Buďte součástí hlavního evropského města kultury Chemnitz 2025

 


Vyhlašovatel:


Deadline: 31. 08. 2023

„Vidět skryté“, neboli „C the Unseen“, má do své mise vetknuto mezinárodní tým Evropského hlavního města kultury Chemnitz 2025. Do projektu je zapojených také 38 okolních obcí. Své záměr může přihlásit do konce srpna. | Zdroj. kreativni.uk „Vidět skryté“, neboli „C the Unseen“, má do své mise vetknuto mezinárodní tým Evropského hlavního města kultury Chemnitz 2025. Do projektu je zapojených také 38 okolních obcí. Své záměr může přihlásit do konce srpna. | Zdroj. kreativni.uk

Chemnitz je evropským městem kultury pro rok 2025. A spolu s 38 partnerskými obcemi z regionu středního Saska, Krušných hor a Zwickau zve ke spolupráci také české a polské partnery. Přihlásit své projektové záměry můžete až do konce letošního srpna.

„Vidět skryté“, neboli „C the Unseen“, má do své mise vetknuto mezinárodní tým Evropského hlavního města kultury Chemnitz 2025. Ona neviditelná, přehlížená místa, třeba chátrající pomníky zašlé slávy bohaté průmyslové historie, stále najdete na obou stranách Krušnohoří. U nás jich je tedy o dost víc. A právě Ústecký i Karlovarský kraj se teď v Chemnitzu snaží dostat více do hry a to v duchu z dalších hesel „European makers for democracy.“ Idea, že tvůrci a tvůrkyně tvoří demokracii není v tomto případě reklamní floskule. Opět jde o společné přeshraniční téma – Sasko se stejně jako severozápad Čech více než jiné regiony potýká s rostoucím úspěchem populistů. Ti ultrapravicoví si teď v Chemnitzu dopřávají demonstrace každé pondělí.

Jak se zapojit

Chemnitz 2025 znamená také 38 okolních zapojených obcí nebo tzv. Purple Path, turistická stezka napříč regionem, jejíž infrastrukturu postupně doplňují umělecké instalace a další kvalitní intervence do veřejného prostoru.
Až 5000 € na rozvinutí projektové idey teď nabízí saská strana svým českým a polským sousedům. Stačí svůj projektový záměr přeshraniční spolupráce přihlásit do konce srpna a splnit přitom parametry výzvy. Nebojte se složité administrativy, v tuto chvíli jsou opravdu žádané náměty. Pokud hodnotitele zaujmou, budete pak mít čas, peníze i partnerskou podporu na jejich rozvoj.

Jaký typ projektů je žádán?

Jedním z klíčových projektů saské kulturní metropole je mapování a oživení 3000 garáží. Přímo v Chemnitz teď za 3 miliony € pro tvůrčí účely adaptují úchvatné prostory depa a garáže městské hromadné dopravy. Garagen Campus už teď to stojí za návštěvu. Pak jsou tu ale tisíce soukromých garáží v širokém okolí, z nichž některé se postupně stanou místem kulturních a společenských akcí i tvůrčích aktivit. Smyslem je zapojování široké veřejnosti, podpora tvořivosti i komunitního života v duchu hesla „C the unseen“.

Další inspirací najdete v tzv. bidbooku, což je soupis 72 už schválených projektových záměrů, na jejichž uvádění v život v Chemnitzu postupně pracují. Samozřejmě bude skvělé, když z Česka do konce srpna dorazí co nejvíce nápadů.

Připravme alespoň jeden společný projekt

Za Kreativni.uk a karlovarskou krajskou agenturu 4K jsme se domluvili na vygenerování nejméně jednoho společného návrhu. Za pár týdnů se v Chomutově sejdeme ke společnému brainstormingu. Pokud u toho chcete být, dejte nám vědět na jsme@kreativni.uk. Do Saské Kamenice se teď budeme vydávat častěji, a tak i tady na webu a sociálních sítích budeme průběžně přinášet přeshraniční, či spíše pod/krušnohorské, zpravodajství.

Přihlásit své projektové záměry můžete až do konce letošního srpna. Více informací najdete v textu výzvy na chemnitz2025.de/en/allgemein/opencall.
Velmi doporučujeme zúčastnit se také dvou seminářů k výzvě. Ten první se koná už v pondělí 20. března od 16:00, je online a připojit se můžete přes tento odkaz.
Za Kreativni.uk se vydáme i na květnové osobní setkání přímo do Chemnitzu. Registrace startují 22. března zde.

Další soutěže