Výstava Města s dobrou adresou

 

Kdy: 3. 11. 2017 - 24. 11. 2017
Kde: Galerie architektury Brno, Starobrněnská 18, Brno

Typ: Výstava
Web: Odkaz

Galerie Architektury Brno přiváží výstavu Města s dobrou adresou, jež má pomoci nastartovat v českých podmínkách veřejnou diskuzi o mobilitě a kvalitě života v našich městech.

Jaká je cena veřejného prostoru?
Co jsme ochotni udělat pro čistý vzduch?
Jakou hodnotu má zdravé a bezpečné prostředí pro nás a naše děti?

Putovní výstava, o jejíž vznik se postaralo Velvyslanectví Dánska v ČR, představuje, v čem spočívá kvalitní život v dánských městech. Spíše než přenášet severská řešení na české prostředí má být pro návštěvníky inspirací, jak se dá přistupovat k otázce dopravy a jak pracovat s veřejným prostorem. Dává možnost na chvíli se zastavit, načerpat inspiraci a zeptat se sebe samotných: V jakém městě bychom chtěli žít?

Důraz na veřejnou dopravu

„Hledání rovnováhy mezi dopravou a kvalitním veřejným prostorem neodmyslitelně patří k budování dobré adresy. Každý národ má na to vlastní recept – zatímco u Dánů je kolo jednou z hlavních přísad receptu na dobré bydlení, pro Čechy má zase vysokou důležitost kvalitní veřejná doprava, která se u nás těší velké oblibě,“ dodává Jitka Vrtalová z Asociace měst pro cyklisty.

Výstava se snaží zdůraznit, že pro vytvoření kvalitního veřejného prostoru je zapotřebí nejprve vytvoření vhodných podmínek regulací dopravy. Pro Dány je využívání cyklistické dopravy samozřejmou součástí každodenního života, jelikož je rychlé, levné, pohodlné a samozřejmě šetrnější k životnímu prostředí. V českých podmínkách se však na cyklistiku stále nahlíží spíše jako na sportovní aktivitu než jako na dopravní prostředek. Naštěstí vzniká množství aktivit a organizací, které se snaží myšlenku lepšího prostředí propagovat.

„Je důležité však zmínit, že propagace cyklistiky nemá za cíl zcela zastoupit automobilovou dopravu, má spíše vytvořit alternativu, která je pro mnohé cesty rychlejším, levnějším a příjemnějším způsobem dopravy," doplňuje k tématu výstavy ředitel Galerie Architektury Brno Gabriel Kurtis.

Oficiální zahájení výstavy proběhne ve čtvrtek 2. listopadu 2017 v 17 hodin v prostorách Galerie Architektury Brno.

Info

KDY: 3. – 24. 11. 2017
úterý – neděle: 10:00 – 18:00
KDE: Galerie architektury Brno, Starobrněnská 18, Brno
VSTUPNÉ: dobrovolné

Další akce