Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Kdo jsme

Jsme přesvědčení, že dobrý design může kreativním způsobem řešit naše každodenní problémy a zlepšovat život lidí s ohledem na jejich specifické potřeby. Jsme nevládní organizace, jejímž cílem je nadchnout pro design českou veřejnost i podniky a ukázat jim cestu ke spolupráci s designéry. Věříme, že takto posílené vazby prospějí všem: zvýší konkurenceschopnost firem, nabídnou lepší uplatnění designérům a přinesou kvalitní a funkční design všem jeho uživatelům.

Nabízíme pomoc firmám a institucím se zájmem o design, organizujeme soutěže, workshopy a semináře, pomáháme designérům prodávat jejich tvorbu a v neposlední řadě provozujeme nejstarší a zároveň nejčtenější portál o designu v České republice.

Naše organizace vznikla v roce 2003 díky odhodlání tehdejších studentů designu a zároveň nenapravitelných optimistů, kteří věří, že design může měnit každodenní život k lepšímu. Od spolupráce u jídelního stolu se nám podařilo vybudovat profesionální zastřešující organizaci pro český design. Náš web se od té doby stal místem, které kvůli aktuálním informacím, článkům a načerpání inspirace vyhledávají nejen profesionálové, ale také zástupy obdivovatelů českého designu.

 

CZECHDESIGN ročenky

Ročenka 2021
Ročenka 2020
Ročenka 2019
Ročenka 2018


Co děláme

120
25+
40+
33+
Spolupracujících značek
Uzavřených soutěží
Soutěží
Workshopů pro firmy a neziskovky

Poradenství firmám a veřejným institucím

Nabízíme osobní konzultace firmám, které chtějí navázat spolupráci s designéry, ale přesně nevědí, jak je oslovit a najít s nimi společnou řeč. Potřebujete-li poradit s hledáním vhodného designéra, prohlédněte si naše reference nebo se s námi rovnou spojte.

Soutěže

Jsme největším pořadatelem designových soutěží u nás, jako je například (dnes již legendární) Young Package. Soutěže organizujeme jak pro soukromé firmy, tak pro orgány státní správy. Ať už vám leží v hlavě zadání soutěže, chcete pomoci s její propagací, nebo jen potřebujete poradit, obraťte se na nás.

Magazín CZECHDESIGN

V českém prostředí nejčtenějším a nejstarším průvodcem světem designu. Většina našich čtenářů patří k designovým profesionálům, hledáte-li tedy cestu, jak oslovit co nejširší komunitu architektů a designérů, prozkoumejte naši nabídku inzerce. Profesionálové chodí k nám na web také pro příležitosti. Sekce Jobs a Soutěže jsou nejnavštěvovanější částí našich stránek.

Našim čtenářům z řad veřejnosti pomáháme zorientovat se v práci českých designérů a sledujeme nejzajímavější novinky a trendy na světové scéně. Rádi bychom prostřednictvím našich článků ukázali správný směr firmám, které zvažují spolupráci s designéry, pro něž zároveň fungujeme jako platforma k dalšímu vzdělávání a k prezentaci své práce.

Vedle magazínu vydáváme i celou řadu odborných publikací, které se věnují budoucnosti designu, výzkumu v designu a designu v praxi.

SHOP

Pomáháme designérům dostávat originální nápady k jejich zákazníkům – ESHOP CZECHDESIGN.

Vždy jsme si přáli provozovat vlastní e-shop, kde bychom nabízeli produkty tvůrců, které máme rádi a chceme je podporovat v jejich další práci. Věříme, že zákazníci ocení stejně jako my, že při nákupu nemusejí obíhat celou řadu obchodů, ale vyberou si v klidu ve světle svého monitoru. Designové výrobky mohou navíc putovat od tvůrců přímo k jejich obdivovatelům. V e-shopu najdete v první řadě kvalitní design: naši kurátoři nevybírali pouze z autorské tvorby, ale vytipovali také několik produktů ze sériové výroby, jež vzešla ze spolupráce s designérem. Výtěžek z prodeje dále využíváme k financování aktivit přispívajících k rozvoji českého designu.

Vzdělávací projekty

Pro odbornou i širokou veřejnost připravujeme celou řadu akcí, které představují design jako praktický nástroj řešení problémů, prezentují úspěšné kreativní projekty a sdílejí zkušenosti špiček ve svém oboru. Ať už hledáte inspiraci nebo nový kreativní přístup k vaší práci, sledujte náš program přednášek, workshopů a výstav.

Galerie CZECHDESIGN

Nezapomeňte zařadit do svých procházek Novým městem pražským také zastávku v naší malé galerii, odkud je to už jen pár kroků na Náplavku. Doufáme, že u nás pokaždé najdete něco nového, ať už k nám zajdete na výstavu některého ze zajímavých mladých autorů, nebo na workshop pod vedením úspěšných designérů.

 

Jak design pomáhá a jak pomoci designu

Equal design

Designéři by měli v první řadě myslet na své uživatele. Jsme přesvědčeni, že zodpovědné firmy a designéři mohou společně vytvářet otevřené a rovné prostředí pro všechny skupiny lidí a jejich potřeby, s ohledem na jejich věk, pohlaví či jakákoliv omezení nebo postižení. Nezbytnou součástí tohoto projektu je také zlepšování kvality českého veřejného prostoru.

UX design

Pokud navrhujeme službu, produkt, webové rozhraní nebo jakékoliv další designové výstupy, nejdříve bychom se měli zamyslet nad tím, jak by měly působit. V této chvíli do fáze navrhování vstupuje UX designér, který zkoumá lidské potřeby a následně se je snaží promítnout do navrhovaného systému. Navrhuje produkt právě tak, aby způsobil nebo umožnil konkrétní zamýšlený prožitek lidem, kteří ho používají.

Advokacie oboru u státní správy

Působíme jako spojující článek mezi designem a orgány státní správy. Veřejná správa by neměla pouze nabízet dlouhodobou podporu českému designu coby cestu k vyšší konkurenceschopnosti a inovacím v českém průmyslu, ale také sama využívat kreativního myšlení a práce českých designérů. Naším úkolem je hájit zájmy českého designu a prostřednictví odborných šetření a výzkumů vyzdvihnout důležitost tohoto oboru a jeho systematické podpory ze strany státu.

 


Přátelé a partneři:

Děkujeme našim partnerům, kterým není osud českého designu lhostejný. Díky vám máme chuť se stále zlepšovat a rozvíjet naše aktivity.


Model Obaly / Kniha Zlín / Městská část Praha 1 / Magistrát / Ministerstvo kultury / Státní fond kultury / IKEA / Antalis / UTB / vy můžete být dalším naším hrdým podporovatelem

 


Zde naleznete více informací o našem každoročním fungování a hospodaření, stejně jako oficiální stanovy organizace.

Kontakty
Eshop
Naše služby
Inzerce
Designerské soutěže