Výstava Za hranou skla představuje tvorbu celkem deseti českých výtvarníků dvou generací a snaží se ukázat kontrast mezi jejich tvorbou.
První generace
První generace zahrnuje umělce, kteří položili základ rozvoji českého skla jako svébytného sochařského materiálu ve volném umění. Výtvarníci z této zlaté generace, z nichž většina vzešla ze sklářských ateliérů pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové pod vedením profesorů Josefa Kaplického a Stanislava Libenského, dokázali sklo jako materiál pozvednout z užitého do volného umění a výrazně jej prosadit ve světě. Pětice vybraných autorů Marian Karel, Vladimíra Klumparová, Vladimír Kopecký, Dana Zámečníková a Jiřina Žertová svou tvorbou demonstruje nejen pestrou variabilitu sochařských přístupů, kterými je možné pracovat se sklem, ale také komplexnost myšlení, kterým zasahují do dalších oblastí umění včetně malby, designu, grafiky a architektury.
Práce Parabol, autor Vladimír Kopecký
Nastupující generace
Nastupující mladá generace sklářů navazuje na tradici svých profesorů, přistupuje ke sklu velmi inovativně a zkoumá jeho možnosti ve spojení s netradičními materiály. Vybraní autoři Luba Bakičová, Zuzana Kubelková, Jiří Liška, Lukáš Novák a Vendulka Prchalová jsou absolventy, a v některých případech ještě studenty, sklářských ateliérů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze pod vedením Ronyho Plesla, Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem pod vedením Ilji Bílka a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně pod vedením Petra Stanického.
„Díla mladých umělců budou vedle děl autorů starší generace výrazně rezonovat a divákovi napoví, kam se současné české autorské sklo za téměř 60 let po svém fenomenálním úspěchu na EXPO 58 v Bruselu posunulo,“ vysvětluje Michael Macek, předseda spolku Blok českého skla.
Práce IMO, autorka Vendulka Prchalová
Doprovodný program
Komentované prohlídky 19. září a 10. října 2017.
Dvě přehlídky šperků s názvem Šperky, sochy, design 12. října a 3. listopadu 2017, které představí šperky významných umělců Václava Cíglera, Vratislava Karla Nováka, Evy Eisler, Jaromíra Rybáka, Vladimíry Klumparové a Jozefa Soukupa.
V době konání výstavy proběhne dne 12. října 2017 Evening sale, aukce třetího ročníku projektu Křehká síla skla, pořádaného aukčním domem DOROTHEUM. Od 2. do 11. října 2017 bude aukci předcházet v 6. patře Tančícího domu výstava dražených děl sklářských výtvarníků.
Pohled na expozici, práce Dany Zámečníkové a Mariana Karla
Výstava je organizována nově vzniklým spolkem Blok českého skla, který byl iniciován manželi Michaelem a Jitkou Mackovými, galeristkou Jitkou Pokornou a umělkyní Vladimírou Klumparovou.
Expozice bude ve sníženém druhém podlaží Tančícího domu otevřená od 13. 9. do 5. 11. 2017 každý den mezi 09:00 a 20:00.