Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Výstava Jaroslav Vančát: IMAGESTRUCTURE

Datum: 7. 2. 2019 - 9. 3. 2019
Pořadatel: Galerie Ladislava Sutnara, Riegrova 11, Plzeň
Odkaz: WWW
Jaroslav Vančát: IMAGESTRUCTURE, zdroj: facebook Jaroslav Vančát: IMAGESTRUCTURE, zdroj: facebook

Až do 9. března je v plzeňské Galerii Ladislava Sutnara k vidění výstava „IMAGESTRUCTURE", která nabídne náhled na kariéru Jaroslava Vančáta jakožto umělce a teoretika, který se už po dobu čtyř desetiletí věnuje zkoumání hranic interaktivního a digitálního umění. Návštěvníkům se představí patnáct nových tisků digitálně vytvořených maleb, interaktivní instalace a také nové zpracování mutační performance „Strukturální mandala", která byla poprvé představena v roce 1997.

Vančátův analytický přístup k uměleckému dílu i k procesu umělecké tvorby je příznačný. V jednom sebereflektivním textu umělec poznamenal: „Na rozdíl od Sýkory, pro kterého byl počítač dobrovolně využívaným prostředkem k tvorbě umění, by moje tvorba bez tohoto prostředku nebyla možná". Ačkoliv tento poznatek bezesporu souvisí s jeho digitálními a interaktivními nestatickými malbami, „IMAGESTRUCTURE" návštěvníka překvapí fyzičností nově představené performance a tím, že z přítomných přechodně vytvoří samostatnou komunitu.

Výstava: Jaroslav Vančát: IMAGESTRUCTURE, foto: Said IsmailVýstava: Jaroslav Vančát: IMAGESTRUCTURE, foto: Said Ismail

Uvedenou performanci lze asi nejlépe popsat jako externalizovaný, fyzický a živý převod počítačového programu, který se řídí určitým souborem pravidel ovlivňujících chování účastníků. Tato pravidla přitom imitují předprogramované algoritmy. S vědomím omezenosti prostoru takto navrženého algoritmu získávají představitelé této performance do jisté míry uměleckou svobodu a podíl na autorství.

Výstava: Jaroslav Vančát: IMAGESTRUCTURE, foto: Said IsmailVýstava: Jaroslav Vančát: IMAGESTRUCTURE, foto: Said Ismail

IMAGESTRUCTURE" představuje tisky digitálních obrazů, které se ve světle nevyčerpatelnosti strategií počítačových algoritmů zdají být pouhým reziduem určitého procesu. Tato díla do uměleckého diskurzu vstupují jinak než například vystavená interaktivní instalace, která návštěvníkovi umožňuje vytvořit a vytisknout si v galerii vlastní digitální malbu. Návštěvník se v tu chvíli stává předem nedefinovaným a neovlivněným tvůrcem rovnocenně důležitých obrazů, čímž dochází k eliminaci hierarchie. 

Kurátorem výstavy je Jan Van Woensel, který si klade za cíl, aby výstava vyvolala rozpravu skrze svou zdánlivou proměnlivost, která volně pluje v rámci předem popsaných  pravidel. Prostřednictvím strategií inkluze tak kurátor vytváří sdílenou virtuální připomínku díla Jaroslava Vančáta; který je neprogramovatelný a nepřekonatelný.

Info

KDY: 8. 2. - 9. 3. 2019
KDE: Galerie Ladislava Sutnara, Riegrova 11, 301 00 Plzeň


Výstava Desítka sítem: 10 let sítotiskové dílny na FUD UJEP

Výstava Desítka sítem: 10 let sítotiskové dílny na FUD UJEP

Výstava, 14. 2. 2019 - 23. 3. 2019
FUD UJEP, Galerie Emila Filly, Jateční 1588, Ústí nad Labem

Grafický design
Klauzury zima 2019 / FDULS ZČU

Klauzury zima 2019 / FDULS ZČU

Klauzury, 4. 2. 2019 - 14. 2. 2019
FDULS ZČU, Univerzitní 28, Plzeň

Grafický design
Výstava: Grafika roku 2018 a Cena Vladimíra Boudníka

Výstava: Grafika roku 2018 a Cena Vladimíra Boudníka

Výstava, 4. 2. 2019 - 27. 2. 2019
Nadace Hollar, Obecní dům, nám. Republiky 5, Praha 1

Grafický design