Soolista

Soolista šije košile. Jejich střihy jsou ale trochu neobvyklé, protože je nenavrhuje švadlena, ale vystudovaná architektka. A tak občas vypadají jako šaty nebo jako overal, ale základ je jen jeden – jednoduchý košilový střih klasických barev, které máme rádi, a nebolí z nich oči (narušují ovšem stereotypní představy, že architekti chodí výhradně v černé). Pokud považujete košili za nedílnou součást šatníku, zkuste se nechat překvapit její proměnlivostí. Materiál je kombinací bavlny s hedvábím, možná se vám tedy stane, že si košili po příchodu z kanceláře ani nebudete chtít převléct.

Aktuální kolekce Soolista. Zdroj: Soolista.Aktuální kolekce Soolista. Zdroj: Soolista.

Košilela

Nad Košilelou zajásá nejen fanoušek kapely Priessnitz, ale každý, komu není kabát bližší než košilela. Tu svou si pravděpodobně vyberete, ať už tíhnete k představě vesnického rozmarného léta nebo severského minimalismu. Všechny použité materiály jsou vyrobené v Česku a naučí vás skládat látky, o kterých by vám možná nejvíc řekla vaše babička: batist, popelín, krajka.

Košile, které nestárnou. Zdroj: Košilela.Košile, které nestárnou. Zdroj: Košilela.

Něco papírového

Send With Fox

Lišky jsou fantastické. Vědí to čtenáři Roalda Dahla, diváci filmů Wese Andersona i obdivovatelé ilustrovaných pohledů a přání. Pokud se ve vás v předvánočním čase hromadí frustrace z všudypřítomného nevkusu a kýče, nechte se liščí vílou zavést do lesa, kde se hledají ztracení milenci a prostírá sváteční tabule. A pokud máte přeci jen rádi trochu toho třpytu, nepřehlédněte zlaté liščí pohledy od ilustrátorky Marie Makeevy nebo zimní motivy od Yvety Kroupové. Lišky dávají dobrou noc i v našem eshopu.

Trojice přání se zimními motivy od Send with Fox, zdroj: Send with FoxTrojice přání se zimními motivy od Send with Fox, zdroj: Send with Fox

Take Take Take

Take Take Take je malé nakladatelství a knihkupectví, kde najdete výhradně krásné knihy a plakáty. Za trojnásobným jménem stojí výtvarníci Nikola Klímová a Jindřich Janíček, kteří pečlivě vybírají knihy, jež podle nich stojí za pozornost a v normálním knihkupectví byste je nenašli – ať už proto, že se tam neprodávají, nebo proto, že by mohly zapadnout v záplavě titulů, které si všechny snaží získat své čtenáře. Vaše knihovna se rozzáří bez ohledu na to, kolika krásným knihám nebudete schopni odolat. 

Knihkupectví Take Take Take. Zdroj: Take Take Take.Knihkupectví Take Take Take. Zdroj: Take Take Take.

Voala

Voala je grafické studio a papírnictví, které pracuje s ekologicky šetrnými materiály. Co si budeme povídat, Vánoce jsou ideální příležitostí pro nákup krásných sešitů, skicáků a diářů, u nichž byste si jinak mohli klást otázku, jestli něco takového opravdu potřebujete. Uprostřed zimy ale každý potřebuje trochu hmatatelné krásy, abychom se měli z čeho radovat, než zas vysvitne slunce. A co si v zimě zapíšeš, na jaře jako když najdeš. Zápisníky Voala najdete i na našem eshopu.

Zápisník Voala. Zdroj: CZECHDESIGN SHOP.Zápisník Voala. Zdroj: CZECHDESIGN SHOP.

Něco praktického

Frusack

Vadí vám mikrotenové sáčky, v nichž si kupujete ovoce a pečivo? Použijete je jen jednou pro přenos nákupu z regálu do spíže, maximálně dvakrát, když si do nich ještě zabalíte svačinu? V tom případě vám chybí Frusack – sáček vyrobený z unikátní tkaniny na bázi kukuřičného škrobu, který můžete i vyprat v pračce, a pokud přeci jen někdy doslouží, dá se kompostovat. Nemusíte zrovna proplouvat světovými oceány, abyste si uvědomili, jak velký problém pro naši přírodu představuje plastový odpad. Sami se ale můžete stát hrdiny všedních dní a dokázat, že plastové sáčky nemají ve vašem životě co dělat.

Ekologické a barevné sáčky na ovoce, zeleninu nebo pečivo. Zdroj: Frusack.Ekologické a barevné sáčky na ovoce, zeleninu nebo pečivo. Zdroj: Frusack.

Galerie

Další články