Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Zdenek Rykr a továrna na čokoládu

Datum: 27. 5. 2016 - 28. 8. 2016
Cena: 150,-/80,-
Pořadatel: Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7
Odkaz: WWW
Facebook: Událost
Zdroj: Národní galerie Zdroj: Národní galerie

Tvorba Zdenka Rykra (1900–1940) je přitažlivá záměrnou rezignací na jeden stylový modus. Malíř, dodneška stále poněkud zapomenutý, tvořil expresionisticky, realisticky, kubisticky, ale též v duchu novoklasicismu, smyslového realismu, neofauvismu, abstrakce, surrealismu, vytvářel koláže i asambláže, ale také plastiky a objekty.

Zdenek Rykr byl  současně konzervativní i avantgardní. Rykr přitahuje ale také oscilací mezi moderním uměním a reklamní činností. V roce 1921 začal vytvářet obaly a propagační letáky a plakáty pro Maršner-Orion, později Orion, jednoho z největších výrobců čokolády a cukrovinek v meziválečném Československu. Kultivovanost a nápaditost obalů čokolád Orion neměla ve své době obdoby stejně jako dlouhodobé působení umělce pro firmu Orion až do roku 1939. Rykrův „vynález“ čokoládové hvězdy Orion, provazcového písma nápisu Orion i motiv mouřenína na obalu slavné tyčinky Kofila svědčí o nevídaných schopnostech mladého umělce autodidakta. Čedok, Káva Kulík, německá automobilka Horch, Dr. Zátka, Škoda nebo Baťa pak byly dalšími společnostmi, na jejichž propagaci se Zdenek Rykr podílel.

Rykr byl zručný kreslíř a karikaturista, podílel se na tvorbě satirického časopisu Trn, psal fejetony, které si také často ilustroval, redigoval časopis Domov a svět. Byl nezvykle úspěšný jak v reklamě, tak i ve volné tvorbě, ale také jako výtvarný kritik a žurnalista. Již v roce 1921 vystavoval jako samouk a student se slavnými Tvrdošíjnými, ve 30. letech vystavoval v Paříži v Salónu Nadnezávislých. Výrazně podílel také na expozici Lázeňství v Československém pavilonu architekta Jaromíra Krejcara na Světové výstavě v Paříži 1937. K zajímavé a košaté tvorbě Zdenka Rykra se váže ale také silný osobní příběh komerčně úspěšného umělce, který byl v uměleckém provozu navzdory tomu outsiderem. Pod tlakem okupace Českloslovenska nacistickým Německem spáchal Rykr v roce 1940 sebevraždu. Výstava představí Rykrovu tvorbu v celé šíři a úplnosti. Znejasnění hranic mezi vysokým a nízkým a mezi jednotlivými stylovými tendencemi ukáže, že dílo Zdenka Rykra je stále aktuální.


Další akce a výstavy

Mezinárodní soutěž na jednotný informační systém hlavního města Prahy

Mezinárodní soutěž na jednotný informační systém hlavního města Prahy

Soutěž, 6. 9. 2021 - 31. 1. 2022
Vyhlašovatel ROPID (Regionální organizátor pražské integrované dopravy)

Grafický design
International competition for legible Prague wayfinding system

International competition for legible Prague wayfinding system

Soutěž, 6. 9. 2021 - 31. 1. 2022
Announcer ROPID (Regional Organiser of Prague Integrated Transport)

Grafický design
Designéři Dětem – celoroční tvůrčí kurzy v Karlíně

Designéři Dětem – celoroční tvůrčí kurzy v Karlíně

Kurz, 1. 10. 2021 - 30. 6. 2022
Designéři dětem, Kollárova 2, Praha 8

Ilustrace