Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

První udržitelný obchoďák: PODRUHÉ.

Datum: 18. 10. 2022 - 24. 10. 2022
Cena: 220 - 800 Kč
Pořadatel: SWAP Prague, Hala 17, Pražská tržnice, Praha 7
Odkaz: WWW
Facebook: Událost
První udržitelný obchoďák: PODRUHÉ | Zdroj: SWAP Prague První udržitelný obchoďák: PODRUHÉ | Zdroj: SWAP Prague

Před rokem poprvé otevřel brány První český udržitelný obchoďák. „16 tun donesených věcí a masivní ohlas tisíců návštěvníků nás jasně přesvědčil, že má smysl akci pořádat – takové místo prostě v Česku chybí,“ vysvětlují Lucie a Kristýna. Pořadatelky směle odhadují, že rukama týmu projde tentokrát až 20 tun funkčních super věcí.

Ve stylové Hale č. 17 v Pražské tržnici na vás na ploše 1000 m2 čeká týdenní swap – tedy výměna věcí v kvalitě, kterou ověřili předchozí majitelé. Najdete zde oblečení, domácí potřeby, knihy, dekorace nebo pokojové květiny. Nebudou chybět ani doplňky, hračky a dětské či sportovní oblečení nebo nerozbalená kosmetika. Sami můžete přinést věci, které už nepotřebujete, mohou se totiž hodit někomu jinému. V minulém roce se takto na jednom místě sešlo působivých více než 16 tun věcí, které našly hned na místě nového šťastného majitele. To ale není vše – především vás čeká největší festival udržitelnosti. Letošním mottem je:

LOKÁLNOST – SOBĚSTAČNOST – NERŮST

V době diskusí o recesi a krizových scénářích toho, jak se budeme mít hůř, je toto zaměření víc než aktuální. Kristýna a Lucie na to jdou už roky trochu jinak. Ví, kde se dá ušetřit chytře – tak, aby člověk nemusel slevovat ze svých standardů. Naopak, jak se chovat ještě etičtěji vzhledem ke všem zúčastněným, včetně planety.

Pro ilustraci finanční výhodnosti akcí swap vypočítávají pořadatelky: „​Na naše akce chodí návštěvníci většinou čtyřikrát do roka a průměrně si odnesou věci v celkové hodnotě 6000 Kč – to je desetkrát vyšší hodnota, než kolik zaplatí na vstupném na akce během roku. Za tímto číslem se skrývá i velká úspora výrobních zdrojů – několik stovek až tisíc litrů vody, ušetřená ropa za dopravu nebo výrobu polyesterových oděvů…“ Dodávají, že se spolu se swapováním se podle nich nejvíce vyplácí i chytře a šetrně nakupovat. Ale finanční stránkou akcí to jen začíná.

„​Daly jsme si ambiciózní úkol: měníme hodnoty. Pak se dá celkem ušetřit, když nebažíte každý týden po novém tričku. Co ale místo toho najít za radost? I tato témata otevřeme v letošním festivalovém programu. Také během roku diskutujeme s potenciálními partnery, jak takové místo opravdu založit napevno. Jak jej rozjet a udržet, aniž bychom slevovali ze svých etických kritérií,“ dodávají Lucie s Kristýnou.

První udržitelný obchoďák: PODRUHÉ | Zdroj: SWAP PraguePrvní udržitelný obchoďák: PODRUHÉ | Zdroj: SWAP Prague

Festival nabitý praktickými dovednostmi

Návštěvníky čekají nejen přednášky, ale také spousta interaktivních workshopů, ve kterých si osvojí užitečné praktické dovednosti pro více udržitelný, samostatný a lokální život, například:

● Od environmentalisty Tadeáše Žďárského se dozvíte, co stojí za ideou nerůstu.

● Získáte základy upcyclingu, tedy přeměňování odpadového materiálu a produktů v nové a kvalitnější.

● Zjistíte jak na udržitelný šatník, ale také se naučíte základy šití vlastního oblečení nebo vám švadlenka přímo na místě vaše oděvy opraví.

● Na diagnostiku a opravu můžete přinést taky drobné spotřebiče do Opravárny.

● Nebude chybět ani poradna pro zdravé rodičovství a pro ty nejmenší je přichystaný dětský koutek s hlídáním.

● Naučíte se základy výroby kombuchy i fermentace potravin a zjistíte, jak správně kompostovat.

Součástí bude také prezentace osvětové kampaně „​Naběhni na změnu“ pro generaci Z. Jejím cílem je rozhýbat jednotlivce směrem k osvojení více udržitelných a uvědomělých návyků. Část kampaně sestává z ilustrací Barbory Idesové, která stojí poslední rok za veškerými vizuály a ilustracemi pro SWAP Prague.

Po celou dobu akce bude přistaven mobilní kontejner Potex, kam bude možné odkládat věci, které už se pro výměnu nehodí. V rámci doprovodného programu si představíme koncept regrow a microgreens s partnerem Plastia a do sousedícího prostoru nově otevřené Opravárny mohou návštěvníci Prvního udržitelného obchoďáku nosit rozbité přístroje na půlhodinovou diagnostiku zdarma. O skvělé občerstvení se postará kavárna od Fair & bio pražírny a Ethnocatering. To vše a mnoho dalšího čeká na širokou veřejnost už od 18. října!

Podrobnosti o programu můžete sledovat v události na Facebooku a na webu www.swapprague.cz.

Vstupenky na akci koupíte ZDE.

Swap v Hale 17 bude otevřený každý den od 11:00 do 19:00 po celou dobu festivalu 18. – 24. října 2022

Hlavními partnery akce jsou Magistrát hlavního města Praha, MČ Praha 7, Plastia, Potex, Hra o klima, Česká republika pomáhá, DEAR, Nadace Jistota Komerční banka, Opravárna, Fair & Bio pražírna, Kokoza, Art re use, Z pokoje do pokoje, Nábytková banka Praha, Pražská tržnice, Odpadové fórum, Federace reuse center a další.

KDY: 18. 10. - 24. 10. 2022
KDE: Hala 17, Pražská tržnice, Praha 7


Velký lednový swap: FASHION OČISTA

Velký lednový swap: FASHION OČISTA

Market, 15. 1. 2022 - 16. 1. 2022
SWAP Prague, Vzlet, Na mysli, Vzlet Vršovice, Holandská 1, Praha 10

Móda & doplněk

Další akce a výstavy

Aukce Projekt Šance – UMĚLCI „DĚTEM ULICE“ 2022

Aukce Projekt Šance – UMĚLCI „DĚTEM ULICE“ 2022

, 1. 9. 2022 - 8. 12. 2022
Projekt Šance, online, Kamenný sál, Ostrovní 222/8, Praha 1

Ostatní
František Jungvirt se ve Sklářském muzeu Nový Bor loučí se studijními lety

František Jungvirt se ve Sklářském muzeu Nový Bor loučí se studijními lety

Výstava, 22. 10. 2022 - 31. 1. 2023
František Jungvirt & Sklářské muzeum, nám. Míru 105, Nový Bor

Ostatní
Vánoční Pelmel v SUPERMARKET WC 2022

Vánoční Pelmel v SUPERMARKET WC 2022

Market, 24. 11. 2022 - 23. 12. 2022
SUPERMARKET WC, náměstí Republiky 1, Karlovy Vary

Ostatní