Vratislav Karel Novák – Stále v pohybu

 

Kdy: 18. 2. 2024 - 8. 9. 2024
Kde: GASK - Galerie Středočeského kraje, Barborská 51, Kutná hora

Typ: Výstava
Web: Odkaz

Objekt Planety - Kruhy byl vyroben z oceli. I Zdroj: GASK Objekt Planety - Kruhy byl vyroben z oceli. I Zdroj: GASK

Od 18. února můžete v Galerii Středočeského kraje navštívit výstavu Stále v pohybu Vratislava Karla Nováka. Ta pomyslně začala již v prosinci, kdy byl veřejnosti představen kinetický objekt Planety – Kruhy, který je umístěn v galerijních zahradách v rámci venkovní expozice GASK pod širým nebem.

Výstava bude představena hned ve třech výstavních prostorech – v Blackboxu, v Přesazích grafiky a ve Whiteboxu. Mužeme se těšit na výběr z díla Vratislava Nováka připravený pro galerii „na míru“ – od monumentálních realizací zachycených v autorských fotografiích, přes kinetické objekty až po komorní soubor šperků.

O autorovi 

Vratislav Karel Novák byl sochařem, tvůrcem autorského šperku a pedagogem. Jeho tvorba se vymyká jednoznačné kategorizaci a přesahuje hranice jednotlivých oborů. Novákovy sochařské objekty jsou mnohdy kinetické či přímo interaktivní a ztělesňují autorovy úvahy nad „kosmologickým hodinovým strojem“ v důvěrném dialogu s konkrétní skutečností diváka. Jeho nejznámější realizací je Metronom trvale instalovaný na pražské Letenské pláni na místě někdejšího Stalinova pomníku.

Další akce