Vybraní studenti Ateliéru produktového designu UMPRUM se představí na bruselském Design September výstavou Tubbies. Ukáží zde nové možnosti a pohledy na práci s ohýbanými trubkami v interiérovém designu.
Design September probíhá v Bruselu každoročně po celý měsíc září. Jedná se o největší festival designu v Belgii a v roce 2017 proběhne již 12. ročník. Ateliér produktového designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze není na této akci žádným nováčkem. Ve spolupráci s Pražským domem se v Bruselu představí již pošesté. Letošním tématem festivalu je design v souvislosti se vznikem startupu — nové značky.
Kolekce pro výstavu Tubbies vznikala ve spolupráci ze značkou MEYTO společnosti Tvarmetal v průběhu letního semestru 2016/2017. Společnost vyrábí ohýbané trubky pro automobilový průmysl a nový sub-brand posouvá produkci zcela novým směrem. „Zadáním bylo vytvořit nosnou filozofii pro vznik nové značky a těžištěm výroby potom měly být bytové doplňky a nábytek,“ přibližuje projekt jeden z vedoucích ateliéru prof. Michal Froněk.
Vystavující
Na bruselské přehlídce budou představeny práce pěti vybraných studentů. Aleš Kachlík se prezentuje židlí BOHÉM, která vychází ze staré školní klasiky, ale je určena především pro posezení v restauracích a domácnostech. Čistou linií a velkým důrazem na funkčnost se vyznačuje štendr na oblečení HANK Ludmily Esterkové. Kromě nábytku se studenti zabývali i interiérovými doplňky. Terézia Rapčanová, autorka zrcadel ROUND, pracuje s masívním vzhledem železa a křehkostí skla. Lustr ABONEU Tomáše Rachunka balancuje na hraně s minimalismem a industriální estetikou, které vytváří silné napětí mezi sklem a kovem. Terezie Lexová využívá ve svých světlech PERFORA, jak napovídá sám název, perforaci ohýbaného plechu.
„Díky tomuto kreativnímu procesu studenti využili spojení nevšední technologie a designu. Nacházeli zajímavou vizualitu v tvarosloví modernistické či brutalistní architektury, která se v poslední době stala silným inspiračním zdrojem nastupující generace. Nábytek do továren či škol 70. let 20. století v socialistickém sektoru najednou ožívá v nových souvislostech a posunuté estetice,“ dodává k nově představené kolekci druhý z vedoucích ateliéru prof. Jan Němeček.
Expozice, v popředí židle BOHÉM, autor Aleš Kachlík
Kurátoři výstavy: Michal Froněk and Jan Němeček (co-directors of the Product Design Studio), Aleš Kachlík
Vystavující: Ludmila Esterková , Aleš Kachlík, Terezie Lexová, Tomáš Rachunek, Terézia Rapčanová
Architektonické zpracování výstavy: Jakub Jarcovják
Fotografie: Johana Němečková
Grafický design: Marvil
Výrobce: Meyto