Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

10 finalistů soutěže na etiketu nápoje Fruttimo

Designérská a ilustrátorská soutěž na návrh nové etikety pro Fruttimo pořádaná CZECHDESIGN má své finalisty. Ze 160 přihlášených prací se do finále dostalo 10 jedinečných návrhů.

Zadáním soutěže bylo vytvořit návrh nového obalu pro limitovanou edici nápoje, jež vzniká spojením pramenité vody Aquila a džusu Granini. Tato kombinace se měla projevit i v návrhu etikety na nezaměnitelnou láhev od designéra Marka Mikovce, který za něj získal ocenění World Beverage Innovation Award 2015.
 
Každý designér pojal zadání svým osobitým způsobem a vznikla tak různorodá ztvárnění spojení vody a ovocné šťávy. Jak pojali zadání finalisté se můžete sami podívat, přinášíme vám totiž deset nejzajímavějších návrhů, které teď bojují o vítězství.

1/ Ilona Horníčková

Ilona Horníčková, návrh etikety FruttimoIlona Horníčková, návrh etikety Fruttimo

První finalistkou soutěže je Ilona Horníčková, studentka Západočeské univerzity v Plzni. Její návrh je ideově propojen s geometricky lámaným designem lahve – etiketa a lahev tak tvoří jednotný celek. Hlavním motivem je autorská abeceda, navržená přímo pro etiketu Fruttima, inspirovaná nasekanými kousky ovoce, obklopenými jemnými bublinkami, znázorňujícími pramenitou vodu.

2/ Ieva Ozola

Ieva Ozola, návrh etikety FruttimoIeva Ozola, návrh etikety Fruttimo

Originální pojetí designérky a ilustrátorky Ievy Ozoly, která procestovala svět. Rozkvetlý pomerančovník znázorňený ruční ilustrací vodovými barvami podporuje přirozený původ džusu Granini v nápoji Fruttimo. Kresba leží na průhledném podkladu pro maximální kontakt zákazníka s obsahem lahve.

3/ Jana Vomáčková

Jana Vomáčková, návrh etikety FruttimoJana Vomáčková, návrh etikety Fruttimo

Úspěšná grafická designérka Jana Vomáčková, jež spolupracovala s firmami jako je Decathlon, Nestlé či Coty zvolila pro svůj návrh abstraktní kombinaci barevných vodových ploch. Odstíny odpovídají příchutím džusů a jsou doplněny o modrý odstín, symbolizující mix s vodou.

4/ Jindřiška Mikešová

Jindřiška Mikešová, návrh etikety FruttimoJindřiška Mikešová, návrh etikety Fruttimo

Grafická designérka Jindřiška Mikešová, dlouhodobě známá na poli české grafiky, která tvoří v současné době na volné noze použila pro etiketu geometricky zjednodušený motiv ovoce, jež svým povrchem evokuje strukturu povrchu daného plodu.

5/ Yana Gurskaya

Yana Gruskaya, návrh etikety FruttimoYana Gruskaya, návrh etikety Fruttimo

Grafická designérka na volné noze Yana Gurskaya, která působí v oblasti publicistiky a vizuálního umění využila ve svém návrhu vodové barvy, jež kombinací vody a barvy evokují mix vody a džusu. Minimalistický design lehce doplňuje vizuálně výrazný tvar lahve. 

6/ Petr Fajkoš

Petr Fajkoš, návrh etikety FruttimoPetr Fajkoš, návrh etikety Fruttimo

Čistý design od brněnského grafika Petra Fajkoše dosahuje rovnováhy mezi unikátností lahve a jejího obalu pomocí akvarelu na bílém pozadí. 

7/ Tereza Jirků Váňa

Tereza Jirků Váňa, návrh etikety FruttimoTereza Jirků Váňa, návrh etikety Fruttimo

Geometricky pojatý návrh obalu pochází od Terezy Jirků Váňové, jež je absolventkou Západočeské univerzity v Plzni v oboru Ilustrace a grafika. Hlavním vizuálním prvkem etikety je řez pomerančem, jež je inspirován tvarem láhve Fruttimo. Mix džusu s vodou je znázorněn kapkami, rozprostřenými po celém obvodu etikety. 

8/ Viktorie Štěpánová

Viktorie Štěpánová, návrh etikety FruttimoViktorie Štěpánová, návrh etikety Fruttimo

Viktorie Štěpánová je studentkou třetího ročníku Střední školy umění a designu v Brně. V současné době spolupracuje s firmou Delikomat na ilustracích pro interiéry firmy. 
Její návrh je tvořen převážně kulatými fragmenty, jež znázorňují kulatost ovoce i kapek vody. Osobitý design etikety je založený na ruční kompozici z barevných papírů, doplněných o detaily kresbou fixem.

9/ Yeve Drovosseková

Yeve Drovossekova, návrh etikety FruttimoYeve Drovossekova, návrh etikety Fruttimo

Další finalistkou je Yeve Drovosseková, ilustrátorka a grafická designérka zabývající se také digitálním a herním designem. Ve svém návrhu sází na barevný kombinaci tyrkysových a oranžových odstínů, které jsou, jak sama napsala, energické a chytlavé a je radost promítnout je do etikety nápoje.

10 / Maria Makeeva

Maria Makeeva, návrh etikety FruttimoMaria Makeeva, návrh etikety Fruttimo

Výrazná ilustrátorka a absolventka pražské UMPRUM Maria Makeeva je známá specifickými ručními kresbami. Její návrh je inspirován jabloňovým sadem v dešti. Propracovaný dekorativní dojem je vyvážen jemnou barevností, která navozuje pocit lehkosti.

Odkaz na hlasování

Do 31.8. probíhá na webu Fruttima hlasování o Cenu veřejnosti. 7. září proběhne v galerii Czechdesign slavnostní vyhlášení soutěže a předání všech cen zároveň se zahájením výstavy 15 finalistů soutěže.

Galerie

Další články