Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Rozum versus cit²: Zlínský průmyslový design 1959–1992

Datum: 18. 1. 2022, 17:00 - 19:00
Cena: Zdarma
Pořadatel: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, Vavrečkova 7040, Zlín
Odkaz: WWW
Facebook: Událost
V pořadí se jedná již o druhou komentovanou prohlídku s kurátorem Vítem Jakubíčkem | Zdroj: galeriezlin.cz V pořadí se jedná již o druhou komentovanou prohlídku s kurátorem Vítem Jakubíčkem | Zdroj: galeriezlin.cz

V pořadí druhá výstava se zaměří na dění v oblasti designu technických oborů ve Zlíně (Gottwaldově) a jeho širším okolí. Počátek sledovaného období se kryje se zahájením výuky tvarování strojů a nástrojů ve Zlíně na vysokoškolské úrovni (které znamenalo zároveň počátek specializovaného vysokoškolského vzdělávání designérů pro spolupráci se strojírenským průmyslem v Československu).

Za kulminační body, kdy se organické (sochařské) formy z designu vytrácely, aby byly v souvislosti s proměnami technologií nahrazeny optimálnějšími kubickými tvary, můžeme považovat významné turné designu Zdeňka Kováře a jeho žáků po Jižní Americe na počátku šedesátých let, a zejména pak mezinárodní sympozium, které se konalo v roce 1968 právě v Gottwaldově. Konec představuje rozdělení Československa a zároveň zánik dosavadních společenských a ekonomických struktur spojených s rozpadem institucionálního rámce československého designu. Dominantními osobnostmi pozorovaného období jsou zejména pedagogové a designéři Zdeněk Kovář a František Crhák, kteří svými pracemi spoluutvářeli svébytnou tvář nejen zlínského, ale i československého designu. 

Podobně jako v prvním díle výstavy bude historie zlínského průmyslového designu představena také prostřednictvím nových technologií. Součástí bude speciální aplikace, díky níž návštěvníky výstavou provede virtuální kurátor a budou mít možnost pohovořit s AR „hologramem“ designéra Františka Crháka.

Info

KDY: 18. 1. 2022 od 17 hodin
KDE: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, Vavrečkova 7040, Zlín
VSTUPNÉ: Zdarma