Soutěž na novou vizuální identitu Integrované dopravy hl. m. Prahy

 

Kategorie: Logo a vizuální identita
Formát soutěže: Vyzvaná soutěž

Vyhlašovatel: ROPID
Výsledky soutěží

Autobus v nové vizuální identitě PID  | Foto: Tomáš Slavík, Zdeněk Porcal (Studio Flusser) Autobus v nové vizuální identitě PID | Foto: Tomáš Slavík, Zdeněk Porcal (Studio Flusser)

Nové grafické řešení podoby dopravních prostředků a kompletní vizuální identity integrované veřejné dopravy Hl. m. Prahy a Středočeského kraje vzešlo z designérské soutěže, kterou měla na starosti profesionální organizace Czechdesign. Zástupce odborné poroty v soutěži nejvíce oslovil návrh vítězného studia superlative.works. Designéři navrhli velmi moderní, čisté grafické řešení celého systému, které svou barevností odkazuje také k ikonické tramvaji T3. Důležitým kritériem byla zejména přehlednost systému, komfortní čitelnost písma a bezpečnost. Bez nutnosti zvýšených nákladů budou nově pořizovaná vozidla pražské MHD v moderním a jednotném barevném provedení, které vzešlo poprvé v historii z designérské soutěže.

O soutěži

Soutěž byla vypsána jako uzavřená a dvoufázová. Soutěže se zúčastnila přední česká renomovaná, ale především zkušená grafická studia. Jejich portfolio odpovídá praxi a zkušenostem potřebným pro realizaci vypsané zakázky. Zúčastnilo se jí celkem 5 grafických designérů či studií, a to: HMSdesign Studio, Markéta Steinert, Redesign, Side2 a Superlative Works.
Cílem soutěže bylo prezentovat službu hromadné dopravy jako moderní, ale především srozumitelný a provázaný systém 21. století, usnadnit orientaci při cestování tak, aby cestující vždy našli všechny potřebné informace intuitivně na stejných nebo podobných místech, ve všech typech dopravních prostředků a bez ohledu na dopravce.
Všichni účastníci obdrželi skicovné, vítěz pak zakázku na vypracování nové vizuální identity a její implementaci.

Porota soutěže

Nezávislá část poroty s hlasovacím právem:
Rostislav Vaněk, grafický designér,
Aleš Najbrt, grafický designér,
FiIip Blažek, grafický designér,
Anna Marešová, průmyslová a produktová designérka,
Radek Sidun, typograf.

Závislá část poroty s hlasovacím právem:
Adam Scheinherr, náměstek primátora Hl. m Prahy pro dopravu,
František Petrtýl, radní pro oblast dopravy, Středočeský kraj,
Petr Tomčík, ředitel ROPID,
Michal Štěpán, ředitel IDSK.

Výsledky soutěže

1. místo: Superlative Works

Více se o soutěži dočtete v těchto článcích:
Vítěžný návrh
Implementace

Další soutěže