Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Školy

FDULS ZČU v Plzni

Web:
http://zcu.cz/fdu/

Typ:
Veřejná vysoká škola

Město:
Plzeň

Oborové zaměření:

  • Fashion design (design oděvu, design obuvi a módních doplňků)
  • Design kovu a šperku
  • Design (produktový design, průmyslový design, design nábytku a interiéru)
  • Ilustrace a grafika (mediální a didaktická ilustrace, komiks a ilustrace pro děti, grafický design, vizuální komunikace, kniha a tvarování papíru, ilustrace grafika, malba)
  • Intermediální tvorba
  • Multimediální design (animovaná a interaktivní tvorba, multimédia, nová média, užitá fotografie)
  • Sochařství (socha a prostor, keramika)

Popis školy

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara (FDULS) Západočeské univerzity v Plzni, neboli Sutnarka, je mladá umělecká škola otevřená současným trendům na poli designu a užitého umění. Zakotvení v tradici jí dává návaznost na odkaz významného plzeňského rodáka a mezinárodně uznávaného česko-amerického designéra Ladislava Sutnara. Fakulta například provozuje galerii nesoucí jeho jméno a uděluje prestižní Cenu Ladislava Sutnara. Specifikum školy spočívá v mezioborovosti, prostupech oborů a jejich přesazích uvnitř FDULS, ale i vně, směrem k ostatním fakultám. Výsledkem je úzká kooperace s technickými i humanitně zaměřenými fakultami Západočeské univerzity v Plzni.

Mezifakultní spolupráce je podpořena také kreditním systémem výuky a existencí volitelných předmětů. Studenti FDULS mají tudíž k dispozici široké spektrum informací. Fakulta sídlí v moderní budově koncipované v duchu aktuálních světových trendů. Vybavení laboratoří, učeben a ateliérů je na velmi vysoké úrovni. Fakulta rovněž organizuje výtvarné kurzy pro veřejnost včetně přípravy na talentové přijímací zkoušky a mezinárodní letní školy umění ArtCamp (www.fdu.zcu.cz/artcamp). Pro studenty středních škol je určena každoroční soutěž Teendesign (www.fdu.zcu.cz/teendesign). Důležitou roli sehrála Sutnarka v projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Její aktivity se mimo jiné vážou ke slavným plzeňským osobnostem (Ladislav Sutnar, Jiří Trnka) a napravují kulturní paměť veřejnosti. Škola spolupracuje s řadou českých i zahraničních kulturních a vzdělávacích institucí, její studenti mají možnost získávat studijní i pracovní zkušenosti v zahraničí a zapojit se do řady mezinárodních projektů.


Pedagogové

Mikoláš Axmann, Vojtěch Aubrecht, Jiří Barta, Jiří Beránek, Vojtěch Domlátil, Kristýna Fišerová, Renáta Fučíková, Štěpán Grygar, Ditta Jiřičková, Boris Jirků, Bedřich a Jan Kocmanovi, Radovan Kodera, Vladivoj Kotyza, Helena Krbcová, Vladimír Merta, Josef Mištera, Luděk Míšek, Jan Morávek, Aleš Ogoun, Jana Potiron, Petra Soukupová, František Steker, Barbara Šalamounová, Benedikt Tolar, Pavel Trnka, Gabriel Vach, Zdeněk Veverka, Petr Vogel, Zuzana Zbořilová a další.

Absolventi

Pavla Boháčová, Simona Hrušková, Tereza Volná, Štěpán Jirka, Jan Korabečný, Eliška Lhotská, Ilona Polanski, Richard Švejda, Markéta Kalivodová, Martina Nožičková, Marcela Konárková, Monika Lepschy, Adéla Wiesenbergová, Eliška Knotková, Tereza Švolíková, Rudolf Matějček a další.