Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Výstava Petra Síse: O létání a jiných snech

Datum: 13. 9. 2019 - 20. 1. 2020
Cena: 180,- / 90,-
Pořadatel: DOX, Poupětova 1, Praha 7
Odkaz: WWW

Svět mezinárodně uznávaného tvůrce, autora knih a ilustrátora Petra Síse je světem fantazie, velkých putování a dobrodružných cest, vzpomínek i snů. Hrdinové jeho knih jsou dobrodruzi, snílci, odvážní vzduchoplavci, mořeplavci, cestovatelé – ti, kteří měli odvahu svobodně se rozhodovat, tvořit, snít a posouvat hranice lidského poznání.

Výstava

Výstavní projekt O létání a jiných snech představí pět autorských knih Petra Síse, které jsou úzce spjaty s tématem „vnitřní“ a „vnější“ svobody. Oceňovaná autobiografická kniha Zeď – Jak jsem vyrůstal za železnou oponou (česky 2007) vypráví o pomyslných i skutečných zdech, o světě, kde svoboda zůstává pouhým snem. V knize Tři zlaté klíče (česky 1995) se autor pomyslně vrací do Prahy svého dětství – tentokrát je to ale město, které v dětských očích ožívá legendami, sny a příběhy. Také Sísova verze perské básně Ptačí sněm (česky 2011) stejně jako knihy PilotMalý princ (česky 2014) a Robinson (česky 2017) se dotýkají univerzálních otázek lidské svobody a její důležitosti.

U příležitosti třicátého výročí sametové revoluce je tak výstava poselstvím, že svoboda jednotlivce je zásadní hodnotou, kterou nelze brát jako samozřejmost, a její pozvolné a nenápadné omezování představuje pro současnou společnost skutečné nebezpečí.

Autoři výstavy: Michaela Šilpochová, Leoš Válka, Ivana Brádková

Petr Sís

Petr Sís je mezinárodně uznávaný autor knih pro děti, ilustrátor, grafik a tvůrce animovaných filmů. Narodil se v roce 1949 v Brně, vyrostl v Praze. Absolvoval pražskou VŠUP a Royal College of Art v Londýně. V roce 1982 odešel do USA, kde začal přispívat ilustracemi do periodik (např. New York Times) a brzy také začal vydávat knihy. Od té doby žije i se svou rodinou v New Yorku a do rodné vlasti se pravidelně vrací. 

Za svou tvorbu získal mnoho ocenění po celém světě. Je autorem 26 knih pro děti a mládež, dále ilustroval více než 60 knih, natočil 26 animovaných filmů, věnuje se plakátu, výtvarným objektům, nástěnným malbám a realizacím ve veřejném prostoru. Knihy Petra Síse v České republice vydává nakladatelství Labyrint. Partnerem výstavy je časopis pro děti Raketa.

Info

KDY: 13. 9. 2019–20. 1. 2020
KDE: DOX, Poupětova 1, Praha 7 – Holešovice
VSTUPNÉ: 180 Kč / pro studenty 90 Kč / pro studenty uměleckých škol 40 Kč


Další akce a výstavy

„Bauhausovské“ dílny v PLATO Ostrava

„Bauhausovské“ dílny v PLATO Ostrava

Workshop, 21. 9. 2019 - 30. 11. 2019
PLATO, Janáčkova 22, Ostrava

Produktový design
Československý komiks v Galerii Ladislava Sutnara

Československý komiks v Galerii Ladislava Sutnara

Výstava, 2. 10. 2019 - 26. 10. 2019
Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, Univerzitní  28, Plzeň

Ilustrace