Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Výstava: Lada Semecká - Haiku

Datum: 11. 6. 2020 - 31. 7. 2020
Cena: volné
Pořadatel: Galerie Kuzebauch , Říčanova 19, Praha
Odkaz: WWW
Facebook: Událost
Váza, 2020. Ryté sklo, mosaz a porcelán. 7 x 7 x 7 cm. Vytvořeno ve spolupráci s Petrem Ladou. | Foto: Salim Issa Váza, 2020. Ryté sklo, mosaz a porcelán. 7 x 7 x 7 cm. Vytvořeno ve spolupráci s Petrem Ladou. | Foto: Salim Issa

Svět je rozdělen mnoha hranicemi. To, co jej spojuje nejsou datové toky nebo dopravní linky, ale my sami. Náš druh, jenž sám sebe nazval člověkem moudrým, Zemi obývá více než dvě stě tisíc let. Přes všechny vnější odlišnosti jsme děti jednoho Adama a Evy, se stejným potenciálem, tužbami a sny. Empatie však k naší základní mentální výbavě nepatří, proto jsou jen někteří schopni vnímat nejen sebe, ale i své okolí, čerpat z něj inspiraci. Ještě méně z nás je nadáno imaginací, díky níž se pomíjivé zážitky mění v umění.

Lada Semecká řadu let pobývala v Japonsku, a tato zkušenost se stala důležitou součástí její tvůrčí identity, ať již je to schopnost kontemplace, myšlenková hloubka či přirozený výrazový minimalismus. A také pokora, skromnost a upřímnost, jež nejsou v rozporu s autorským sebevědomím, právě naopak, posilují jej a činí opravdovým. Neboť sebereflexe je v jejím případě skutečně vědomím sebe sama, nikoliv jeho efektním odrazem v zrcadle pro diváky.

Výstava: Lada Semecká - Haiku | Zdroj: www.galeriekuzebauch.comVýstava: Lada Semecká - Haiku | Zdroj: www.galeriekuzebauch.com

Objekty Lady Semecké evokují japonské haiku, krátká zvukomalebná lyrická trojverší, jež má v oblibě. Četba jedné básně může trvat několik vteřin, nebo celý život. I její umělecké práce lze vnímat jako lyrickou poezii o přírodě a vztahu člověka k ní, o vnímání trvalého a dočasného, stálého a proměnlivého. Potřebují jen empatického čtenáře. Neboť, jak pronesl řecký filosof Prótagorás: „Mírou všech věcí je člověk – jsoucích, že jsou, a nejsoucích, že nejsou.“ Práce Lady Semecké tedy mohu být pro jednoho jen vkusnými estetickými objekty, pro jiného však i branami mezi vnějším a vnitřním světem, který lze na zběžný pohled jen vytušit, stejně jako hloubku jezera. Je pak na každém, zda pozvání příjme a ponoří se.

Petr Nový – hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a kurátor Galerie Kuzebauch

KDY: 11. 6. – 31. 7. 2020
KDE: Galerie Kuzebauch, Říčanova 19, Břevnov, Praha
VSTUP: volný


Další akce a výstavy

Výstava – Bylo nebylo nebylo bylo

Výstava – Bylo nebylo nebylo bylo

Výstava, 6. 3. 2020 - 20. 9. 2020
8smička - zóna pro umění, Kamarytova 97, Humpolec

Produktový design
Cyklus seminářů o nové materialitě: Towards New Materiality

Cyklus seminářů o nové materialitě: Towards New Materiality

Seminář, 26. 3. 2020 - 26. 11. 2020
Knihovna materiálů matériO, Říčanova 19, Praha 6

Know how pro designéry
Výstava: Eva Eisler – Peter Demek. House Sitters

Výstava: Eva Eisler – Peter Demek. House Sitters

Výstava, 4. 6. 2020 - 25. 4. 2021
Moravská galerie v Brně, Jurkovičova vila, Žabovřesky, Jana Nečase 2, Brno

Produktový design