Výstava Šílený hedvábník. Zika & Lída Ascher: textil a móda

 

Kdy: 15. 2. 2019 - 15. 9. 2019
Kde: Uměleckoprůmyslové museum v Praze, 17. listopadu 2, Praha 1

Typ: Výstava
Web: Odkaz

Papacha, zdroj: archiv rodiny Ascherů Papacha, zdroj: archiv rodiny Ascherů

Osobní i profesní příběh Ziky a Lídy Ascherových započal na prahu druhé světové války v Praze a úspěšně se rozvíjel v Londýně a Paříži, kde Ascherovi spolupracovali s nejvýznamnějšími umělci a kde z jejich tištěných látek vytvářely své modely nejslavnější módní domy. Od 15. února máte po dobu sedmi měsíců jedinečnou šanci prohlédnout si práci této, ve světě uznávané, značky.

Jméno a zároveň značka Ascher jsou v České republice úplně neznámé, zatímco v západní Evropě zůstává více než sedmdesát let synonymem textilního designu té nejvyšší kvality. Výstava odkrývá příběh u nás zapomenutých pražských rodáků Ziky Aschera a jeho manželky Lídy, jejichž osobní i profesionální životy se odehrávaly na pozadí dramatických dějin 20. století. Po odchodu z Československa v roce 1939 se jim podařilo vybudovat v Londýně úspěšnou firmu specializovanou na oděvní látky. Z textilií firmy Ascher vytvářely své kolekce módní domy francouzské, stejně jako britské a italské, například Dior, Balenciaga, Lanvin, Cardin, Y. S. Laurent, Paterson, Sassoon nebo Fabiani. Světovou proslulost jim také přinesla kolekce luxusních tištěných šátků (tzv. Ascher Squares), které zhotovovali podle návrhů významných umělců, mezi něž patřili Henry Moore, Henri Matisse, André Derain a mnozí další.

večerní šaty Nina Ricci, zdroj: archiv rodiny Ascherůvečerní šaty Nina Ricci, zdroj: archiv rodiny Ascherů

Československo bylo před druhou světovou válkou zemí s vysoce rozvinutou textilní výrobou a rozsáhlou obchodní sítí. Součástí tohoto dění byly také obchody hedvábnými látkami Zikmunda a Jindřicha Ascherových, které se nacházely nedaleko Václavského náměstí. K nejmladší generaci rodiny Ascherů patřil Zika (Zikmund, nar. 1910), který společně se svým bratrem Josefem otevřel v roce 1933 v centru Prahy také obchod s textilním zbožím. Brzy patřil k těm nejvyhledávanějším. Zika Ascher byl současně velmi úspěšným sportovcem, vynikajícím sjezdovým lyžařem. Reprezentoval Československo na mnoha zahraničních závodech, v roce 1938 se stal vítězem Velké ceny Československa. Pro svoji rychlou a nebezpečnou jízdu na lyžích byl v tisku nazýván „Šílený hedvábník“.

Marie Laurencin: La Siene, zdroj: archiv rodiny AscherůMarie Laurencin: La Siene, zdroj: archiv rodiny Ascherů

V únoru 1939 se Zika oženil s Lídou (Ludmilou) Tydlitátovou, okouzlující dívkou ze zámožné pražské rodiny. Těsně před obsazením Československa nacistickými vojsky v březnu 1939 se jim podařilo odjet na svatební cestu do Norska a zpět do Prahy se již nevrátili. Jejich novým domovem se stal Londýn. V roce 1942 založil společně s Lídou firmu na potisk látek určených na výrobu dámských oděvů. Firma byla od samého počátku velmi úspěšná, především díky vysoké kvalitě výtvarných návrhů a jejich provedení na tkaninách.

Lída a Zika Ascher, zdroj: archiv rodiny AscherůLída a Zika Ascher, zdroj: archiv rodiny Ascherů

Zika přitahoval umělce a módní návrháře svou výjimečnou schopností dokonale přenést kresebné návrhy na textilní materiál. Firma Ascher měla široké zaměření – jejich hedvábné a bavlněné tištěné látky i různé typy vlněných tkanin se staly světovým fenoménem. Zika byl zároveň významným inovátorem textilních materiálů. Jeho revoluční přístup se stal legendou a symbolem propojení designu a volného umění. Látky firmy Ascher se těšily obrovské popularitě od čtyřicátých až do osmdesátých let 20. století. Často se objevovaly v časopisech jako například Vogue a Harper’s Bazaar. Lze konstatovat, že neexistoval žádný významný módní časopis, který by neprezentoval Ascherovu produkci. 

Výstava je členěná do čtyř částí, které prezentují hlavní životní etapy manželů Ascherových a jejich profesní úspěchy: období před druhou světovou válkou, založení firmy Ascher v Londýně v roce 1942, spolupráci se slavnými umělci na návrzích šátků a předevší tvorbu oděvních látek pro pařížské a britské módními domy. Mezi mnoha doklady bohaté činnosti Ziky a Lídy návštěvníci naleznou oděvy od předních módních návrhářů. Součástí výstavy je také film, který přinese o slavné firmě Ascherových další podrobnosti.

Info

Součástí projektu je spolupráce s Ateliérem módní tvorby Pavla Ivančice z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, jehož studenti představí své modely zhotovené z původních látek firmy Ascher na výstavě Ascher Challenge konané v UPM od 14. března do 19. května 2019.

KDY: 15. 2. – 15. 9. 2019, úterý: 10—20 hodin​, středa-neděle: 10–18 hodin​
KDE: Uměleckoprůmyslové museum v Praze, ulice 17. listopadu 2​, Praha 1
VSTUP: základní vstupné 220 Kč, snížené (studenti, důchodci) 120 Kč, rodinné 360 Kč

Další akce