Velký lednový swap: FASHION OČISTA

 

Kdy: 15. 1. 2022 - 16. 1. 2022
Kde: SWAP Prague, Vzlet, Na mysli, Vzlet Vršovice, Holandská 1, Praha 10

Typ: Market

Velký lednový swap: FASHION OČISTA s premiérou dokumentu Fast Fashion - již tento víkend 15.-16. ledna. | Zdroj: SWAP Prague Velký lednový swap: FASHION OČISTA s premiérou dokumentu Fast Fashion - již tento víkend 15.-16. ledna. | Zdroj: SWAP Prague

Příležitost pročistit šatník, zbavit se nechtěných dárků a vymanit se z vleku rychlé módy. Již tento víkend 15. a 16. ledna se ve vršovickém kulturním centru Vzlet bude konat velká lednová fashion očista i s premiérou filmu o fast fashion. Přijďte se svými nevhodnými dárky a přebytky ze skříní. Lednový swap bude hlavně o oblečení, ale je možné přinést i další věci jako obvykle.

O akci 

V rámci doprovodného programu proběhne v sobotu 15. ledna od 17:00 česká premiéra francouzského filmu Fast Fashion: Skutečná cena levné módy z nabídky festivalu dokumentárních filmů Země na talíři. Dokument francouzské dvojice režiséra a scénaristy Gillese Bovona a investigativního reportéra Edouarda Perrina umožňuje divákům nahlédnout do světa současného textilního průmyslu a jeho odvrácené tváře. Vytvoření šatů za deset eur v Evropě za méně než čtrnáct dní? Nejenže je to možné, ale stává se to normou. Od té doby, co se módní průmysl vydal cestou rychlé módy, je to vždy rychlejší i levnější - bez ohledu na následky. Dělníci a dělnice pracují 12 až 15 hodin denně za mzdu nižší, než je polovina zákonem stanovené minimální mzdy v naprosto otřesných pracovních podmínkách. Pro uspokojení nenasytného spotřebitelského apetitu akcelerovaného marketingovými triky, kopírují výrobci modely konkurence, aby šlo všechno rychleji a levněji - i když to někdy znamená riziko soudního sporu. 

„Žijeme na planetě, která je zavalena oblečením. Každý rok se ho prodá téměř 56 milionů tun. V Evropě se dokonce nakupované množství od roku 2000 téměř zdvojnásobilo. Díky levným, téměř jednorázovým kouskům můžeme neustále obnovovat svůj šatník. Ale výroba této tzv. rychlé módy má velmi vysokou ekologickou daň a obrovský dopad na životní prostředí i na zaměstnance továren, kteří nejsou schopni z vydělané mzdy žít a pracují v pro nás nepředstavitelných a zcela neférových pracovních podmínkách,“ představuje dokument Viktorie Tenzerová z organizace Na mysli, která stojí za mezinárodním projektem Hra o klima i festivalem Země na talíři. „Textilní průmysl má na svědomí obrovské znečištění a je ve svém důsledku jedním z hlavních přispěvatelů klimatické změny, která ohrožuje život na naší planetě. Zároveň se málo hovoří a dopadech těchto našich nákupních rozhodnutí,“ dodává Viktorie Tenzerová. 

Pořadatelé 

SWAP Prague je kolektiv a od roku 2020 i nezisková organizace pořádající od roku 2016 akce pro přímou výměnu věcí mezi lidmi, sdílení, vzdělávání a setkávání. SWAP Prague také pořádá workshopy o textilu, udržitelném životě a módě s různými odborníky, a to nejen pro jednotlivce, ale také pro firmy a neziskové organizace. Součástí SWAP Prague je také živá online komunita sloužící pro praktickou výměnu věcí přes internet.   

Na mysli je nezisková organizace zabývající se problematikou globální udržitelnosti, změny klimatu a souvisejícími environmentálními aspekty. Na mysli organizuje festival dokumentárních filmů o životním prostředí, potravinách a změně klimatu „Země na talíři“ a koordinuje českou část mezinárodního vzdělávacího projektu Hra o klima. 

Doprovodný program 

Sobota 15. ledna

  • 11:00 - Přednáška Jak spotřebovávat chytře
  • 15:00 - Kibbe typologie postav - obleč se v harmonii s tvým tělem
  • 17:00 - Premiéra filmu Fast Fashion - krátká diskuze po filmu 

Neděle 16. ledna

  • 10:30 - Workshop výroba upcycling broží
  • 13:30 - Přednáška Jak na zero waste s rodinou

Jak funguje SWAP?

Zaregistrujete se a pak přinesete oblečení, pokojovky, knihy, nářadí, doplňky, bižuterii, menší potřeby a předměty do domácnosti a odnést si můžete cokoliv, co potřebujete či se vám líbí zdarma. Zbytek věcí si odveze jedna z partnerských organizací a vytřídí dál (většinou to bývá Potex). Zkuste vzít krásné kousky, nechtěné dárky, které uneste v ruce cca 20 kusů.

Info

KDY: 15. - 16. 1. 2022
KDE: Vzlet Vršovice, Holandská 1, Praha 10
VSTUP: 150 Kč | Na akci je nutná rezervace, kterou naleznete zde

 

Další akce