Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Book in Progress 2021

Deadline: 31. říjen 2021
Odměna: Papír a tisk vlastního projektu v hodnotě 300 000 Kč
Kategorie: Ilustrace Grafický design
Příležitosti: Soutěže
Odkaz: https://bip.dipozitiv.cz/

Open Call Book in Progress | Zdroj: dipozitiv.cz Open Call Book in Progress | Zdroj: dipozitiv.cz

Soutěž o 1,5 tuny papíru a tisk knižního projektu právě začíná! To je Book in Progress #3, soutěž a konference o knihách. Vůně čerstvě vytištěné knihy je ta nejlepší vůně na světě. Dejte svým slovům, ilustracím, fotografiím šanci najít domov na stránkách, jež nedočkavě čekají na čtenářův dotek. Přihlášky jednoho či více projektů lze vyplňovat do 31. října 2021.

O soutěži

Soutěž v minulých letech pomohla na svět ilustrovanému komiksu Spiritistky nebo básnické sbírce Starý lev a mladá opice. Tento rok se můžete těšit na vydání výherních projektů minulého ročníku, komiksové sbírky B jako Běžec ilustrátora Jindřicha Janíčka, fotografického projektu mapujícího české kulturní domy Kulturáky od spolku Architektura 489 nebo publikaci o české progresivní scéně Berlínskej model Petra Bureše.

„Kniha je dokonalý vynález, a pěkná kniha je navíc umělecké dílo. Jenže nabídka na trhu tomu tak docela neodpovídá. K mání je spousta spotřebního zboží, které čtenáři rychle zkonzumují a odloží, případně vyhodí. Smysl soutěže Book in Progress vidím v naprosto opačném směru – pomáhat knihám, ke kterým se budou lidé rádi vracet a které budou zdobit jejich knihovny. Nezáleží přitom na tom, zda jde o fotografickou publikaci, komiks, cestopis, výtvarný katalog či krásně ilustrovaný román. Otevřenost nejrozmanitějším žánrům a formám je kvalitou, jíž se soutěž může chlubit. A je tu ještě jeden zásadní moment. Zatímco většina přehlídek hodnotí hotová díla, Book in Progress stojí u jejich zrodu. Příprava a vydání knihy je náročná disciplína, a tak výhra dává vítězi příležitost přivést mezi čtenáře projekt, který by jinak byl nad jeho možnosti. Ale peníze nejsou všechno. Jak ukázal loňský ročník, vynikající nápad a finanční krytí samy o sobě ještě úspěch nezaručí; důležitá je též promyšlená koncepce. Knížky jsou vždy týmová práce a rodí se v debatě, přičemž Book in Progress dává této debatě účelné a sympatické pódium. Často si představuji nakladatelskou práci jako mořeplavbu, která kromě solidního plavidla vyžaduje sehranou posádku i příhodný vítr. Tady se toto všechno potkává,“ zhodnotil Book in Progress šéfredaktor nakladatelství Paseka Jakub Sedláček.

Do minulého ročníku se přihlásilo celkem 101 knižních projektů převážně z České republiky a Slovenska. Během konference se představili vybraní finalisté soutěže a také proběhly zajímavé přednášky řečníků na otevřené téma kniha. Vystoupila grafická designérka Zuzana Lednická, samo-nakladatelka Barbora Baronová, designér Jan Matoušek, ilustrátor Martin Mulač nebo Jiří Brynda s projektem pro samo-nakladatele Bookla. Konference v minulém roce proběhla online vysíláním a záznam můžete shlédnout zde.

Přihlášení

Přihlásit je možné jakýkoliv knižní projekt se zajímavým grafickým zpracováním i tématem, ať už se jedná o autorské knihy, komiksové příběhy, fotografické nebo dětské knížky. Přihlášky jednoho či více projektů lze vyplňovat na stránkách soutěže bip.dipozitiv.cz do 31. října 2021. Přihlášení je zdarma. Do soutěže je možné se přihlásit bez omezení věku a bez omezení projektu.

Vyhlášení

Odborná porota vybere deset finalistů, kteří dostanou příležitost prezentovat své knihy v rámci konference Book In Progress #3. Ta se bude stejně jako minulý rok konat v Praze během listopadu 2021. Tři nejlepší projekty získají papír PERGRAPHICA® a absolutní vítěz také dohodnutý tisk v tiskárně QUATRO PRINT.

Více informací najdete na webu soutěže: bip.dipozitiv.cz

Další soutěže

iF Design Award 2022

iF Design Award 2022

Deadline: 19. listopad 2021, 23:59
Odměna: Balíček efektivní propagace, výstava v Hamburku, 4 500 EUR (~ 115 000 CZK)
Kategorie: Produktový design Průmyslový design Service design Obalový design Grafický design
Příležitosti: Soutěže
C-IDEA Design Award 2021

C-IDEA Design Award 2021

Deadline: 28. únor 2022
Odměna: certifikát a celosvětová prezentace projektů
Kategorie: Digitální design & UX Grafický design Průmyslový design Produktový design
Příležitosti: Soutěže
Illustrated Silent Book Contest 2022

Illustrated Silent Book Contest 2022

Deadline: 15. únor 2022
Odměna: 4000 EUR (~101 000 CZK) a vydání knihy
Kategorie: Ilustrace
Příležitosti: Soutěže