World Usability Day 2016

 

Kdy: 10. 11. 2016, 10:00 - 18:00
Kde: Asociace UX & CZECHDESIGN, Nová budova ČVUT, Thákurova 9, Praha 6 - Dejvice

Typ: Konference
Web: Odkaz

Tématem letošního ročníku World Usability Day, který již tradičně pořádá Asociace UX, letos ve spolupráci s CZECHDESIGN, je udržitelnost. Udržitelné procesy a produkty hrají čím dál tím důležitější roli, a to zejména v době nárůstu populace a vyčerpávání přírodních zdrojů. Pojďme se společně zamyslet nad tím, jak vypadají „zelené procesy“. Podívejte se na svět očima obalového designéra, vykoukněte ze světa jedniček a nul a vyzkoušejte si reálné techniky. Jak probíhá navrhování udržitelných obalů? Jakým způsobem se proměňuje vývoj materiálů, které často souvisí s ekologickou stránkou produktů? Těšíme se na vás ve čtvrtek 10. listopadu 2016.

World Usability Day je jakousi oslavou oboru user experience, na které se odborníci z této oblasti tradičně setkávají s dalšími specialisty příbuzných oborů.

Cílem je motivovat účastníky, aby se během roku pozastavili a zamysleli se nad důležitým tématem, se kterým se všichni dennodenně setkáváme – použitelnost / user experience.

Těšit se můžete na inspirativní den, na kterém se potkáte s komunitou českých UX specialistů. Odborníci na obalový design, ekologii a digitální prostředí se podělí o své zkušenosti z oblasti navrhování, udržitelnosti a odpovědnosti směrem k životnímu prostředí.

Odpad, který vzniká při výrobě obalů, Studio Činčera na Designbloku 2015, Foto: Jan HromádkoOdpad, který vzniká při výrobě obalů, Studio Činčera na Designbloku 2015, Foto: Jan Hromádko

Program

Sami si vyzkoušíte proces navrhování odpovědných obalů. Radit a dohlížet na vás bude přední český obalový designér Jan Činčera. Máme pro Vás i odborníka ze zahraničí. Britský UX designér Chris Adams se podělí o svůj pohled na udržitelné navrhování v digitálním prostředí.

1 / Suistanable & green UX v digitální prostředí

Označení „Green UX“ popisuje takové procesy, které nejen vylepšují uživatelské prostředí, ale přes vedení uživatele napříč systémem vedou také ke snadné ochraně životního prostředí. Jak rozvíjet, zdokonalit a redesignovat stávající produkty a služby, aby byly účinnější, efektivnější, opakovaně použitelné a ve výsledky nezatěžovaly planetu? O svůj pohled na udržitelné navrhování v digitálním prostředí se podělí londýnský UX specialista Chris Adams.

2 / Odpovědné navrhování ekologických obalů

Pro inspiraci k „zelenému navrhování“ nemusíme chodit daleko. Obklopuje nás na každém rohu, všichni ho známe a každý den používáme – obalový design. Proces navrhování odpovědných obalů si účastníci vyzkouší v praktickém workshopu s předním český obalovým designérem Janem Činčerou. Jak navrhnout obal, který dokonale chrání produkt a při jeho výrobě vzniká jen minimum odpadu? Jenom USA vyprodukují ročně přes 12 miliónů platových obalů, z nichž 90 % končí na skládkách. Jak probíhá navrhování prototypu ekologického obalu, který po použití neskončí v koši a zároveň je esteticky atraktivní a splní marketingové cíle?

3 / Jak navrhnout inteligentní designové kolo?

Na letošní ekologické téma můžeme nahlédnout i z hlediska dopravy, která je zdravá a nezatěžuje životní prostředí. Na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze vznikl projekt RACEK BIKES, který jsme mohli vidět i na Designbloku. Inteligentní kolo dokáže automaticky upozornit blížící se objekty světelným signálem a pouhým pohybem ruky můžeme aktivovat směrové ukazatele. Jak se navrhuje takový designový šperk do města, se kterým je každá cesta nezapomenutelná, prozradí Kryštof Kostroun.

Rotující systém účastníků zajistí bližší kontakt s přednášejícími a nabídne větší prostor pro dialog a diskuzi. Návštěvníci World Usability Day budou rozděleny do tří skupin a postupně projdou všechny tematické okruhy. Celkem se zúčastní tří přednášek a třech workshopů.

Poukaz na 50 000 Kč

Jeden z účastníků World Usability Day, který zde bude vylosován, získá od společnosti ExperienceU poukaz na jednodenní uživatelské testování v hodnotě 50 000 Kč.

Časový harmonogram

10:00 – 10:45  REGISTRACE + NETWORKING

10:45 – 12:15  1 BLOK

12:30 – 14:00  OBĚD

14:15 – 15:45  2 BLOK

16:00 – 17:30  3 BLOK

Po skončení zveme na neformální setkání v pivnici Bernard Pub, dvě minuty chůze od místa konání.
 
18:00 UX PUB

World Usability Day 2016, grafika: Mariana TutschováWorld Usability Day 2016, grafika: Mariana Tutschová

Základní informace

Datum: 10. 11. 2016, 10:00 - 18:00

Adresa: Nová budova ČVUT, Thákurova 9, Praha 6 - Dejvice

Vstupné: 1 000 Kč, 500 Kč (pro členy Asociace UX)

Odkaz: vstupenky jsou k dispozici na Ticketon.cz

Děkujeme partnerům World Usability Day in PragueDěkujeme partnerům World Usability Day in Prague

Další akce